Sercan Yapı Ürün Yelpazesini Genişletti

07 Mart 2018 622 views 0

Prefabrik konut imalatıyla sektöre giriş yapan Sercan Yapı, Karaağaç Bölgesi’ndeki yeni yerine taşınmakla birlikte yelpazeyi genişletti. Firma, prefabrik evlerin yanı sıra Müteahhitlik, hazır kapı satışları ve proje işlerinde de boy göstererek gelişme sürecine girdi.

 

Yıllardır Azganlık Bölgesi’nde prefabrik ve güvenlik kabinleri imalatı yapan Sercan Yapı sahibi Sercan Saçıkara, prefabrik ve çelik montaj hizmetlerini hazır kapı showroomunu daha rahat ve her yere ulaşabilmek adına Karaağaç’a getirdiklerini söyledi.

 

Şirketlerinin çıkış noktasının prefabrik üretimi olduğunu vurgulayan Sercan Saçıkara “Konteynır imalatı da yapmaktayız. Kapalı alan inşaatı varsa projelendirilmesini yapıp imalatını gerçekleştiriyoruz. Kolonları, makasları kirişleri boy kesimlerini, boyama işlemlerini de yerine getiriyoruz.  Yerine de demonte şeklinde götürüp montajını gerçekleştiriyoruz. 2 dönüme yakın bir alanda bu hizmetleri yerine getiriyoruz” dedi.

 

Prefabrik sektöründe başladıkları noktadan çok ilerde olduklarını ifade eden Sercan Saçıkara “Bölgemiz, bizim de ısrarla üzerinde durduğumuz prefabrik konut sistemini benimsedi. Hatay bölgesi ve çevre illerde de hizmetlerimizi götürüyoruz. Özellikle 2011 Van Depremi sonrasında depremzedelere yaşam konteynırları yaptık. Bu doğal afetin ardından prefabrik evlere rağbet çok arttı. Bahçelerine, yazlıklarına, yaylalarına prefabrik evleri tercih ediyorlar. Görümümü estetik, kullanışlı ve pratik yapılar projelendirebiliyoruz. İstenilen ölçüde, katta ve modelde üretim yapabiliyoruz. Vatandaş yeter ki istesin biz deneyimli kadromuzla bunları çok rahatlıkla inşa edebiliyoruz” diye konuştu.

 

İnşaat Mühendisi Saçıkara, Müteahhitlik, çelik ve prefabrik bazında sayısız projeler yaptıklarına da değinerek şunları söyledi: “Bölgedeki büyük sanayi kuruluşlarının en gönde gelen tedarikçisiyiz. Tosyalı ve Limak Holding başta olmak üzere birçok büyük sanayi kuruluşları prefabrik, güvenlik kabin ve çelik yapılarda bizleri tercih ediyor.  Daha önce sanayi tarzı imalat yapan firmamız, şu an lüks villa konutlarına, fabrika yönetim binalarına kadar her türlü yapıyı yapıyor. Bölgede talep artmasıyla birlikte bizim altyapının uygun olmasından dolayı gelen projeleri rahatlıkla hayata geçirebiliyoruz. Sadece, şantiyelerdeki yemekhane-yatak hane yerine tek katlı lüks villalar ve dublekslerde kaplamalı, çatılı idari binaları da yapmaya başladık. Dış cephe kaplama ve giydirmelerle binalara ayrı bir görüntü veriyoruz. İlk başlarda işlerimiz kabin iken şimdi yelpazeyi genişlettik. Bungalov tarzına kadar gelen projeleri yapıyoruz. Genellikle bu yöntem otellerin bahçelerinde kullanılır”

 

Karaağaç Bölgesi’ne gelmeleri kendilerine birçok avantaj kazandırdığının altını çizen Saçıkara, “En başta Arsuz gibi bir ilçenin sınırları içesindeyiz. Karaağaç yolu, kentin en işlek yollarından biri olması bizi arayanların bulması çok daha kolay oluyor. Butik işler yaptığımız için sayfiye yeri olan Arsuz’a çok rahatlıkla hitap edebiliyoruz.  Projelendirmeden temeline, çelik yapıdan beton yapıya, çatı, iç kapılarına ve pençelerine kadar bir projenin tüm ince noktalarını yapıyoruz. İç kapı bayisi olduğumuz için Müteahhitlere yönelik satışlarımız da bulunmaktadır. Bu kapıları kendi inşaatlarımızda da rahatlıkla kullanıyoruz” şeklinde konuştu.

 

Sektörün en büyük sıkıntılardan birinin belki de en önemlisinin piyasada nakit paranın dolaşmaması olduğuna vurgu yapan Sercan Saçıkara şunları kaydetti: “Bu sıkıntının zamanla aşılacağını düşünüyorum. İskenderun, büyük şehirlerdeki mimari projelerin çok az kısmını uygulayabiliyor. Toplu konutlarda lüks sitelerde ince işlerde kullanılan malzemelere bakıldığında çok kaliteli olmadığını görebiliyoruz. Akıllı denilen evlerin çok da büyük özelliklerde olmadığını görüyoruz. İstanbul ve Ankara’daki akıllı sistem projeleri buralara daha gelmedi. Ama yine binanın kalitesinde büyük değişimler var. Yeni nesil gençlerin, bizim yaş grubundaki mühendislerin İskenderun’un suliyetine çok şeyler kattığını rahatlıkla söyleyebilirim. Bu mühendis ve mimarların sahaya inmesiyle kentte bir yenilenme ve revizyon oldu.”

BENZER KONULAR
YORUM YAZ