Tarım ürünlerine Fumigasyon Koruması

19 Mart 2018 217 views 0

Hatay’ın İskenderun ilçesinde Merkezi bulunan Körfez İlaçlama ve Fumigasyon firması depo, antrepo veya ambarlara konulan mısır, buğday gibi ürünleri, oluşabilecek zararlı canlılara karşı yaptıkları uygulamalarıyla adeta koruma altın alıyor.

 

Ziraat Mühendisi Muhammed Kurt’un kurduğu Körfez İlaçlama ve Fumigasyon Firması, üretici ile aracı firmaların ürünlerinin zararlılara karşı korunması konusunda çözüm ortağı yapıyor. Körfez İlaçlama & Fumigasyon firması sahibi Ziraat Mühendisi Muhammed Kurt, Hatay bölgesinde bu sektörde ilk firma olduklarını belirterek “Bölgemizde önemli bir eksiklikti. Tarım sektörünün güçlü olduğu bölgemizde önemli bir eksikliği giderdik. Yeni olmamıza rağmen faaliyetlerimizde iyi bir ivme kazandık” dedi.

 

Ziraat mühendisi Muhammed Kurt,  Tarım ürünlerinin ihracatında alıcı ülkelerin zirai karantina yönetmeliklerine uygun fumigasyon yaptıklarını dile getirerek “Alıcı ülkenin isteği ve kargoyu göz önünde tutarak alüminyum fosfit ve metil bromur uygulamalarında profesyonel kadromuzla hizmet vermekteyiz. Ayrıca ambar zararlıları bitler, silolardaki hububatlar tamamını güvence altına alıyoruz. Ayrıca çevre ilaçlamaları sivrisinek hamam böceği, fareler gibi zararlı canlılara yönelik gemi, hastane okul site ev gibi mekanların ilaçlamalarını da gerçekleştirebiliyoruz” diye konuştu.

 

FUMİGASYONU MUHENDİSLER YAPAR

Fumigasyon uygulamasıyla ilgili bilgiler aktaran Muhammed Kurt “Bu uygulama her türlü bitkisel ve hayvansal kaynaklı ürünler, diğer materyaller, ihracatı yapılan ürünler ile üzerinde taşınan tahta paletleri zararlı etmenlerden arındırarak bu etmenlerin ürünlerde oluşturduğu tahribatı ve kaybı önlemek suretiyle ürünün sağlıklı halde bulunması amacıyla gerçekleştiriliyor. İhracat yapan firmaların ürünlerinde çok uzun yol boyunca taşınır ve bu taşınma sırasında havasızlık, ani ısı değişiklikleri ve nem nedeniyle böceklenme yaşanır. Bu sebeple ciddi ürün kaybı yaşanarak maddi zarara uğranmaması nedeni ile fumigasyon çok önemlidir. Fumigasyon ülkeler arası hatta bölgeler arası farklı böcek popülasyonları geçişini önlemek için de son derece önemlidir. Fumigasyon bir ziraat mühendisi gözetiminde yapılması gerekmektedir” şeklinde konuştu.

 

Fumigasyonun ürünleri her türlü böceklenmelerden koruduğuna işaret eden Ziraat Mühendisi Kurt “Fumigasyonun olumlu yönleri, ürüne direkt olarak tatbik edilebilir. Üründe uç noktalara kadar nüfuz edebilme ve homojen dağılma özelliği vardır. Gıda maddelerinde kalıntı ve koku oranının tolerans sınırı içindedir. Zararlı etmenlerin tüm biyolojik dönemlerine etkilidir” şeklinde sözlerini tamamladı.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ