Yurtiçi Narenciye pazarında hedef %18

19 Mart 2018 162 views 0

Türkiye’nin narenciye deposu Hatay’ın Dörtyol ilçesi Belediye Başkanı Yaşar Toksoy, yıllık 600 bin ton rekolteye sahip üretimleriyle %17’lik iç Pazar payını daha arttırmak için tanıtım çalışmaları yaptıklarını söyledi.

 

Dörtyol Turunçgil Üreticileri Birliği Başkanı Hacı İbrahim Seçer, yönetim kurulu üyeleri ve üreticilerinin yöreye has mandalinası ve narenciyesininin potansiyelini rekoltesini tanıtımına önemli katkı verdiğini ifade eden Belediye Başkanı Yaşar Toksoy “Sadece Dörtyol Türkiye narenciye tüketiminin %17’sini karşılayan bir ilçe” dedi.

 

İLÇEYİ DE NARENCİYEYİ DE TANITIYORUZ

Tanıtım çalışmalarıyla yıllık rekoltesi 600 bin ton olan narenciye potansiyelinin, ilçenin ve bölgenin tanıtımı, piyasaların eksikleri ve sorunlarını bir yere taşımak, iletme noktasında sahiplenme ortaya konulduğunu vurgulayan Başkan Toksoy “Hatay Dörtyol aynı zamanda milli ruhun şahlandı bir ilçe, Türkiye ve Cumhuriyet tarihi açısından önem arz eden bir yer. 19 Aralık 1918 Milli mücadele ilk kurşun, ilk milis ve Kuvai milliye hareketi, Türkiye’nin narenciye tüketiminin %17’sini karşılayan, yıllık rekoltesi 600 bin tonları bulan bir narenciye, mandalina, greyfurt, limon, narenciyenin birçok çeşitleriyle örtüşen bir potansiyele sahip Dörtyol’un ekonomik ve sosyal kültürel değerlerin sahiplenmek gerektiğini düşünüyorum” diye konuştu.

 

HEDEF %18’E ULAŞMAK

Türkiye’nin büyük kentlerinde düzenlenen ‘Hatay  Günleri’ etkinliklerine de katılarak özellikle Dörtyol’un narenciyesi ile milli ruhun şahlandığı bir ilçenin her yönüyle yurdun dört bir yanına tanıtımında Belediye olarak her zaman yer aldıklarının altını çizen Başkan Toksoy “Geçen yıl Diyarbakır Sur’da görev yapan Asker ve Polislerimize 15 ton narenciye çeşitlerini mesai arkadaşlarımız teslim ettiler. Rabbim Asker ve Polislerimizin yar ve yardımcıları olsun.
Dualarımız hep o yiğitlerle beraber. Yine geçen yıl Başkent Ankara’da düzenlenen Hatay Tanıtım günlerinde ziyaretçilerimize narenciye dağıtarak Dörtyol’un tanıtımına katkı sağladık.
Amacımız Türkiye pazarında %18’lik pazar payını daha üst seviyelere yükseltmek. İstanbul’da 7’incisi düzenlenen Hatay Günleri’nde Dörtyol Belediyesi Standı olarak Dörtyollu ve İstanbullu hemşehrilerimizi ağırlamaktan onur duyduk. Mavi ve yeşilin aksettiği her bir köşesinden tarihin uyanışa geçtiği Türkmen İlçemiz Dörtyol’u Hatay Tanıtım günlerinde ziyarette bulunan Dörtyollularla hasret, İstanbulluları ise güzel İlçemizi tanıttık. Mandalina ve Limon ile katılımcılara ikramda bulunduk, minyatür İlk Kurşun müze ile tarihimizi anlattık” şeklinde konuştu.

 

TİGEM HALKIN BAHÇESİ…
Dörtyol Belediye Başkanı Yaşar Toksoy, Halkın bahçesi olarak bilinen Ziraat Bahçesi’nin birilerine peşkeş çekilmesini hatırlatarak şunları kaydetti: “Bu yerinin tekrar halkımızın kullanması için gerekli başvuruları yaptık. Bu alanında Dörtyol’umuzun sembolü olan bir botanik bahçesi olarak halkımıza yönelik kullanmak istiyoruz…”

BENZER KONULAR
YORUM YAZ