Şahutoğlu; “Hayal Değil, Gerçek Olacak”

25 Mart 2019 37 views 0

Millet İttifakı Cumhuriyet Halk Partisi İskenderun Belediye Başkan Adayı Dr. Yılmaz Şahutoğlu, hayal kurmadıklarını, geleceği planlayacaklarını vurgulayarak her alanda bir marka kenti yaratacak projelerin kamuoyuyla paylaştı.

Geniş katılımlı proje tanıtım toplantısında İskenderun’u dünyanın prestijli kentlerinden biri yapacak projeler ile yol haritası hakkında bilgiler veren CHP Adayı Şahutoğlu, projelerin hayal değil, hepsinin gerçekleştirilebilecek güçte olduğunu söyledi.

PROJE ÜRETİM MERKEZİ 

İskenderun Belediyesi olarak konusunda uzmanlardan oluşan bir ekibin çalışma yapacağı teknik ve sosyal projeler üretim merkezi kuracaklarına vurgu yapan CHP Adayı Şahutoğlu, “Tarihi bir bina satın alınıp restore edilerek modern bir ofis haline getirilecek. İçerisinde teknik ve sosyal hizmet uzmanlarından oluşan bir ekip sürekli kente ilişkin projeler üretecek. Dünya Bankası ve Avrupa Birliği destekli üreticimiz projelere hibe krediler alarak bu projeleri hayata geçireceğiz. Bu sayede belediyemizin bütçesinden harcama yapmadan da kentimize marka projeler kazandırmış olacağız” dedi ve projelerini şöyle sıraladı:

SAHİL DÜZENLEME PROJESİ

Sahil bandı yeniden düzenlenecek, proje ile birlikte sahile bisiklet yolu seyir terasları nostalji tramvayı, ışıklı su gösterileri olan havuzlar yapılacak, sahil bandı içerisinde bulunan tesislerin fiziki yapısı modernize edilerek daha kaliteli hizmet konforu sağlanacak, burada tüketilen elektrik güneş panelleri ile üretilen enerjiyle olacak. Proje kendi kendini üç dört yıl içerisinde amorti edecek.

MAHALLE KÜLTÜR EVLERİ

Kadınlarımıza meslek ve beceri kazandıracak kurslar, çocuklarımıza ve gençlerimize eğitim desteği veren, kütüphane toplantı ve taziye amaçlı kullanılacak salonlar olacak. Burada kullanılacak elektrik de güneş enerjisi ile sağlanarak proje kendi kendini 8-10 yıl içerisinde amorti edecek.

ATATÜRK KÜLTÜR VE KONGRE MERKEZİ

İskenderun Belediyesi olarak kente Atatürk Kültür ve Kongre Merkezi kazandırılacak.1500 kişilik 2 konser, tiyatro ve konferans salonu, galeri kullanımlı fuayeler dünya standardında akustik sahnesiyle Hatay’ın en büyük ve en kapsamlı kültür ve kongre merkezi inşa edeceğiz. Bu projede kullanılacak elektrik enerjisi güneş panellerinden karşılanacak ve kongre merkezi maliyetini 13-14 yılda karşılayacak.

İSKENDERUN MARİNA PROJESİ

İskenderun Belediyesi ve Hatay Büyükşehir Belediyemiz ile birlikte; içerisinde alışveriş merkezi, sosyal donatıları olan kentimize önemli bir marka ve ekonomik değer kazandıracak “İskenderun Marina” projesini hayata geçireceğiz.

KENT MERKEZİNE YAKIN HALK PLAJI

İskenderun’da Denizciler ve şehir merkezine yakın iki ayrı bölgede içinde kumsalı, kafe terası, lokantaları ve sosyal donatıları olan halk plajları yapılacak. Bu projeler enerjisini güneş panellerinden üreterek proje maliyetini 9-10 yıl içerisinde karşılayacak hale gelecek.

İSKENDERUN AKVARYUM PROJESİ

Dünya denizlerinde yaşayan çeşitli deniz canlılarını içinde barındıracak olan İskenderun Akvaryum Projesi en son teknoloji kullanılarak yapılacak. Doğu Güneydoğu ve Doğu Akdeniz Bölgesi’nde bir ilk olacak, bu proje kentimize müthiş bir marka değer katacak. Akvaryum projesi yenilenebilir enerji kaynağı olan güneş enerjisi ile kendi enerjisini üretecek, bu sayede kendi maliyetini çıkartacak.

MODERN KAPALI SEMT PAZARLARI

Enerjisini güneşten üreten kapalı semt pazarları yapılacak, bu semt pazarları üç dört yıl içerisinde kendi maliyetini karşılayacak hale gelecek.

FEYEZAN KANALI ISLAH PROJESİ

Denizden su pompalanarak kanal ıslah edilecek, içerisinde ışıklı su gösterileri, reklerasyon alanları, yürüyüş yolları yapılacak, burada tüketilen elektrik, enerjisini güneş panellerinden sağlanacak ve proje maliyetini 4-5 yıl içerisinde kendi maliyetini karşılayacak hale gelecek.

DENİZ OTOBÜSÜ SEFERLERİ

Hatay Büyükşehir Belediyesi tarafından projelendirilen HADO projesi için İskenderun Belediyesi tarafından sahilde yer temini sağlanacak. Bu sayede vatandaşlarımız Samandağ ve İskenderun’dan Mersin, Kuzey Kıbrıs ve Beyrut’a kadar uzanan bir güzergahta deniz otobüs seferleri ile seyahat edebilecek. Bu proje sayesinde kentimiz önemli bir canlılık ve ekonomik kazanç sağlayacak.

KADIN SIĞINMA EVİ

İskenderun Belediyesi Kadın Sığınma Evi açacağız. Kadın STK’ları ile birlikte yöneteceğimiz bu evlerde zor durumda kalmış kadınların çocukları ile birlikte mahremiyetine saygılı, yaşadıkları sıkıntıları hafifletmeyi amaçlıyoruz.

İSKENDERUN BELEDİYE KREŞ PROJESİ

İskenderun Belediyesi bünyesinde eğitim odası, sanat odası, drama atölyesi, uyku ve yemek salonu ile oyun parkı yer alacak bir kreş oluşturulacak ve vatandaşın kullanımına açılacak.

KIRSAL KALKINMA DESTEK PROJESİ

İskenderun’un çiftçisi ve yaşayanı mutlu olacak. Kentimizde hayvancılık ve tarım Dünya Bankası Avrupa Birliği hibe kredileri ile desteklenecek. Üretimi alım garantisi ile teşvik edilerek süt ve tarım ürünleri çiftçimiz ile birlikte kurulacak kooperatifler ve birlikleri ile alınarak komisyoncular devre dışı bırakılarak doğrudan tüketiciye ulaştırılacak. Çiftçimiz daha çok kazanacak halkımız daha ucuza, daha doğal ve organik süt ve süt ürünleri ile yaş sebze meyve tüketebilecek.

DEMİR ÇELİK MÜZESİ PROJESİ

Türkiye’de bir ilk olan İskenderun belediyesi Demir Çelik Müzesi kurulacak. Kurulacak olan müzenin Dünya Bankası ve UNESCO tarafından desteklenmesi sağlanacak.

BİLİM MERKEZİ

Öğrenciler ve bilime meraklı insanlar bu merkezde bilimi yaşayarak ve tecrübe ederek öğrenecek. İçerisinde bilimsel etkinlik ve şenlikler ile bilim fuarları gibi organizasyonlar olacak. Bu Merkez eğitime de büyük katkı sağlayarak okulların uygulama ve deney alanı olacak.

ŞEHİR TİYATROSU

İskenderun Belediyesi Şehir Tiyatrosu kurulacak. Halkımızın kültürel üretiminin, çağdaş eğitiminin, sanat düzeyi ve bilincinin yükseltilmesine katkı sağlayacak yerli ve yabancı tiyatro yapıtlarının seçkin örneklerini İskenderunlularla buluşturacağız.

SPOR KULÜPLERİNE DESTEK PROJESİ

İskenderun spor ile Amatör Spor Kulüpleri İskenderun Belediyesi ve Hatay Büyükşehir Belediyesi ile birlikte desteklenecek.

İSKENDERUN KART PROJESİ

İhtiyaç sahiplerini rencide etmeden yapılan sosyal yardımlar içerik kalitesi arttırılarak devam edecek.

24 SAAT YAŞAYAN KENT

İskenderun konserleri, açık hava sinemaları ve festivaller ile 24 saat yaşayan bir kültür ve sanat kenti olacak. Hemşerilerimize ülkemizin tarihi mekanlarını, müzelerini, ören yerlerini gezerek görme imkanı sağlayacağız.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ