“Zeytin Altın, Yağı da Altın Suyu!”

05 Aralık 2018 57 views 0

İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, zeytinin altın, yağının da altın suyu olduğunu belirterek “Bu da senelerce ört pas edildi, kimseye söylenmedi. Tabi bu suç bizim değil, iki-üç zeytin yiyen diyetisyenlerin, kusura bakmasınlar” dedi.

 

Kaymakamlık ve Belediyesinin ev sahipliğinde bu yıl ikincisi düzenlenen, Altınözü Zeytin ve Zeytinyağı Festivali’ne marka yüzü olarak İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay da katıldı. Çetenli Mahallesinde düzenlenen, temsili olarak sezonun ilk hasadı ile hazırlanan programlarda Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Akif Özkaldı, Hatay Vali Yardımcısı Aydın Tetikoğlu, Hatay Milletvekilleri Hüseyin Yayman, Hacı Bayram Türkoğlu, Sabahat Özgürsoy Çelik ve  İsmet Tokdemir, MKÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya, İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, Kaymakam Bülent Uygur, Belediye Başkanı Rıfat Sarı, İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, Yayladağı Belediye Başkanı Mehmet Kalkan, Oda başkanları ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri de hazır bulundu.

 

Altınözü Kaymakamı Bülent Uygur, Altınözü’nün Hatay’daki on zeytin ağacının altısı ile zeytin varlığının da %35’ine sahip olduğunu belirterek “Biz Altınözü zeytin ve zeytinyağının bilinirliğini arttırmak için bir festival düzenlemeye karar verdik. Altınözü zeytini ve zeytinyağının marka yüzü olarak da Türkiye’nin tanıdığı Canan Karatay hocamızı seçtik. Tarım arazileri arasında %18’ lik paya sahip olan zeytin yoğun olarak Altınözü ilçesinde yetiştirilmektedir. Ülkemiz zeytin üretiminin % 8’i Hatay ilinden karşılanmaktadır. 15 milyon civarında zeytin ağacının bulunduğu kent 135.900 tonluk zeytin üretimi ile Türkiye Sıralamasında 7. Sırada yer almaktadır. Hatay’ın İlçeleri arasında ise Altınözü ilçemiz en fazla dane zeytin üretimine ve dikim alanına sahiptir” diye konuştu.

 

Belediye Başkanı Rıfat Sarı da, Altınözü ilçesinin toprağının altın olduğunu vurgulayarak Zeytin ve Zeytinyağının marka değerinin artması için Kaymakam Bülent Uygur ile birlikte geçen yıl başlattıkları festivalin bu yıl ikincisini gerçekleştirdiklerini söyledi.

 

Zeytin ve Zeytinyağının altın olduğunun altını bir kez daha çizen İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay “Buranın adı Altınözü yani zeytinin özü. Zeytinyağı da altın suyudur. Hatta altından alakası yok, daha da önemlidir zeytin Altınözü ve altın suyu çünkü altın için insanlar birbirini boğazlıyor ama Altınözü’nde yetişen zeytinler zeytin suları hayatı, ömrü uzatıyor. Onun için ben bir sağlıkçı olarak, bir kalp iç hastalıkları profesörü olarak söylüyorum; bu altın suyunun mutlaka kullanılması, içilmesi lazım. Hangi hastalıklara iyi geldiğini Hipokrat söylüyor milattan önce 5. Yüzyılda. Çok sağlıklıdır, Altınözü’nde yetişen çok özel tipteki ürünlerin de çok önemli olduğunu düşünüyorum. Bu da senelerce ört pas edildi, kimseye söylenmedi. Tabi bu suç bizim değil, iki-üç zeytin yiyen diyetisyenlerin, kusura bakmasınlar” şeklinde konuştu.

 

Bir ülkenin ayakta kalması için tarımın gelişmesinin şart olduğuna değinen Karatay şunları söyledi: “Zeytin üreticilerimizin desteklenmesi gerekmektedir. İthal tarım ürünlerinin ülkemizde kullanılmasına izin verilmemelidir. Altınözü ilçesinin zeytin ve zeytinyağları aromatik bakımdan çok önemlidir. İlaçlama yapılmadan geleneksel yöntemlerle üretilmektedir. Zeytinyağı en sağlıklı meyve suyudur. Ülkemizde en sağlıklı ve kaliteli zeytin ve zeytinyağı geleneksel yöntemlerle üretildiğinden Altınözü ilçemizde yetişmektedir. Festivaliniz Hayırlı olsun…”

BENZER KONULAR
YORUM YAZ