Sağlıklı Güzelleşmede Tıbbi Uygulamalar

19 Mart 2018 322 views 0

Sağlıklı güzelleşme adına tıbbın tüm yeniliklerini uzman ekipleriyle uyguladıklarını belirten Tunara Polikliniği Uzman Estetisyeni Ayfer Aydın bunların başında PRP, ‘Platelet Rich Plasma-Platelet (trombosit, pıhtı hücresi) yönünden zenginleştirilmiş plazma uygulaması’ geldiğini söyledi.

 

Yeni bir cilt gençleştirme yöntemi olan PRP uygulamasının son yıllarda geliştirilerek kendi alanlarında da kullanmaya başladıklarını ifade eden Uzman Estetisyeni Ayfer Aydın “PRP yönteminde hastadan 8-20 cc kan alınarak santrifüj edilir. PRP tedavisinde elde edilen serum, mezoterapi gibi minik küçük miktarlarda ve yaygın olarak derinin içine enjekte edilir” dedi.

 

PRP tedavisinde hastanın tamamı kendine ait bir serum elde edildiğini aktaran Uzman Estetisyeni Ayfer Aydın “Elde edilen serumdaki pıhtı hücrelerinin ortalama yoğunluğu mililitreküpte bir milyon olarak ölçülmektedir. PRP tedavisinde pıhtı hücrelerinden, tüm yara iyileşmesi ve doku yenilenmesi süreçlerini başlatan, yaşamsal öneme sahip büyüme faktörlerini elde etmek amaçlanır. PRP yöntemiyle elde edilen serumdaki pıhtı hücreleri ve büyüme faktörleri, yeni kollajen oluşumunu ve hücreler arası maddeyi çoğaltarak cildi yenilemek üzere derinin alt dokularına yayılır. Lazer / peeling gibi uygulamalardan hemen sonra, derinin hızla yapılanmasını sağlamak, deride yılların ve UV ışınlarına maruz kalmanın sonuçlarını geriye döndürecek biçimde kırışıklıkların düzelmesini, çöküntülerin giderilmesini, esneklik ve parlaklığının yeniden kazandırılmasını sağlamak, iyileşmesi uzun süren yara, çatlak ve deri niteliğinin zarar gördüğü durumların kontrolünü sağlamak, saç dökülmesinde tek başına kullanmak veya diğer tedavi seçeneklerinin etkisini güçlendirmek gibi amaçlarla ve yukarıda belirtilen alanlar dışında pek çok alanda başarıyla uygulanmaktadır” şeklinde konuştu.

 

PRP ile elde edilen bütün bu içerik tamamen kendisine ait olduğu için, lokal bir allerji riski ve bulaşıcı hastalık riski taşımadığını anlatan Uzman Estetisyeni Ayfer Aydın Ayrıca kanın alınması, plateletlerin ayrıştırılması gibi işlemlerin steril ve kapalı bir kit yardımıyla yapıldığını, dışarıdan da bir bulaşma riski olmadığını, verilen plateletlere eklenen hiçbir şeyin bulunmadığı için güvenli uygulama olduğunu kaydetti.

 

Uygulamanın yapılacağı kişiden az miktarda 8-20 ml kan alınarak santrfüj cihazında plateletlerin ayrıştırıldığına anlatan Uzman Estetisyeni Ayfer Aydın “Ayrıştırılan plateletler kitteki tüpün içersinde yoğunlaşıp birikir ve PRP denilen bir kan ürünü ortaya çıkar. Bu ürün (PRP) dolgu veya mezoterapi gibi yollarla deriye uygulanır, deriyi gençleştirici etkisi uygulamanın hemen sonrasında parlak ve canlı bir görünümle belirgin hale gelir. Uygulama toplamda yaklaşık 10 dakikalık kolay ve acısız biçimde sonuçlandırılır. Uygulamadan hemen sonra ciltte sağlıklı bir parlaklık ortaya çıkar. Daha sonra bu parlak görünümde biraz gerileme olur, ancak 3 veya 4 uygulamadan sonra (yani 1 kür uygulandıktan sonra) kalıcı bir etki belirgin hale gelir. Aslında nihai bir sonuç elde etmek amacıyla 3 hafta aralıkla en az 3 enjeksiyon yapmak gerekir. Daha sonra da her 6-12 ayda bir uygulama yapılması sonuçların korunmasına olanak verir. Bir kür ile elde edilen olumlu sonuçlar sonradan tamamen kaybolmaz, ancak 3 veya 4 uygulamadan oluşan kürleri her 6-12 ayda bir tekrarlamak gerekir. Bu durumda uygulanan kürlerin etkisi kalıcı bir gençleştirici etkiye eşdeğerdir. Yani her 20 günde bir yapılacak 3 veya 4 uygulamadan oluşacak bir kür ortalama olarak her yıl tekrarlanmalıdır. Sağlanan gençleştirici etkinin dolgu ve benzer uygulamalarda elde edilen etkiler gibi sadece belirli alanlara yoğunlaşmış olmaması, derinin daha büyük bir bölümüne yayılması ve daha kalıcı olmasıdır. Diğer yöntemlerle sağlanan olumlu sonuçlar belli bir süre devam eder, ancak PRP’nin olumlu sonuçları tamamen uygulanan kişiye aittir. Kaybolup gitmez” şeklinde bilgiler verdi.

 

ÖRÜMCEK AĞI ESTETİĞİ

Örümcek ağı estetiği, daha güvenli ve çabuk sonuçlar görebileceği, özellikle sarkan yanak ve çene görüntüsü için oldukça etkili bir yöntem olarak uyguladıklarına değinen Uzman Estetisyeni Ayfer Aydın “Bu işlemde elastikiyeti kaybolmuş bölgeleri tekrardan eski pozisyonuna getirmek için alerji yapmayan PDO ameliyat iplikleri kullanılır. Cildin altına minimal düzeyde girilen bu işlem sayesinde çok yoğun hazırlık ve uzun süren açık ameliyatlara göre daha uygun fiyata daha güvenli sonuçlar alınır ve bu sonuçlar yaklaşık 2 yıl kadar dayanır. Aynı zamanda hastanın işlem sonrasında günlük aktivitelerine dönmesi çok daha kısa sürmektedir. Bu işlem, çok yoğun sarkma ve oturmuş derin çizgilere sahip olmayan kişiler için idealdir. Hem erkeklere hem de kadınlara uygulanabilen örümcek ağı iple yüz germe işlemi genellikle 35 ila 60 yaş arası, daha genç ve dinamik görünmek isteyen ancak yüzünde çok ciddi elastikiyet kaybı yaşamadığından ciddi ve açık bir yüz gerdirme operasyonuna ihtiyaç duymayan hastalara uygulanmaktadır. Yaşı daha büyük veya daha fazla elastikiyet kaybı ve çok derin kırışıklıkları olanlar için ise uni cog needle denen ameliyat iplikleri ile asma işlemi daha iyi sonuçlar vermektedir. İnce bir dış cilt tabakasına veya yüzünde çok düşük miktarda yağ dokusu bulunan kişiler için daha uygundur. Çok ince, çok hassas, çok gevşek dokulu bir deriye sahip kişilere uygulanabilir. Yüksek dereceli, çok dramatik sonuçlar isteyen hastalara tavsiye edilebilir.

Yüksek derecede elastikiyetini kaybetmiş, sarkmış cilde ve de derinleşmiş, yerleşmiş çizgi ve kırışıklıklara sahip kişiler için uygundur.”

 

İŞLEMİN AVANTAJLARI

Yüz germe işleminin birçok faydası arasında en başta kısa bir sürede uygulanması, hızlı iyileşme sürecini ve uygun fiyatlı olması bulunduğunu sözlerine ekleyen Uzman Estetisyeni Ayfer Aydın

“Birçok kadın ve erkeğe daha sıkı ve daha genç görünen bir cilde hızlı ve kolay şekilde sahip olma fırsatını vermektedir. Genel anesteziye gerek duyulmadan yalnızca lokalanestezi ile gerçekleştirilmesi sayesinde bilinciniz tamamen açık olacak şekilde tüm işlemi görebilir, işlemi uygulayan doktorunuz ile konuşabilir ve tam olarak şikayetçi olduğunuz noktaları söyleyebilirsiniz” dedi.

 

MEDİKAL AYAK BAKIMI

Bilinçsiz ayak bakımı, tırnağın yanlış kesimi, nasır, ayakkabı vurması, mantar gibi nedenlerle yıpranan ayaklara doğru bakım sağlayarak sağlıklı ayaklar ve bakımlı tırnaklara kavuşarak rsik faktörlerini ortadan kaldırılacağına işaret eden Uzman Estetisyeni Ayfer Aydın şöyle konuştu: “Medikal ayak bakımı ünitemizde vücudumuzun bütün yükünü çeken birçok uygulamalarımız var. Bunların başında diyabetik hastaların ayak bakımı, batık tırnak tedavisi, nasırların giderilmesi, deforme tırnak bakımı, siğil bakımı, keratinizyon bakımı, terleyen ayaklar ve ayak kokuları için özel bakımlar gelmektedir. Ayda 1 kez ayak bakımı yaptırarak sağlıklı ayaklara kavuşmak mümkün.”

BENZER KONULAR
YORUM YAZ