Sanayiciye Mesleki Yeterlilik Belgesi Bilgisi

25 Mart 2019 27 views 0

Ticaret Bakanlığı, TOBB ve İTSO yönetiminden oluşan bir heyet alınması gereken zorunlu mesleki yeterlilik belgeleri ile ilgili Bölgede faaliyet gösteren Güven Makine, Ak Çelik, Şampiyon Filtre ve ONFİL Filtre firmalarını ziyaret etti.

Hatay bölgesinde faaliyet gösteren işletmeleri ziyaret ederek sorunlarını dinleyen, çözüm yolları arayan, Ticaret Bakanlığı uzmanları ziyaretleri kapsamında Şampiyon Filtre Genel Müdürü aynı zamanda İTSO yönetim kurulu üyesi Selma Yılmaz’ın konuğu oldular.

İÇ VE DIŞ PAZARA FİLTRE ÜRETİYORUZ

İskenderun’un Filtre sektöründe önemli bir yere sahip olduğuna vurgu yapan Şampiyon Filtre Genel müdürü Selma Yılmaz “Yurt içi ve yurt dışına filtre üretiyoruz. Dolarda yaşanan dalgalanmalar nedeniyle zorluklar yaşıyoruz. Bölge ekonomisine iş ve istihdam olarak katma değer sağlıyoruz. TOBB ve Ticaret Bakanlığının sağladığı teşviklerden yararlanıyoruz. Bu bağlamda destekleriniz için teşekkür ediyoruz” dedi.

HEYET ONFİL’DE…

Heyet Arsuz Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren ONFİL Filtre’ye de geçerek 

Genel Müdür Yusuf Yılmaz’dan tesis ve üretim hakkında bilgiler aldılar. İTSO Başkan yardımcısı Muhsin Yeter, bölgedeki işletmeler için önemli bir fırsat olan Mesleki Yeterlilik belgesini 2019 yılının sonuna kadar alacak işletmelerin bu sayede hem de teşviklerden yararlanacak, hem de çalışanlar belgelerini ücretsiz almış olacak, hem de devlet teşvikli, olan bu uygulamanın firmalar için önemli bir fırsat olduğunu kaydetti.

On Fil Filtre Yönetim Kurulu Başkanı aynı zamanda İTSO Yönetim Kurulu Üyesi Yusuf Yılmaz, ise Teknik müdürüyle birlikte görüşerek bu eğitimlerden ve hizmetlerden istifade etmek istediklerini, İskenderun’un sanayi şehri ve böylesine önemli bir hizmetinin de firmalar için fırsat olduğunu belirterek teşekkür etti.

GÜVEN MAKİNE İMALATÇI VE İHRACATÇI…

Ticaret Bakanlığı, TOBB ve İTSO heyetine ziyaretlerinde İskenderun Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren Güven Makine Sanayi fabrikası Yönetim Kurulu Başkanı Cemil Kirmit bilgiler verdi.

İmalatçı ve ihracatçı bir firma oldukları için zorunlu belgelere sahip olduklarının altını çizen Güven Makine Yönetim Kurulu Başkanı Cemil Kirmit “Gerek kaynakçılarımızın gerek montaj, boya, ustalarımız alınması gerekli belgeleri aldılar” dedi.

İTSO Meclis Başkan vekili Serdar Kirmit de İTSO bünyesinde TOBB MEYBEM’in faaliyete başlaması ve bu bölgede Mesleki yeterlilik belgesi vermesi firmalar için önemli bir gelişme olduğuna işaret ederek “Mesleki yeterlilik Belgesi alacak olan firmalarımızın zaman kaybı yaşamamaları için bu sınavların kendi iş yerlerinde yapılması ve bu sınavların ücretsiz olması  firmalarımız için avantaj” diye konuştu.

HEYET AK ÇELİK’DE

Ticaret Bakanlığı, TOBB ve İTSO heyeti, İskenderun Organize Sanayi Bölgesinde Faaliyet gösteren Ak-Çelik Boru Sanayi fabrikasına da ziyarete bulundu. İTSO Başkan yardımcısı Muhsin Yeter, TOBB bünyesinde faaliyet gösteren TOBB MEYBEM A.Ş’nin Genel müdürü Saygın Baban ile birlikte sanayicileri gezdiklerini, alınması gereken zorunlu Mesleki Yeterlilik Belgesi ile ilgili işletmeleri bilgilendirdiklerini söyledi.  

Ak-Çelik-Boru Sanayi A.Ş. Genel Müdürü aynı zamanda İTSO 3. Meslek Komite Başkanı Abit Erol’a teknik bilgiler aktaran TOBB MEYBEM A.Ş. Genel müdürü Saygın Baban “2015 yılında Çalışma Bakanlığı tarafından Mesleki yeterlilik Belgesi alınması zorunla hale getirildi.   İTSO bünyesinde de Temsilcilik Ofisimiz faaliyetlerine başladı. Firmalar, zorunlu olan bu belgeleri bir an önce almaları, kendi iş sağlığı ve güvenliği açısından hayati önem taşımaktadır. 2019 yılına kadar ücretsiz olan bu uygulama yılsonundan itibaren ücretli hale gelecek. Özellikle Vinç Operatörü kaynak ve ağır sanayide çalışan ve 117 iş kolunda faaliyet gösteren işletmelerimizin Mesleki Yeterlilik belgesi almaları gerekmektedir” şeklinde konuştu. Ak-Çelik-Boru Sanayi A.Ş. Genel Müdürü Abit Erol da işletmedeki çalışanlara yönelik gerekli belge alınması için hassas hareket ettiklerini belirterek “İşletme olarak zaten bizler,  önce İş Sağlığı ve İş güvenliği diyoruz. TOBB MEYBEM’in bu hizmeti hem ücretsiz vermesi hem de teşvikler konusunda destek olması ise bizleri dolayısıyla memnun etmiştir” dedi.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ