Zeybekçi “Osmaniye Bu Coğrafyanın Parlayan Yıldızı”

07 Mart 2018 185 views 0

Organize Sanayi Bölgesi’nde, Tosçelik ile Baştuğ tesislerini ziyaret eden Şenpiliç’in temel atma törenine katılan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, ihracatı 1 Milyar Dolara ulaşan Osmaniye’nin, bu coğrafyanın merkezinde parlayan bir yıldız olduğunu söyledi.

 

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi’ye Vali Ömer Faruk Coşkun, Milletvekilleri Dr. Suat Önal ve Mücahit Durmuşoğlu, Hatay Milletvekili Mehmet Öntürk, Korkut Ata Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Türk, Toprakkale Kaymakamı Mehmet Kaya, Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı, OSB Başkan Vekili Şerif Tosyalı ile işadamları da eşlik etti. Osmaniye OSB’deki Tosyalı TOYO Tesisleri’nde karşılanan Ekonomi Bakanı Zeybekçi, burada Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı tesisleri hakkında bilgiler aktardı. Organize Sanayi Bölgesinde Baştuğ Metalürji Tesislerinde de incelemelerde bulunan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi’ye Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Baştuğ da tesisler bilgiler verdi.

 

Osmaniye’nin Kadirli ilçesine geçen Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, programının devamında, Şenpiliç Üretim Tesisleri’nin temel atma törenine katıldı. Şenpiliç Onursal Başkanı Haşim Gürdamar, Kadirli’de yılda yaklaşık 250 bin ton et üretecek bir tesis kurulacağını belirterek “Bunu destekleyecek, Ceyhan’da yem fabrikamız şu anda kuruluyor. Bunları yılsonunda bitirerek, işletmeye açmayı hedefledik. Devlet yatırımı teşvik ediyor. Biz de burada bir yatırım yapıyoruz ve size iş ortaklığı teklif ediyoruz. Gelin bizimle birlikte çalışın. Biz civcivi vereceğiz, yem vereceğiz, teknik hizmet vereceğiz, gelip kamyonlarla alacağız, keseceğiz ve bakım parasını ödeyeceğiz. Üreticiye ihtiyaç var. Bu bölgede, burası merkez olarak, 500 kilometre çapındaki bölgenin insanları ile birlikte çalışacağız. Bunun için size iş ortaklığı teklif ediyorum. Bizim buraya geliş sebeplerimiz arasında bir de burada istihdam yaratma arzumuz var” diye konuştu.

 

Osmaniye Valisi Ömer Faruk Coşkun da, bugünlerde ülke ve millet olarak ileri sanayi ülkesi olma hedefine doğru hızla ilerlediklerine vurgu yaparak “Allah’ın izniyle, ülkemiz kendi milli sanayi devrimi yolunda mutlak surette başarıya ulaşacaktır. Üreten bütün kesimler olarak birbirimize omuz verecek, Büyük ve güçlü Türkiye hedefine doğru hep birlikte yürüyeceğiz. Temelini atacağımız ve açılışını yapacağımız her tesisin bizi büyük ve güçlü Türkiye hedefine doğru hızla taşıyacağına yürekten inanıyorum” dedi.

 

OSMANİYE PARLAYAN BİR YILDIZ

Osmaniye’deki yatırımlara da eğinen Bakan Zeybekçi şöyle devam etti: “Bugün 7200 dönüm civarında Organize Sanayi Bölgesine ilave olarak bir o kadar daha yer talep ediyor ve tamamının da yatırımcısı hazır. Osmaniye’nin 2002 yılındaki ihracatı 700 Bin Dolar. Bugün Osmaniye’nin ihracatı 1 Milyar Dolar. Osmaniye, bu coğrafyanın merkezinde parlayan bir yıldız, biz de elimizden ne gelirse yapacağız. Buradaki yatırımlar tesisler Türkiye Cumhuriyeti Devletinin bilançosunun aktifindeki varlıklardır. İnsanlar gelip geçicidir, Türkiye Cumhuriyeti ilelebet var olacaktır ve Türkiye Cumhuriyeti’nin envanterindeki bu şirketler de nice 40 yıllar boyunca var olacaklardır. Bizim hep sevincimiz ve gurur kaynağımız olacaklardır”

 

Şenpiliç’in Osmaniye için bir fırsat olduğunun altını çizen Bakan Zeybekçi, “Bu tesisin etrafında binlerce aileye yeni Şenpiliçler tohumu ekecek, sadece Şenpiliç’e çalışan fasoncular olmayacak onlar, bunların içinden yeni Şenpiliçler çıkacak” dedi.

 

Şenpiliç Üretim Tesislerinin temeline Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi ve protokol mensuplarının katılımıyla törenle ilk harç kondu.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ