Yerel Yoğurt Artık Tüketiliyor

19 Mart 2018 242 views 0

Bek-Er Yoğurt firması sahibi Bekir Erzin, protein miktarı yüksek yoğurtların yerel markalar tarafından üretilir hale geldiğini belirterek, vatandaşı katkılı yoğurtlardan uzat durmaları tavsiyesinde bulundu.

 

Merkezi Dörtyol’da bulunan Soydaş Yoğurt İskenderun Bölge Bayisi Bek-Er Yoğurt Firması Sahibi Bekir Erzin, halkın son zamanlarda doğal üretim yapan yerel markalara yönelmelerini görmenin kendilerini sevindirdiğini ifade ederek “Vatandaş artık katkılı yoğurt yemiyor. Biz de firma olarak yeni yıla kapasitesi yüksek yeni bir tesisle girmeyi planlıyoruz. Şu anda üretim yaptığımız tesis artık gelen taleplere karşılık veremiyor. Her geçen gün Soydaş’a talep ve güven artıyor. Bu artış yeni bir üretim merkezi kurulması ihtiyacını doğurdu. Bu çerçevede Dörtyol Otogar yanında bin 200 m2 kapalı alana sahip tesisimizin inşaatı son aşamaya geldi. İnşallah 2018 yılının ilk ayında faaliyete girecek” diye konuştu.

 

Bekir Erzin, kendi pazarlarında üç ay içerisindeki satış noktalarında yüzde 15 artış gerçekleştirdiklerini de vurgulayarak “Bölgemiz, Soydaş Yoğurt’a güvenmeye başladı. Aradığı tadı da ürünümüzde buldu. Her geçen gün satış noktalarımızda artışlar oluyor. Osmaniye’den tutun da Belen’e kadar olan bir satış ağımız var. Yakın zamanda Antakya pazarına da girmek için girişimler başlattık” dedi.

 

DOĞAL YOĞURDUN ÖMRÜ KISA…

Vatandaşın doğal yoğurda yönelmelerinin gerekçelerine değinen Bekir Erzin “Bölgemiz artık yerel markaların ürettiği yoğurdu yiyor. Sadece vatandaşlar değil, restoranlar, kebapçılar, dönerciler hatta çaycılar bile doğal yoğurdu tercih etmeye başladı. Bu da bizi son derece memnun etti. Vatandaşların yerel markalara yönelmesinin nedeni, ulusal markalarda aradıkları tadı bulamadıklarını söylemek mümkündür. Bilinçlenen vatandaşlarımız katkısız yoğurdu tercih ediyor. Bir diğer nedenler de yerel markalarda katkı maddelerinin bulunmaması, tamamen doğal olmasının yanında yerel markalara destek olmaktır. Örneğin doğal yoğurt açıldıktan sonra ömrünün kısa olur, bizim ürettiğimiz yoğurtlarda hayvansal iç yağ dediğimiz nişasta bulunmuyor. Bizim yoğurtlar açıldıktan sonra en fazla dört gün içerisinde tüketilmelidir. Aksi takdirde ekşir ve bozulur. Doğal yoğurtlar dört günden fazla dayanmaz. Ama marka yoğurtlara baktığınızda çok kalın ve açılmasına rağmen uzun süre dayanabiliyor. Enzim dediğimiz yolla yoğurdun tamamen yağı alınıyor, nişasta katılarak tatsız tuzsuz bir ürün ortaya çıkıyor, bu da yoğurdun kalınlaşmasına yol açıyor. Tabi bu tip yoğurtlar besleyici değil” şeklinde konuştu.

 

AYRAN, GAZLI İÇECEKLERİN ÖNÜNE GEÇTİ

Ayranda yine bölgenin markası olan Doyum’un bayiliğini de yürüttüklerini sözlerine ekleyen Bekir Erzin, şunları söyledi: “Yoğurtta Soydaş, ayranda da Doyum markamız var. Ayranımız, yoğurdumuz gibi doğal ortamlarda üretilip halkın beğenisine sunuluyor. Ayranda da satış noktalarımızı arttırdık. Restoranlar, döner ve kebap salonları da Doyum’a döndü. Kısa sürede çok beğenildi. Bunun yanında peynir grubunun tüm çeşitleri mevcut. Son zamanlarda ayran tüketiminde artış gözleniyor. Halk arasında ayran tüketme bilinci arttı. Yani ayran, gazlı içeceklerin önüne geçti diyebilirim. Bunun daha da artması gerekiyor. Çünkü ayran, sağlıklı ve ferahlatıcı özelliğine sahip içecek türüdür. Ayran en fazla tüketilen içeceklerin başında gelmeye başladı. Her mevsim içiliyor. Her sofrada veya masada ayran yerini alıyor. Markamıza da her geçen gün memnuniyet artıyor”

BENZER KONULAR
YORUM YAZ