Yolcu Kardeşlerden Kuzeytepe Lezzeti

19 Ağustos 2017 322 views 0

Kemal-Volkan Yolcu kardeşler tarafından Arsuz Karaağaç Sahil yolu üzerinde hizmete açtığı Yolcu Kuzeytepe Restoran, et ve deniz ürünleri çeşitlerinden oluşan menüsü, birbirinden lezzetli mezeleriyle sektöre iddialı bir giriş yaptı.

 

Restoran Ortaklarından Kemal Yolcu, Kuzeytepe usulü kebaplar, balıklar ve mezelerle konuklarına lezzeti şöleni dönüştürdüklerini ifade ederek “Yiyecek sektörüne hızlı ve iddialı bir giriş yaptığımızı düşünüyoruz. Dört ay önce hizmete girmemize rağmen restorancılık tecrübemiz, uzun yıllara dayandığı için bazı mesafeler hızlı geçildi. Gerek bizim tecrübemiz, gerekse oluşturduğumuz kadro ile bölgede söz sahibi olmak için yola çıktık” dedi.

 

Yolcu Kuzeytepe Restoran ortaklarından Kemal Yolcu kebaplarının diğerlerinden çok farklı olduğunun altını çizerek “Bunun haricinde antrikotumuz, bonfilemiz, steak tarzı çeşitlerimiz mevcut. Bizde yemek türlerini ayırma diye bir şey yok! Tüm çeşitlerimiz özeldir ve hepsiyle de iddialıyız. Adana kebabını bile antrikottan yapıyoruz. Kuşbaşını, ördekbaşını bonfileden yapıyoruz. Kullandığımız danada üç çeşit et var. Antrikot, kontra ve bonfile. Danadan sadece bu bölümleri kullanıyoruz. Diğer bölümlerini kullanmıyoruz. Mezeler kısmında da çok zenginiz. Çiğ köfte, sac oruğunda da dana ve koyun etlerinin saydığımız bölümlerini kullanıyoruz. Etlerin en kaliteli yerlerini kullanıyoruz” diye konuştu.

 

Su ürünleri çeşitlerinde sadece denizde beslenenleri kullandıklarını vurgulayan Kemal Yolcu “Balık pişirimi konusunda ustalarımız maharetli. Deniz balığı olmadığı zamanlarda levrek ve çipurayı kullanıyoruz. Mevsimde kaya balığı, lagos, mercan, levrek ve çipura gibi balık çeşitlerini kullanıyoruz. Son dönemlerde levrek revaçta, hem kalite, hem hijyen hem de ekonomik bir hizmet veriyoruz. Balığı, ızgara, kızartma ve fırın yapıyoruz. Her damak tadına hizmet veriyoruz. Geleneksek Belen tavamız, tepsimiz var, karidesinden tutun da ahtapotuna kadar çeşitli deniz ürünü mezelerimize müşterilerimizin damak tadına sunuyoruz” şeklinde konuştu.

 

ETLERİMİZ KOCA KOCA

Restorancılıkta Kuzeytepeli olduklarını övünerek hatırlatan Kemal Yolcu şöyle devam etti:  “Bizi diğerlerinden farkımız. Kuzeytepeli oluşumuzun yanında etin kalitesi, pişirimi ve hizmetidir. Porsiyonlarımız koca kocadır. Tadımlık değil, doyumluktur. Adana kebabımız 130-135 gramdır. Ördekbaşımız 200-250 gramdır. Kuzu pirzolamız 300-400 gramdır. Biz bu gramajlarla hizmet veriyoruz. 10 ila 20 Kg. et geliyor ayıklarken sinirlerini, yağlarını her şeyini ayıklıyoruz. Kalan eti tartıyorsunuz iki Kg’a düşüyor. Her etten fire veriyoruz. İnsanlar bunu bilmiyor. Kıymayı yerken dişlerinizin arasında bir şey kalmıyor. Bizim farkımız bu.

Kardeşler olarak güç birliği yaparak bu sektörde marka olacağımıza inandık. Kardeşim Volkan Yolcu ile birlikte bu yol çıktık. Yani güç birliği yaptık. Deneyimler bir noktada birleşti. Sonrasında da Yolcu Kuzeytepe Restoran’ı hizmete sunduk. Bu güç birliğiyle bölgede bir marka olacağımızdan endişemiz yok. Toplam kapasitemiz 600 kişiye rahatlıkla hizmet verebiliyoruz. İki kat ve toplamda 800 m2 alana sahibiz, oto parkımız da var…”

BENZER KONULAR
YORUM YAZ