Tüketici Yasal Haklarını kullanmalı

19 Mart 2018 372 views 0

Avukat Halil Güngör, tüketicilerin haklarını bilmeleri ve aramaları gerektiğine işaret ederek “Şu anda yürürlükte bulunan Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun, tüketiciyi korumayı amaçlayan modern bir kanundur” dedi.

 

Tüketicilerin kendi mağduriyetini gidermek için yasalardan kaynaklanan haklarının bulunduğunu belirten Avukatı Halil Güngör, bugün, iletişimin gelişmesiyle birlikte nihai tüketicilerin son derece bilinçlenmeye başladığını söyledi.

 

Av. Güngör İnternetten satışın da yaygınlaşması ile birlikte, tüketicinin aradığı ürünü en iyi fiyattan alma şansına sahip hale geldiğini vurgulayan Av. Halil Güngör “Ancak, tüm bunlarla birlikte tüketiciler haklarını bilmeli ve aramalıdırlar. Şu anda yürürlükte bulunan ‘Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun’nun tüketiciyi korumayı amaçlayan modern bir kanundur. Kanunda yapılan düzenlemeler kapsamında, Tüketici hakem heyeti ile Tüketici Mahkemelerine yapılacak olan başvurular, harçlardan muaftır ve kararlar çok kısa sürede verilmektedir” diye konuştu.

 

Tüketicilere çağrı da yapan Halil Güngör şunları söyledi: “Tüketiciler haklarını aramaktan çekinmesinler. 2017 yılı için değeri 2 bin 400 TL’nin altında olan talepler, İlçe Tüketici Hakem Heyetlerine, 2 bin 400 TL ile 3 bin 610 TL arasındaki uyuşmazlığa ilişkin talepler İl Tüketici Hakem Heyetlerine başvuru zorunlu olup, bu miktarların üzerindeki talepler için Tüketici mahkemelerine yapılması gerekmektedir. Tüketici Hakim Heyetlerinin kararının infazı, İcra Müdürlüğünden talep edilebilir ve Mahkeme kararlarının yerine getirilmesi hakkındaki hükümlerine göre yerine getirilir…”

 

Konuşmasında avukatlık mesleğiyle ilgili kısa değerlendirmede de bulunan Av. Halil Güngör mesleğin para kazanma odaklı olmaması gerektiğini savunarak, kendisi için hukukun her dalının kendini keyiflendirdiğini anlatırken, “Bizim meslekte alan çok geniş, tıpkı insan ilişkileri gibi hukuk dalları da karmaşık ve iç içe geçmiştir ve somut olayın temas ettiği tüm müesseselere hakim olmanız gerekir.  İnsan sürekli kendini yenilemeli ve çok çalışmalıdır. Yoksa hayatın dışına atılır yok olur gidersiniz” dedi.

 

Av. Güngör iyi bir avukat olabilmenin sadece hukuk bilmek yeterli olmadığının altını çizerek şu tavsiyelerde bulundu: “İyi bir avukat her alanda donanımlı olmalı tabii ki. Avukatın önceliği kesinlikle hukuk olmalı. Ancak günümüzde müvekkiller sadece avukatlıktan fazlasını bekliyor. Müvekkilin dilinden konuşabilmeniz önemli. Müvekkilleriniz kadar sizin de ticari kafa ile olaylara yaklaşabilmeniz ve müvekkilinizin ticari planını özümseyebilmeniz önemli. Burada mesele kendini müvekkilin yerine koyup onların aslında ne istediğini anlayabilmek. Kendilerini sürekli yenilesinler. Hukuk yaşayan bir organizma gibidir, sürekli değişir, gelişir, çağın gerekliliklerine göre evrilir. Kanunlar dahi sıkça değişiklik gösterebilir. Yeniliklere hakim olunmalı. “Ben oldum” düşüncesi mesleğimizde tehlikelidir. Her zaman kendilerini geliştirmeyi hedeflesinler, bol bol okusunlar ve araştırsınlar. Ama kendilerine de güvensinler, bu durum gözlerini korkutmasın. Örnek aldıkları hukukçuları efsaneleştirmesinler, “benim haddim mi?” demesinler, denemeye, başarısız olurlarsa bir daha denemeye cesaretleri olsun. Kalıpların dışına çıkmaktan, yenilik doğurucu fikirlerinin peşinden gitmekten korkmasınlar, kendi görüşlerini ortaya koyup kendi mesleki tarzlarını bulmaya gayret etsinler. Disiplinle çalışsınlar, her zaman kolay olanı değil, etik olanı seçmeye gayret etsinler. Sağlam bir iş etiği geliştirmenin belki de en önemli olduğu meslek bizimkidir. Eğer tertemiz yapılıyorsa, en onurlu mesleklerdendir avukatlık, hakkını versinler.”

BENZER KONULAR
YORUM YAZ