“Şehrin Tüm Damarlarında Varız”

06 Mart 2019 35 views 0

Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası İskenderun Temsilcisi Mithat Barutçu, harita-kadastro işlerinin bilimsel, ekonomik bakımdan dünyada gelişen en teknik verileri kullanarak ülkenin kalkınmasını, gelişmesini sağlamak için Bilimsel Teknik Kurultaylar düzenlediklerini söyledi.

Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası İskenderun Temsilcisi Mithat Barutçu, İskenderun’da temsilciliğin aktif hale gelmesiyle daha da güçleneceklerini kaydederek “Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası kısa adıyla HKMO Türkiye de 6235 sayılı yasayla kurulan kamu kurumu niteliğinde bir meslek örgütüdür. HKMO 1954 yılında TMMOB’la aynı yılda kuruldu.1954 yılında 50 üyesi ile TMMOB kuruluşunda yer alan odamız, bugün yaklaşık 20.000 üyesi ile kamu kurumu niteliğinde özerk ve demokratik bir yapıdadır” dedi.

Adana Şubeye bir temsilcilik olarak görev yaptıklarını hatırlatan Mithat Barutçu “Odamıza bağlı 10 şube, 175 il ve ilçe temsilciliği bulunuyor. Temsilciliğimize bağlı serbest, kamu ve özel sektör olmak üzere çalışan 45 üyemiz yer alıyor. Harita mühendisleri; planlı, sağlıklı, yaşanabilir kentlerin kuruluşunun ve yaşatılmasının her aşamasında görev almaktadır. Bir kentin planlanmasının yapılabilmesi için hâlihazır haritalarının yapılması gerekmekte, yani işin başında harita mühendisi görev almaktadır. Şehrin ve yerleşim alanlarının alt yapısında yine harita mühendisi olmadan mümkün değildir. Şehir imar planı yapıldıktan sonra uygun imar parseli oluşturmak, yani ifraz ve parselasyon yapmak, imar parseline yapılacak binanın aplikasyonundan tutun, bitimine kadar yapılacak plankote, temel aplikasyonu ve harita uygulama sorumluluğunu harita mühendisleri üstlenmektedir” diye konuştu.  

Mithat Barutçu, meslek faaliyetlerinizi yürütürken temel ilkelerinin, dürüst, tarafsız, toplumun güvenliği ve sağlığını en önde tutmak olduğuna değinerek “Önceliğimiz, toplumun sağlıklı ve güvenli bir yaşam alanı oluşturmanın altyapısında dürüstlüktür. Bu ilkeleri sağlamak, korumak ve sürdürmek adına tüm üyelerimizle hemfikiriz. Bununla da kalmayarak HKMO olarak üyelerimize, meslek içi eğitim ve seminerler düzenliyoruz. Harita ve kadastro işlerinin bilimsel ve ekonomik bakımdan dünyada gelişen en teknik verileri kullanarak ülkemizin kalkınması ve gelişmesini sağlamak için Bilimsel Teknik Kurultaylar düzenliyoruz. Bu sene 25-27 Nisan tarihleri arasında yapılacak 17. Türkiye Harita Bilimsel ve Teknik Kurultayı ile ilgili Genel Merkez Yönetim Kurulumuz Türkiye genelinde şubelerimizden, temsilciliklerimizden, üyelerimizden ve üniversitelerdeki bilim adamlarımızdan, akademisyen ve hocalarımızdan teknik destek alarak en iyisini yapabilmek adına sıkı bir çalışma yapıyorlar” şeklinde konuştu.

Son dönemlerde yaşadıkları problemlerle ilgili değerlendirmede de bulunan Barutçu, şunları aktardı: “Siyasi iktidarların odalar üzerindeki baskısı ve odaları işlevsiz hale getirmek istemeleri nedeniyle maalesef bu faaliyetleri maddi imkânsızlıklar nedeniyle çok zor şartlar altında yapmaktayız. İskenderun’da yıllardan beri temsilcilik yerimiz yoktu. Arkadaşlarımızla verdiğimiz çabalar neticesinde Adana şubemizin oluru ve genel merkezimizin katkısıyla bir ofis tuttuk. Ancak maddi imkânsızlık nedeniyle bizden başka bir şey istemeyin dediler.  Ofisimizi serbest çalışan harita mühendislerimizin katkılarıyla, elbirliği vererek döşeyip eksikliklerimizi tamamladık. Ben katkı sunan ve emeği geçen bütün arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Temsilciliğimizin İskenderun’umuza ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.”

BENZER KONULAR
YORUM YAZ