Sanayinin Ara Eleman İhtiyacını Karşılayacaklar

24 Eylül 2018 113 views 0

Teknokent Koleji Kurucu Ortaklardan Gökhan Kıvrak, velilerin hem meslek edindirme hem de üniversite okumayı isteyen çocuklarını devlet destekli özel Meslek Eğitim kurumlarına yönlendirmelerini istedi.

 

Akçay mevkiinde E91 Karayolu üzerinde otoban girişinde 5 bin metre kapalı alanda kurulan bölgenin ilk özel meslek lisesi Teknokent Koleji 2018-2019 eğitim dönemine hazır hale getirilerek öğrencilerini kabul etmeye başladı.

 

20 derslikli, 11 atölyede eğitim verilecek Teknokent Kolejinin resmi olarak 730 öğrenci kapasitesine sahi olduğunu belirten Kurucu ortaklardan Gökhan Kıvrak “Yaptığımız girişimlerin ardından ruhsatımızı aldık. Belirlenen öğrenci kapasitesinin bu yıl en az yarısını doldurmaktı. Bu hedefimize şimdiden ulaştığımızı söyleyebilirim” dedi.

 

Devletin bu okulları açmasının sebebinin Sanayinin her kolunda ara eleman yetiştirmek olduğunun altını çizen Gökhan Kıvrak, “Özel müteşebbis olarak yola çıktık. Öğrenci, okulumuzda liseyi bitirdikten sonra ara eleman olarak çalışabilecek, aynı zamanda isterse de üniversiteye de hazırlanabilecek. Ayrıca öğrencimiz günümüzde en fazla ihtiyaç duyulan otomasyon, mekatronik üzerinde de çalışacak. Endüstriyel tasarım bölümümüz de var. Tasarımda mimarlık başta olacak. Buradan mezun olanların bir avantajı da iki yıllık yüksekokullara geçiş sürecinde ek puan almayı hak kazanmasıdır. Burada bizler de vites büyütüp hepsi olmasa bile büyük bir kısmını makine, endüstriye, elektrik-elektronik ve mekatronik gibi mühendisliklere taşımak istiyoruz” diye konuştu.

 

Okulun proje aşaması sürecinde bölgede bulunan sanayi kuruluşlarla görüşerek okulu tanıtıp fikir alışverişlerinde bulunduklarını da hatırlatan Gökhan Kıvrak “Okulumuz sanayiciler arasında merak uyandırdı, öğrencileri mezun etmemizi bekliyorlar. Şu anda sadece 9 ve 10. sınıflara öğrenci alıyoruz. Yaklaşık üç sene sonra ilk mezunlarımızı vereceğiz. Bu yıldan başlayarak bu kurumlarla irtibatlarımızı kesmeden diyaloglarımızı sürdüreceğiz. Çocuklar okurken, fabrikaların istediği standartlarda eğitip zaman kaybı olmadan mezun olur olmaz buralarda çalışacak pozisyonlara getirme hedefi ve çabası içerisindeyiz. Firmalar bizlere staj, ekipman desteği de verebilecek. Okulumuzun en büyük özelliği, mezun olacak öğrencinin hemen iş bulabilme imkanına sahip olmasıdır. Burada bizler, hem iş arayan hem de kalifiye eleman arayan firmalar arasında bir köprü rolü üstlenmiş olacağız. Bunu sağlamak için altyapımızı hazırladık. Burada vereceğimiz eğitim fabrikaların istediği özelliklerde olacak” şeklinde konuştu.

 

  1. sınıfta meslek derslerinin olmayacağını vurgulayan Gökhan Kıvrak şunları kaydetti: “Bizler, Milli Eğitim’in programının dışına çıkıp teknik olayları sevdirebilmek için robotik ve bilgisayar programcılığı dersleri vereceğiz. Öğrenciler, 9. sınıfta haftalık 40 saat ders görecekler. 10. sınıftan itibaren 40 saatin 15 saatini meslek üzerinde yoğunlaşacağız. 11 ve 12 sınıflara geldiklerinde 40 saatlik derslerde 25 saati tamamen mesleki üzerinde olacak. Son sınıfta da haftanın üç günü fabrikalarda staj yapacaklar. Son sınıfla birlikte artık öğrenci tam anlamıyla üretim merkezlerinin içerisine girecek…”

 

SADECE MESLEK OKULU DEĞİLİZ

Sanayiye ara eleman yetiştiren, kurumlarının, öğrencinin tercih etmesi halinde fakülteye gidebilmeyi kolaylaştıracak altyapıyı da hazırladığına vurgu yapan Gökhan Kıvrak “Bizler dershanecilik ve kolej tecrübemizi de katarak farklı fakültelere gitmek isteyen öğrencilerimize 9 sınıftan itibaren üniversiteye hazırlık programı da uyguluyoruz. Hem kolej hem de dil eğitimi veriyoruz. Dil eğitiminde diğer dillerin yanında İspanyolcayı da öğretiyoruz. Kısacası biz bu eğitim kampüsümüzde, dil, meslek ve kolej eğitimini bir arada yürütüyoruz. Öğrenci, burada sadece sanayiye ara eleman olarak yetişmeyecek, istediği fakülteye de gidebilecek” dedi.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ