Zeytin Dalı Gümrük Kapısı Devrede

25 Mart 2019 46 views 0

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Hatay’ın Reyhanlı Cilvegözü ve Yayladağ’ndan sonra üçüncü kapı olarak Kumlu ilçesinde inşa edilen Zeytin Dalı Gümrük Kapısı’nın hazır olduğunu ve devreye gireceğini açıkladı.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Hatay-Suriye sınır bağlantısını oluşturan Cilvegözü Sınır Kapısı’nda incelemelerde bulundu. Burada güvenlik tedbirleriyle ilgili bilgi aldı. Bakan Pekcan, Cilvegözü’nün ardından Hatay’a açılan ikinci kapı olacak olan Kumlu ilçesine inşa edilen Zeytindalı Sınır Kapısı’nda çalışmaların tamamlandığını, en kısa sürede faaliyete başlayacağını söyledi.

Kalkınmış, itibarlı ve istikrarlı bir ülke için 82 milyon el ele verip gece gündüz çalıştıklarını ifade eden Bakan Pekcan, “İşçimiz, köylümüz, sanayicimiz, esnafımız, öğrencimiz, tek amacımız var ülkemizi daha üst seviyesindeki ülkelere yükseltmek. Dünya teknoloji değişiminden geçerken biz belediyelerimizle el ele verip bu hizmet yarışını sürdüreceğiz” dedi.

YAYLADAĞI SINIR KAPISI AÇILIŞA HAZIR

Bakan Pekcan, Yayladağı Sınır Kapısı’nın açılmasının da Hatay için önemli ancak siyasi bir konu olduğunu vurgulayan Bakan Pekcan gerekli danışma ve görüşmeler sonrası ne yapılması gerekiyorsa yapılacağını kaydetti.

PERAKENDE YASASI TAMAMLANMAK ÜZERE

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, perakende yasasının taslak çalışmasını tamamladıklarını, yöresel ürünlerin market raflarında yer alması için raf zorunluluğu getirileceğini belirterek, “Perakende yasası ile ilgili taslak çalışmamızı tamamladık. Bütün paydaşlarımızdan dönüş alıyoruz. Sizlerin görüşleri ve önerileri doğrultusunda şekillendiriyoruz. Artık marketlerde yöresel ürünün raflarda yer alması için belli bir raf sorumluluğu getiriyoruz. Bulunduğu yerdeki ürünün kullanma ve satış sorumluluğu getiriyoruz. Marketler sadece kendi markalarıyla değil, diğer markalardan da ürün satsın istiyoruz” diye konuştu.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ