“Sendikacılığa Yeni Bir Soluk Getirdik”

24 Temmuz 2018 203 views 0

Çelik-İş Sendikası İskenderun Şube Başkanı Mehmet Güngör, uzun ve sıkıntılı bir aradan sonra İsdemir AŞ’de örgütlenip, çelik işçisiyle bütünleşerek Türkiye’de erozyona uğrayan sendikacılık anlayışını yeniden tarif ederek yeni bir soluk getirdiklerini söyledi.

 

Çelik-İş Sendikası olarak, kesinlikle işçilerin yanında endüstriyel ilişkilere önem veren, ‘emek en yüce değerdir’ anlayışıyla hareket eden bir yönetim anlayışı içerisinde olduklarını vurgulayan Şube Başkanı Mehmet Güngör “İşçilerin sorunlarını çözerken aynı zamanda fabrikalarımızı da kazançlı hale getirme noktasında çabamızdan hiçbir zaman vazgeçmedik. Mart ayında yapılan kongreyle göreve gelen yönetimiz, hiçbir makam ve mevki peşinde olmadı. Tamamen işçilerin arasında, işverenle endüstriyel ilişkileri sıcak tutan, emekçilerin sorunlarıyla gece gündüz ilgilenen bir yönetim anlayışı içerisindeyiz. Bu ideallerle Çelik-iş ile Hak-İş bayrağını daha ileriye taşıyacağımızdan kimsenin kuşkusu olmasın” diye konuştu.

 

İsdemir A.Ş. ile yapılan toplu iş sözleşme görüşmelerinin ardından sıkıntılı bir sürecin geride bıraktıklarının altını çizen Çelik İş Sendikası Şube Başkanı Güngör “Yaklaşık 3 yıl süren İsdemir A.Ş.’deki toplu iş sözleşme davamız başarılı şekilde lehimize sonuçlandı. Bu aşamada İsdemir A.Ş. yönetimi temsilciliklerimizin ve baş temsilciliğimizin açılmasında, kurullarda yer almamız noktasında hızlı bir şekilde gerekli çalışmaları yaptılar, kendilerine bu konuda teşekkür ediyoruz” dedi.

 

HEDEF, BÖLGEDE 10 BİN ÜYE

MMK Metalürji ile toplu iş sözleşmeyi işçilerin teveccühünü kazanacak bir şekilde yaptıklarını aktaran Şube Başkanı Güngör “Befesa’da yıllık bazda yüzde 30 oranına varan sözleşmeye imza attık. Ekinciler ve Yolbulan’da da inşallah eylül ayında sözleşme masasına oturacağız. İsdemir A.Ş, MMK Metalürji, Befessa, Yolbulan, Ekinciler bizim için ayrı ayrı bir değerdir. Bu bölgede metal sektöründe sendikasız 15 bin çalışan emekçi arkadaşlarımız var. Sendikasız olan fabrikalarda da örgütlenmek için gece gündüz çalışıyoruz. İnşallah onları da sendikalı yapacağız. Onların da haklarını en üst seviyelere çıkarmak için elimizden geleni yapacağız. Çelik-İş’in hedefi 100 binlerdir. Şu an ülke genelinde 50 bine yaklaşan üyemiz, bölgemizde ise 4500 üyemiz mevcut, ilk hedefimiz bu bölgede üye sayımızı 10 binlere çıkarmaktır. İşverenlerden isteğim, sendikayı bir ortak değil bir paydaş olarak görmeleridir. İşçi ve işveren sorunlarını karşılıklı oturarak masada çözebileceğimize inanıyorum” şeklinde konuştu.

 

SİYASİLERE BEKLENTİLERİMİZİ AKTARDIK

Emekçinin sorunlarını ve beklentilerini seçim döneminde ziyarete gelen tüm siyasi parti adaylarına ilettiklerini ifade eden Güngör şunları söyledi: “Siyasilere bölgemizin metal sektöründeki çalışma koşullarının çok zor olduğunu, çalışanların tümünün ağır sanayi statüsüne alınması gerektiğini aktardık. Hava kirliliği sorununa çözüm bulunmasını, baca tozlarının toplanmasını, emeklilik yaşının 55 yaşa çekilmesini, çıraklık ve meslek lisesinde sigorta başlangıç tarihinin emekliliğe yansımasını ve vergi adaletsizliğinin giderilmesini de siyasetçilerden talep ettik. Siyasiler bu konuların takipçisi olacaklarını söylediler. Biz de onların takipçisi olacağımızı beyan ettik. Bu sorunlar sadece bu bölgede çalışan metal işçisinin sorunları değil, tüm Türkiye’nin sorunudur. Biz bu konuda dosya hazırladık Genel Merkezimize ve Hak-İş’e Konfederasyonumuza sunduk. Bu konunun en kısa zamanda sonuç bulacağını umuyoruz”

.

Taşeron işçiliğinin çalışanlara ve sendikalara büyük kayıplar verdiğini dile getiren Güngör,  taşeron işçiliğinin kaldırılmasını, eşit işe, eşit ücret verilmesini emekçilerin mağdur edilmemesi gerektiğine vurgu yaptı.

 

İş sağlığı ve iş güvenliği her zaman öncelikleri olduğunu ve bu çerçevede sosyal sendikacılık anlayışını bölgeye hakim kıldıklarını, bölgedeki sağlık ve eğitim kurumlarıyla indirim anlaşmaları yaptıkların kaydeden Güngör, bu konuda kendilerine destek sunan herkese teşekkür etti. Güngör, ayrıca Çelik-İş Sendikasının, sanayinin lokomotif sektörü olma özelliği taşıyan metal işkolunun güçlü sendikalarının başında geldiğini de sözlerine ekledi.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ