Üretim Artışımız, İstikrara Bağlı

07 Mart 2018 480 views 0

İskenderun’da ilk BİMS fabrikasını hayata geçiren Sönmez Kardeşler, inşaatların yüzde 75’inde kullanılan ürünlerine gelen talepleri karşılamak amacıyla arayışlarını sürdürürken, hazırlık yaptıkları yatırım projesi için de piyasalara gelecek istikrarı bekliyor.

 

Briket üretimiyle inşaat sektörüne giriş yapan Mesut-Nedim Sönmez kardeşleri, iş alanındaki 44 yıllık birlikteliği, bölgede eksikliği hissedilen BİMS üretimine yöneltti. Firma ortaklarından Mesut Sönmez, bölgenin bu ürünü benimsediğini ifade ederek “Bims üretimimiz 2010 yılı öncesine dayanıyordu ama bu şekilde tam otomatik makinelerimiz yoktu. O dönemde BİMS’i tanıyan da yok denecek kadar azdı. 7 dönüm üzerine yaptığımız yatırımla üretime başladık. Yaptığımız araştırmalar neticesinde BİMS insan sağlığına ve ekonomisine önemli katkı sağladığını gördük. Sonra tüm varımızı bu yatırıma harcadık. BİMS’in bu kadar hızla kabul göreceğini tahmin etmiyorduk. İskenderun halkı bilinçli olduğu için çabuk kabul etti” diye konuştu.

 

Son bir yılda projelendirilen inşaatların yüzde 70’ninde kendi ürünlerinin kullandığını aktaran Mesut Sönmez, “İlgi hayli yüksek, Şu anda ürettiğimiz tüm BİMS’ler satılıyor. Günde 20 bin adet üretiyoruz. İnsanlar bizi ve ürünümüzü tercih ediyor. Bölgede savaş ortamı yaşanmamış olsaydı, üretimde büyük bir patlama yaşanacaktır. Sektörde yaşayan durağanlık da ister istemez bizi de etkiledi. Bir yıl öncesinde yüzde yüz üretim yaparken, söz konusu ortamından kaynaklı üretimimizi arttırmayı durdurduk. Ama önümüzdeki dönemde neler olacak, bilinmez, bekleyip göreceğiz. Şu anda sadece talepleri karşılamaya çalışıyoruz” dedi.

 

YATIRIM YAPMAK İSTİYORUZ AMA…

Her zaman yatırımdan ve yeniliklerden yana olduklarına işaret eden Mesut Sönmez şöyle devam etti: “Biz firma olarak sürekli yenilenmeyi ve teknolojiye ayak uydurmayı bir destur olarak kabul ettik. Bir süre önce makine parkını güçlendirdi. Bir makinemiz kaldı, almadığımız. Gelen talepleri daha rahat karşılamak için makine parkına yeni ve teknolojik makine almayı planlıyorduk.  Bu yatırımla güçlendirmeyi planlıyorduk ama bölgede yaşanan sıkıntılar ve sektörün gerilemesinden dolayı bu yatırımımızı bir süreliğine askıya aldık. Piyasalar düzeldiği an askıya aldığımız makine parkını güçlendirme projesini hayata geçirmek için raftan indireceğiz…” şeklinde konuştu.

 

Düne kadar satışlarının İskenderun ve yakın çevresine yapıldığını hatırlatan Mesut Sönmez, şunları kaydetti: “Pazar sahaları genişledi. Şimdi Hatay’ın hemen hemen tüm ilçelerine ürün gönderiyoruz. Buralarda yükselen binalarda ürünümüz gönül rahatlığıyla kullanılıyor. Ürünümüz, yalıtım özelliğiyle inşaat ustalarını memnun oluyor”.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ