X-ray ve Hidrotestte Marka Oldu

19 Mart 2018 358 views 0

Son bir yıl içerisinde yurtiçi ve yurtdışı projelerine hızla devam eden, özellikle X-ray sistemi üzerinde önemli projelere imza atarak bu alanda kendini kanıtlayan Tümay Makine X-ray ile Hidrotest makinelerine damgasını vurdu.

 

Kurulduğu günden bu yana uluslararası arenada makine sektöründe deniz aşırı ülkelere geliştirdiği projelerle uzanan Tümay Makine markalaşma yolunda önemli adımlar attı. Firmanın Genel Müdürü Hakan Gözüküçük, Tümay, artık bir dünya markası haline geldiğini vurgulayarak “Bursa Serbest Bölgede yer alan Çimtaş Boru fabrikasına X-ray Sistemi, fabrika içi boru taşıma sistemleri projelerini teslim ettik. İran bölgesinde ambargo sonrası yaşanan hareketlilik sebebiyle, boru makinası, hidrotest makinası, boru ucu tornalama makinası gibi bize teslim edilen projelerin imal ederek montajları devam etmektedir” dedi.

 

Amerika’nın California eyaletinde de yer alan bir fabrikaya çeşitli projeler teslim ettiklerini ve şu anda hidrotest makinası ile boru boy kesme sistemi projesine de devam edildiğini vurgulayan Genel Müdür Gözüküçük “Kansas eyaletinde bulunan bir fabrika için de boru ucu tornalama ve boru ucu oluk açma makinalarını teslim ettik. Sumitomo firmasının Suudi Arabistan Dammam kentinde bulunan fabrikası için X-ray sistemi kabulünü gerçekleştirdik. Tosçelik Cezayir yatırımı için Ultrasonik Test sistemlerinin üretimine devam ediyoruz. Yine geçen yıl Tosçelik fabrikasına hidrotest makinası teslim edildi. Bu yıl da portal bant eki sistemi başarıyla kurulumu yapıldı” diye konuştu.

 

Genel Müdür Gözüküçük, sektörün bölgesel olarak istenilen yerde olmadığına dikkat çekerek “Makine sektörü bölgesel olarak istenilen noktada değildir. Şu anki duruma baktığımızda yurtdışındaki firma talepleri daha fazladır. Gelişme sağlanabilmesi için üretimin artırılması ve bu üretimi yapabilecek makinalar için talep oluşması gerekmektedir. Boru makinaları sektörü şu an için çok hareketlilik göstermemektedir. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, yeni yatırımlar olduğu sürece talep artmaktadır ve genelde yurtdışı ağırlıklı talepler gelmektedir. Önümüze  her zaman yeni hedefler koyduk. Belirlediğimiz hedefler doğrultusunda AR-GE faaliyetlerine daha fazla önem veriyoruz. AR-GE sonuçlarına göre bu alanda belirlenen noktalarda yatırımlar yaparken, teknolojik olarak da kendimizi geliştiriyoruz. Bunun yanında dış ticaret departmanımız sürekli yeni pazarlar oluşturmak için yoğun bir çaba ve gayret içerisindedir” şeklinde konuştu.

 

İMZAMIZI HER YERE ATACAĞIZ

Genel Müdür Gözüküçük, uzun vadedeki hedeflerinden de söz ederek şunları söyledi:  “İskenderun çıkışlı Tümay imzasını yurt dışında atılmadık yer bırakmayacağız. Bugüne kadar onlarca ülkeye fabrika kurulumu gerçekleştirdik. Dış pazarda şu ana kadar gerçekleştirdiğimiz faaliyetlerle önemli bir referans elde ettik. Hedefimiz bir Türk firması olarak, dünyada imzamızın atılmadığı bir ülke bırakmamak. Bunun için de dış ticaret departmanımız yoğun bir şekilde çalışmaktadır. Yeni ülkeleri iş alanlarımıza katmayı sürdürüyoruz. Çek Cumhuriyeti’nde bir adet hidrostatik (Su basıncı) test makinesi siparişini alarak beş ay gibi bir sürede teslimatını gerçekleştirdik. İspanya’dan x-ray sistemi yani boru kaynak kontrolü siparişini alarak tamamlayıp sisteme dahil ettik. Bu ve bun benzer projeler dünyanın tüm ülkelerinde uygulanacağına inancımız tamdır”

BENZER KONULAR
YORUM YAZ