Siyasette Reorganizasyon (Yeniden Yapılanma)

24 Temmuz 2018 237 views 0

Yeniden yapılanma projeleri kapsamında siyasetin mevcut durumda ne aşamada olduğunu ve problemlerin belirlenmesi amacıyla çalışmalar yapmamız gerekmektedir.

 

Siyasi hayatta ortak sorumluluk alanlarının belirlenmesi İletişim bozukluklarının giderilerek yalan ve iftira kampanyalarının önüne geçilmesi. Tüm siyasi birimlerin meşru ana gayeleri doğrultusunda hareket etmesi Görev paylaşımlarının verimlilik ve etkinlik oluşturacak şekilde yapılması En önemlisi devletimizin ve milletimizin hayati konularında anayasaya tam bağlılığın sağlanarak milli menfaatlerin tüm siyasi gruplar tarafından tavizsiz bir şekilde savunulmasını sağlayacak tedbirlerin alınması elzem bir hale gelmiştir.

 

Siyaset dünyamızın sürekli iyileştirilmesi ve eğitim faaliyetlerinin her zaman devam etmesi gerekmektedir. Stratejik bir analiz ile birlikte mevcut durumları ve ne olması gerektiğini rasyonel olarak tespit etmeliyiz. Siyasi rekabetin hızlandığı son dönemlerde birçok güzelliklerle beraber birçok çirkinliği de yaşadık. Gördüğümüz kadarıyla siyasilerimiz arasında olması gereken sevgi, saygı ve anlayış hislerinin ne kadar alt seviyelerde bulunduğu inkar edilemeyen bir gerçektir.

 

Soruyorum kendi devletini ve milletini dış devletlere şikayet eden ve ülkeyi küçük düşürmeye çalışan siyasetçi örneği dünyada kaç tane vardır? Teröristlerle kol kola resim çektirip, ülkenin güvenlik güçlerine ağzına geleni sayan siyasi tipler bizden başka nerelerde görülmektedir? Başarısız olmalarına rağmen bir türlü koltuklarını bırakamayan vizyonsuz, bencil ve çağın gerektirdiklerini bilmeyen idareci müsveddeleri neden benim ülkemde çoğunluktadır. Neden siyasi elit kadrolar kuramadık? Adayları kabiliyet liyakat, fikir ve donanımlarına göre değil de benim adamım olsun isterse ot olsun zihniyetiyle atıyoruz. Seçilecek adam senin benim adamım olmasın ama milletin adamı olsun, devletimizi yükseltsin diye düşünsek daha iyi olmaz mı? Şaibesiz, lekesiz, yalana dolana ve mafya ya bulaşmamış vicdanı hür, fikri açık yurtsever modern insanlar bulamıyor muyuz? Yarı aydın halkın değerlerinden uzak, konu hakimiyeti eksik siyasiler sürekli olarak kaş yapalım derken göz çıkarmaktalar. Bu durumda toplumu germekte ve insanlarımız birbirine ters bakar duruma düşmektedir.

 

Siyasetle uğraşacak olanlar meslekleri ne olursa olsun belli kurslardan geçirilerek siyasete giriş yapabilmelidirler. Öğrenci servislerini emanet ettiğimiz şoförlere bile kurs mecburiyeti getirilmiştir. Devleti emanet edeceklerimizi niye mecburi eğitime sokmuyoruz. Her siyasetçi devletin yapısını, anayasasını halkın psikolojik durumunu hesap etmeyi mutlaka öğrenerek kendi iç dünyasında özümlemelidir. Pek tabii ki siyasi erdem ve ahlak sahibi olup adabı muaşeret kurallarını da benimsemelidir.

 

Her siyasi görüş sahibinin diğer bir fikir mensubuna saygıyla yaklaşmasını ve insanların birbirlerini dinleyip ortak çözüm noktalarını tespit etmesine imkan tanınmalıdır. Benim fikrimden olmayan yok olsun, benim partime oy vermeyen mahvolsun mantığı insanlıkla bağdaşmaz. Fanatizm gözyaşı ve kandan başka bir şey getirmez. Ilımlı fakat kararlı olmamız gerekir. Şayet tedbirler alıp olumsuzlukları önlemezsek toplum olarak çok sıkıntı çekeriz. Bu nasıl bir vahşettir ki kendi partisine oy vermedi diye vatandaşı sokak ortasında linç ediyorlar ve o partinin yöneticileri de olayı kınamıyorlar. Bu nasıl bir mantıktır, bu nasıl bir insanlık anlayışıdır. Bu mantalitedeki adamların mecliste ne işi var.

 

Kanunlar normal vatandaşları korumak için yapılır. Teröristlere hak ve özgürlük vermek için değil. Bu gaflete en kısa zamanda çözüm bularak yıkıcı faaliyette bulunanlar, hırsızlar, soyguncular, ahlaksızlar ve menfaat çetelerinin mensupları siyasetten uzaklaştırılmalıdır. Türk toplumu sicili bozukları siyaset sahnesinde görmek istemiyor.

 

Demokrasi adına kötüye taviz vermek devletin kendi şah damarını kesmesi manasına gelir. Devleti yaşatmak istiyorsak tavizsiz bir seçim ve siyaset kanunu ile siyasi hayatımızı yeniden yapılandırmalıyız. Gelişme, tekamül ve huzur için siyasette reorganizasyon istiyoruz.

Hasan Şadi Kocagazioğlu
Hasan Şadi KocagazioğluDiğer Yazıları
BENZER KONULAR
YORUM YAZ