Tosyalı’nın Cezayir’de 3. Etap Üretim Heyecanı

24 Temmuz 2018 184 views 0

Türkiye ekonomisine değer katan yatırımlarının yanı sıra global yatırım atağına da devam eden Tosyalı Holding, Cezayir’de tamamlanan 3. Etap Çelikhane tesis yatırımını tamamlayarak ilk üretimini gerçekleştirmenin heyecanı yaşadı.

 

Türkiye’nin yurt dışındaki en büyük yatırımları arasında yer alan ve Cezayir’in de petrokimyadan bu tarafa en büyük sanayi yatırım olan Tosyalı Algerie’nin birinci ve ikinci fazların ardından 3’üncü etabını da tamamladı. Tosyalı Holding’in Cezayir’deki ‘mega yatırımda’ birinci, ikinci fazın ardından şimdi de 3’üncü faz son aşamaya geldi. Hemen ardından 4’üncü faza başlayacak yatırımın 5 yıl içinde ülkede üretimi 8 milyon tonu aşması hedefleniyor.

 

Tosyalı Algerie için bugüne kadar 2 milyar 250 milyon doları aşan bir yatırım yapan Tosyalı Holding, 2010’da başlayan Cezayir’deki yatırımda sıra 4’üncü faza gelindi. Dördüncü faz, ikişer milyar dolarlık iki modülden oluşuyor.  Böylece Holdingin Cezayir’deki yatırımların toplamı 6 milyar doları Türkiye ve Cezayir’deki yatırımların tamamlanmasıyla da toplam cirosu ise 10 milyar dolara ulaşacağı kaydedildi.

 

Tosyalı Algerie için bugüne kadar 2 milyar 250 milyon doları aşan yatırımın her aşamasını yakından takip eden Tosyalı Holding Yönetim Kurulu üyesi aynı zamanda Osmaniye Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Şerif Tosyalı, üçüncü etap Çelikhane tesisi yatırımının son aşamasını görmek için Cezayir’e gitti. Üretim aşamasına gelinen tesiste incelemelerde bulunan Şerif Tosyalı çalışmalarla ilgili bilgiler aldı.

 

İLK ÜRETİM HEYECANI

Şerif Tosyalı, Cezayir 3. Etap Çelikhane Tesis Yatırımları 2,5 mil.ton/yıl kapasiteli tesiste ilk sıvı çelik üretiminin başarıyla gerçekleşmesine tanıklık etmenin mutluluğunu ve gururunu yaşadı. Türkiye’nin önde gelen global çelik üreticisi olan Tosyalı Holding Cezayir’deki yatırımıyla çeliğe ay yıldızlı damgayı vurmanın sevinci ve gururunu yaşadıklarını ifade ederek “Emeği geçen tüm çalışma arkadaşlarımıza teşekkürlerimizi sunuyoruz. Cezayir sanayisine ve dünya çelik endüstrisine hayırlı, uğurlu olsun” dedi.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ