Yusuf Amca Dondurmaları 3. Kuşakla Şubeleşiyor

19 Ağustos 2017 355 views 0

Yarım asır önce Yusuf Bilen’in kurduğu ‘Yusuf Amca Sakızlı Dondurma’ oğul Tevfik Bilen tarafından markalaştı, üçüncü kuşak torun Onur Bilen’le şubeleşmek için gün sayarken genişleme dönemi başlattı.

 

Üniversite öğrenimini tamamladıktan sonra baba Tevfik Bilen’den bayrağı teslim alan Onur Bilen, Yusuf Amca Dondurma markasını önce İskenderun, ardından da Hatay genelinde şubeleşmek için kolları sıvadı.

 

HEDEF, ŞUBELEŞMEK

Eskişehir Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu Onur Bilen, dedelerinin bıraktığı mirasın çok değerli olduğunun farkında olduklarını ifade ederek “Gereğini yapmak da asli görevimiz.  2009 yılından bu yana aktif olarak Yusuf Amca Dondurma’da görev üstlendim. Tevfik Bilen’le birlikte Yusuf Amca dondurmayı daha yukarılara taşımak için güç birliği yaptık.  Üçüncü kuşak olarak dedemin mesleğini sürdürme tercihini kullandım. Dedem bize büyük bir miras bıraktı, bunun da farkındayız. Babamla da markalaşan Yusuf Amca Sakızlı Dondurma’yı daha ileriye taşımak için adımlar atıyoruz. Yusuf Amca sakızlı Dondurma ülkenin büyük bir bölümünde lezzet ve isim olarak tanınıyor. Yarım asrı aşkındır bu sektörde her zaman büyüyen bir markayız. Yusuf Amca, şimdi de şubeleşmesi gerekiyor. Biz buna kanaat getirdik. Amacımız, ilk etapta İskenderun ve Arsuz’da daha sonra da yakın şehirlerde bayilik vermek değil, şubeleşerek, açılım yapma çalışmalarımız var. Bunu da çok yakın bir gelecekte gerçekleştireceğiz” diye konuştu.

 

Hiçbir ürünlerinde katkı, renklendirici ve koruyucu madde kullanmadıklarının altını çizen Onur Bilen bu maddeleri kullanmadıkları için dondurmalarının, diğer dondurmalar gibi ömrü uzun olmadığını ayrıca, mevsimsel meyvelerle de dondurmalar imal ettiklerini de sözlerine ekledi.

 

Kabak tatlısıyla da Türkiye’nin büyük bir bölümünü kapsadıklarına dikkat çeken Onur Bilen, “Ülkemizin büyük bir bölümüne kabak tatlısını ulaştırıyoruz. İkinci hedefimiz bu ürünü tüm Türkiye‘ye yaymak. Geçmişten gelen tecrübeyle bir altyapımız var. Bu altyapıyı iyi değerlendirerek, kuzeyden güneye, doğudan batıya tüm ülkeyi kabak tatlısıyla tatlandıracağız” dedi.

 

 

İSKENDERUN KABAK TATLISINI YEMİYOR

Kabağın yeni yeni toplanmaya başladığını aktaran Onur Bilen şöyle konuştu: “İlk mahsulü aldık ve tatlımızı üretmeye başladık. Kabak üretiminde fazla bir düşüş yok. Ama İskenderun halkı kabak tatlısını pek fazla sevmiyor dersek doğrudur. Kabak tatlısı hem sağlık hem de tatlı çeşitleri arasında en mükemmelidir. Bu tatlının kıvamını tutturma çok önemli, tutturamadığınız zaman kabak tatlısı, kabak tatlısı olmaktan çıkıyor. O yüzden bu tatlının piyasada imajı iyi değil, ya yumuşak yapıyorlar ya da siyah. Tatlı sert ve açık sarı olmalıdır. Bunun firesi çok oluyor. Biz kabağın sert bölgesini alıp diğer parçalarını atıyoruz. Yüzde 70 fire oluyor. Bundan dolayı daha kaliteli oluyor. Yapılış şekli aynıdır ama gereğinin yapılması gerekiyor. Kimisi açık sarı yapayım derken kabağı çiğ bırakıyor. Çiğ olduğu zaman bu kez şireyi çekmiyor. Bu yüzden de halkımız yememeyi tercih ediyor.”

 

Ürünleri arasında cevizli reçelin de bulunduğunu sözlerine ekleyen Onur Bilen “Ceviz reçeli imalatı çok zahmetli bir iştir. Cevizi yeşil alıp ayıklıyoruz. Belen Atik bölgesinden cevizini getiriyoruz. İşlemi çok uzun, soyuluyor, şişleniyor, yeşil olması gerekiyor. Sert bölümleri bu aşamada alınır çünkü reçel yapıldıktan sonra sert parçalar ağza geldiğinde rahatsızlık verir. Ama çok güzel bir reçeldir. Lezzet olarak iddialıyız ama şu anda sadece burada satmak için yapıyoruz. Önümüzdeki süreç ne olur, bilemem” şeklinde konuştu.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ