Sektöre Kriter Getirilmeli

07 Mart 2018 522 views 0

ERC Yapı ortaklarından İnşaat mühendisi Kadir Ercan, sektörün hak ettiği noktada olabilmesi, vatandaşın da kaliteli daire sahibi olabilmesi için kriterler getirilmesi gerektiğini ifade ederek “Sektör, belirlenecek kriterlerle işi bilmeyenlerden temizlenebilir” dedi.

 

İnşaat Mühendisi Kadir Ercan, 35 yıllık tecrübe ve deneyimle 2017 yılını güven ve kaliteyi esas olarak sağlam adımlarla istikrarlı bir şekilde geride bıraktıklarını dile getirerek “İnşaat sektörü, Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (İMSAD)’nin 2017 Eylül raporuna göre genel büyümenin üzerinde performans göstererek yılın ilk yarısında % 6,4 büyüdü. Bu büyüme bölgemiz için sadece kâğıt üzerinde olduğu ve reel anlamda Müteahhitlerin de bu büyümeden payını almadığını düşünüyorum. Yaşanan savaş ortamı, Suriye meselesi, Türkiye’de en çok bölgemizi etkiledi. Ayrıca inşaat malzemelerindeki fiyat artışı, maliyetleri inanılmaz şekilde yükseltti. Uygulanan yüksek faiz oranları da sektörü durma noktasına getirdi” diye konuştu.

 

2017’nin inşaat sektörü açısından en büyük sıkıntılardan birinin de elektrikçisinden, boyacısına işi bilmeyip cebine az bir para girince Müteahhit olarak piyasaya girmesi olduğunu savunan İnşaat Mühendisi Kadir Ercan “Maalesef bu kişiler yüzünden inşaat sektörü hak ettiği değeri görmüyor. Kişiler, fiyatı düşük olsun diye 3. Sınıf malzeme kullanan inşaatçı ile birinci sınıf malzeme kullanan Müteahhittin daire kalitesini eşit tutarak fiyat veriyor. Son dönemde yaşanan durgunluk en çok bu tarzdaki inşaatçıları etkiledi. Daire sattıkça binayı tamamlarım düşüncesi ile piyasaya giren inşaatçılar, sektördeki durgunluk ile binaları tamamlayamadılar. Yaşanan durgunluk ise bizim için bir avantaj sağladı. En büyük avantajlarından biri, bu tarzda çalışanlardan sektör yavaş yavaş arınmaya başlamasıdır. Kısacası yap- sat tarzı Müteahhitlik, bu tarz inşaatçılar yüzünden artık sat-yap olarak adlandırılıyor. Bu durumda maalesef inşaat sektörünün güvenini sarsıyor. Piyasadaki bu durumu düzeltmenin yolunu firmalara belirli kriterler getirip uygulamaya koyması olarak görüyorum” şeklinde konuştu.

 

Şehrin imarına ilişkin görüşlerini de dile getiren Genç İnşaat Mühendisi Kadir Ercan, şunları dedi: “Kentin imar durumu geçmişe göre geri kalmış görüyorum. Eski imar durumunun şehrin yapısı için daha düzenli derli toplu olduğu kanaatindeyim. Özellikle kentsel dönüşümde yaşanan durum bizleri çok olumsuz etkiliyor. Uygulanan kentsel dönüşümün inşaat firmalarına hiçbir avantaj katmıyor. Bu durumun düzeleceğini umuyorum. Firma olarak mimari projeleri İskenderun halkının yaşam biçimi ve alışkanlıklarına göre çiziyoruz. Geniş daire yapıp kullanım alanları dar olmasındansa ölü alanı en az seviyede tutup standartlara uygun kullanışlı daireler imal ediyoruz…”

 

Hayatında idolünün babası Tahsin Ercan olduğunu da sözlerine ekleyen Kadir Ercan, “35 yıldır adından en iyi şekilde söz ettiren bir müteahhidin oğlu olarak hedefimiz, şirketimizin daha büyük projelere imza atıp sektördeki yerini belirlemek ve çıtayı yükseltmek, İskenderun’da ERC Yapı isminin ürettiği binalarla inşaat sektöründe hafızalarda kalıcı olmasıdır. Bunu başarmak için firmamızı, aile şirketi olarak şimdilik 10 kişilik ekip oluşturup kurumsal olma yolunda ilerliyoruz. ERC Yapı olarak İskenderun’a konut yaparken istihdam oluşturmak, en büyük mutluluğumuzdur. Ülkemizde piyasaların lokomotifi inşaat sektörünün 2017 yılında yaşanan sıkıntıları aşıp 2018 yılında devletimizin de vereceği destekle satışlardaki artışın çok iyi olmasını bekliyor ve temenni ediyorum” şeklinde sözlerini tamamladı.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ