Ziraat Bahçesinde Alman Irkı Kaz Üretimi

25 Ekim 2018 132 views 0

Üretim çiftliği ve yaşam alanıyla bölgede ilgi uyandıran İskenderun Ziraat Bahçesi, bölgede bir ilke daha imza atıyor. Alman ırkı kazları üretmeye başlayan Ziraat Bahçesi, kanatlılarda bir açığı kapatmaya hazırlanıyor.

 

Narenciyesiyle, tropikal meyveleriyle, gülleriyle, küçükbaş hayvanlarıyla, tavus kuşlarıyla, ördekleriyle, hindileriyle, atlarıyla, kafeteryasıyla İskenderun’da alternatif bir alan olma özelliğini taşıyan Ziraat Bahçesi, bölgeye oksijenini salmayı sürdürüyor. Yatırımı hep ön planda tutmayı hedefleyen Ziraat Bahçesi işletmecisi Av. Şemsettin Keser,  her türlü dış etkenlere karşı dayanıklı olan Alman ırkı kazı, Elazığ’dan sonra İskenderun’da üretmeye başladı.

 

Yeni yatırımlarla ilgili bilgiler veren Ziraat Bahçesi İşletme Müdürü Feyza Keser, bahçede kazancı ön planda tutmadıklarını, kazandıklarını sürekli yeni yatırımlara harcadıklarını ifade ederek, yeni projelerinin kanatlı hayvanlar arasında dayanıklı bir tür olan Alman ırkı kaz üzerinde yoğunlaştıklarını söyledi.

 

İşletme Müdürü Keser, yaklaşık 500 anaçlık bir kaz sürülerinin bulunduğunu belirterek “Bunları da Elazığ’dan temin ettik. Oradaki yetiştiricisi Almanya’da bir kaz çiftliğinde çalışmış oradan işin tekniğini ve damızlığını öğrendikten sonra Türkiye’ye gelerek üretimini yapıyor. Tüm Türkiye’ye civcivlerini pazarlıyor. Biz de oradan elde ettiğimiz kazları buraya getirerek üretmeye başladık. Bu kazların özelliği kanatlılar arasında en dayanıklı tür olmasıdır. Büyüdüğü zaman da takriben 10 Kg. et verimine sahiptir. Biz burada yumurta yoluyla kuluçkayla civciv üretmeyi planlıyoruz. Akdeniz Bölgesi bu türün yetişmesine çok uygun olduğundan, yeşilliğinden ve otlardan yola çıkarak yatırım yapma kararı aldık” diye konuştu.

 

MERAKLISI DA TALİPLİSİ DE ÇOK

Üretim maliyetlerinin çok yükse olduğuna dikkat çeken Keser şöyle konuştu: “Civciv maliyeti çok yüksek olan türdür. Takribi 10 günlük bir civcivin yerinde maliyeti 65 liradır. Bu türün yumurtası 15 liradır. Besin kaynağının zenginliğinden ziyade üretim için kullanılan bir ırktır. Diyarbakır’da hindi üretimi yapan bir işletmede yumurta İsrail’den alıyor ürettikleri hindinin yumurtasından üretim yapamıyorlar. Yani ikinci yumurtadan civciv çıkmıyor. Tohumdaki hadise nasılsa hindide de aynıdır. İsrail genini kapıyor cinsini üretiyor ama sadece bir defa yumurta çıkacak şekilde üretiminin yapılmasını sağlıyor. Bu cinsin ayrıca Türkiye’de meraklısı kadar taliplisi de çok. Geniş bir pazarı var. Bu yüzden civciv ve yumurtaları pahalıdır. Bu ırk besin oranı yüksek, hastalıklara dayanıklı telefiyet oranı çok azdır. Türkiye’de üretilen yerler az olduğu gibi bölgemizde de tek biz olduğumuzu biliyorum.”

 

Başlangıçta hobi olarak gördükleri bu çalışmalarından amatörlükten çıkıp işe profesyonelliği katmak için çaba sarf ettiklerinin altını çizen Feyza Keser “Kanatlı hayvanlardaki risk yüksektir. Civciv ve tavuk ölümleri yüksek. Bunların arasında en dayanıklısı kazdır. Ziraat Bahçesi’nin ot yapısı da bu hayvanların beslenmesine uygun olduğu için böyle bir teşebbüste bulunduk. Deneme yanılma hadisesi ile çıktığımız bu yolda başarılı olursak merak eden yetiştiricilere de civcivlerini vermeyi düşünüyoruz”  dedi.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ