Yabancı Dil Emek İster

25 Mart 2019 28 views 0

Amerikan Kültür Dil Kursu Merkezi İskenderun Müdürü Necati Bakır, yabancı dilin, gelişen dünyaya ayak uydurma noktasında olmazsa olmazların başında yer aldığını belirterek, kurum olarak yıllardır bu hizmeti vermekten büyük onur ve mutluluk duyduklarını söyledi.

İskenderun’da yedi yıldan bu yana sadece öğrencilere değil, özel kurum ve kuruluş çalışanlarına yabancı dil eğitimi veren Amerikan Kültür Dil Kursu Merkezi, yediden yetmişe her yaş grubuna altı dilde eğitim veriyor. Kurum Müdürü Necati Bakır, ‘bir lisan bir insan’ anlayışıyla hareket ettiklerini ifade ederek, “Amerikan Kültür Yabancı Dil Kurs Merkezi’miz bu anlamda ulusal çapta hizmet veren, vermiş oluğu sertifikaları uluslararası geçerliliğe sahip, kentimizin en gözde yabancı dil kursudur” dedi.

Merkezlerinde İngilizce başta olmak üzere Almanca, Fransızca, Arapça, Rusça, İspanyolca eğitimi verildiğini vurgulayan Necati Bakır “Bu eğitimleri verirken de alanında uzman eğitmen kadrosuyla çalışıyoruz. Yedi yaşından yetmiş yedi yaşına kadar her yaş gurubundan öğrencimiz var. Artık anne ve babalar, çocuklarına yabancı dil eğitimi alması konusunda bilinçlendi ve önemsiyor. Yabancı dil eğitimine karşı da büyük bir talep var. Özellikle çocuk grubunda bu sene, diğer senelere kıyasla çok ciddi bir artış söz konusu. Velilerimiz çocuklarının geleceği için dil eğitimini önemsiyor ve onlara bu anlamda yatırım yapıyor” diye konuştu.

KURUMLARA DA HİZMET VERİYORUZ

Gelişen dünyaya ayak uydurmak için kurumlar da, çalışanların yabancı dile eğitimlerine büyük önem verdiğinin altını çizen Necati Bakır “Yetişkin gruplarımızda, büyük çoğunluğu üniversite öğrencisi olmakla birlikte, özellikle çalışan mühendis kursiyerlerimiz de yoğunlukta. Son dönemde yurt dışındaki iş imkanlarının cazibesi yabancı dil öğrenme isteğini artırıyor. İskenderun’daki bir çok büyük firma ile çalışıyor ve personellerine eğitim veriyoruz. Atlas Enerji, MMK Metalürji, OYAK Liman, Asaş Filtre, Linde Gaz, Ziraat Bankası, Vakıfbank  eğitim verdiğimiz kurumlardan bazılarıdır. Bazı kurumlar da, işe alım sürecinde başvuruda bulunan personellerin yabancı dil seviyelerini değerlendirmek için bizlere başvuruyor ve onlara rapor şeklinde sunuyoruz” şeklinde konuştu.

Her çocuğun yabancı dil öğrenebilir, akıcı bir şekilde konuşabileceğini ifade eden Necati Bakır şöyle devam etti: “Her çocuğun öğrenme hızı değişkenlik gösterir. Dile olan ilgisi, dersleri tekrar etmesi öğrenme hızını artırır. Bize yöneltilen bir diğer soru da, yetişkin bir bireyin ne kadar zamanda yabancı dil öğrenebileceği yönündedir. Aslında bu da bireyden bireye değişiklik gösterebilir. İngilizce dil seviyeleri A1-A2-B1-B2-C1-C2 şeklinde sıralanmaktadır. A1-A2 temel seviye, B1-B2 orta seviye C1-C2 üst seviyedir. Bir bireyin İngilizce konuşabilmesi, kendini ifade edebilmesi söyleneni anlaması ve yazabilmesi için ulaşması gereken seviye minimum B2’dir. Normal şartlarda bizden eğitim alan ve A1 yani temel seviyede eğitime başlayan bir birey, sekiz ayda B2 seviyesine gelebilmektedir.”

Merkezlerinde eğitimlerin hafta içi sabah ve akşam, hafta sonu sabah ve öğlen yapıldığını da sözlerine ekleyen Necati Bakır “Kursiyerler istediği zaman dilimi seçebilmektedirler. İsteğe bağlı olarak birebir özel ders şeklinde eğitim alınabilmektedir. Özellikle üniversite mezunu her bireyin en az birkaç dil bilmesi gereken bir dönemdeyiz. Dünya artık küçük bir şehir gibi, ülke olarak birçok ülke ile ticari anlaşmalar yapıyoruz. Kendini geliştirmiş, kendine her anlamda artılar katmış birkaç dil bilen kalifiye personeller her kurumun ihtiyacıdır. Bunun farkında olan kurumlar, Amerikan Kültür Yabancı Dil Kursumuz ile anlaşmalar yaparak, personellerine yabancı dil eğitimi vermekte ve bu konuda onları teşvik etmekteler. Eğitim bir sevgi işidir, emek ister özveri ister” şeklinde bilgiler aktardı.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ