Sağlık İçin Hazır Döner Denetimi Sıkılaştırılsın!

19 Ağustos 2017 184 views 0

Ercan Gıda Ticaret ve Pazarlama Firması Sahibi Semir Ercan, hazır döner kullanımının İskenderun’da istenilen noktada olmadığını, bakanlık tarafından belirlenen kriterlere rağmen denetim mekanizmasının yeterince işletilmediğini önü sürdü.

 

Hazır döner sektörünün 2004-2005 yılından itibaren hızla ilerlediğini belirten Ercan Gıda Ticaret ve Pazarlama sahibi Semir Ercan “Etkileri devletin hazır döner firmaları yönlendirmesi, teşvik vermesiyle oldu. Ondan sonra 2013 yılında en son çıkartılan yasayla, artık dönercilerin kendi yerlerinde döneri imal etmeleri engellendi. Tabi kendi yerinde imal etmek isteyenler için yetki belgesi ve kriterler belirledi. Tabi bu kriterler de çok ağır. Herhangi bir dönerci hazır döneri kendi hazırlayamıyor. Bunun için gıda mühendis çalıştırması, eksi 40 dereceye sahip şok odası olması lazım. Üretim yerinin de fiziki şartlarını yerine getirmesi gerekiyor. Bu da çok büyük külfetler getiriyor. Her dönercinin bunu yapması mümkün değil, Türkiye’de bunu yapabilen üç-beş firma var. Bunların başında bayisi olduğumuz Anket Döner ve Bereket Döner geliyor” diye konuştu.

 

Son yıllarda bakanlığın çıkardığı yasayla ilgili denetimlerde gevşemenin olduğunu ileri süren Semir Ercan, “2013 yılındaki yasa ile birlikte geçiş sürecinde sürekli ikazlarda bulunuldu, cezalandırdıkları oldu ama son üç yıldan bu yana denetimlerde gevşeme gözlemliyoruz. Ceza uygulaması yapıldı ama o da nasıl oldu, yediği dönerden zehirlenme vakası yaşandığında konu adli makamlara yansıması veya şikayet konusu olmasından dolayı ceza mekanizması devreye girdi. Bunun dışında denetimler istenilen ve beklenen noktada değil, şimdi birçok dönerci kendi etini ve tavuğunu hazırlayıp asıyor” dedi.

 

İskenderun’da hazır döner kullanımının çok düşük olduğuna da değinen Semir Ercan şunları söyledi: “Her dönerci kendi dönerini hazırlayınca hazır et ve tavuk kullanımında düşüş ister istemek oluyor.  İskenderun’da hazır döner talebi, ette yüzde 50, tavukta ise yüzde 20’lerde, tavuk döneri kendileri rahat bir şekilde taktıkları içi hazırı tercih etmiyorlar. Sirkülasyonun çoğu tavuk döner üzerinde. Eti hep ikinci planda tutuyorlar. Eti de ön plana çıkarsalar en az tavuk kadar satabilecekler. Tabi kazançları tavukta daha fazla, et dönerin yapımı, tavuktan çok daha zor, et döneri her usta beceremez”

 

Firma olarak, Hatay’ın dışında Osmaniye, G. Antep ve K. Maraş gibi geniş bir bölgeye hitap ettiklerini sözlerine ekleyen Semir Ercan vatandaştan bakanlığın belirlediği kriterler ve sağlık açısından hazır döneri dönercilerden talep etmeleri isteyerek “Hazır döner daha hijyenik ve sağlıklı olduğu unutulmamalı. Milletimiz hazır döneri tam anlamıyla bilmiyor. Bazen yanlış bilgilendiriliyor. Hazır döner, üretimi, bakanlıkların gözetimi altında yapılıyor. Milyonluk tesisler ve yatırımlarla üretilerek müşterilere sunuluyor. Ürünün farklı bir maddenin bulunması mümkün değildir. Her hangi bir hile durumunda mühendislerin diplomalarını iptaline kadar gidebiliyor. O güzden hazır dönerde belirlenen kriterlerde üretim yapıyorlar. Dönercilerin taktıkları ürünlerden çok daha hijyenik ve sağlıklıdır. Anket Döner, Bereket Döner ve Bahar Döner gibi firmalar ülkemizin dev firmalarıdır. Sürekli denetimdeler. Bakanlık da gıda mühendislerini de daima yakın markajdalar. Yanlış yapanlar maddi ve manevi cezalarla karşı karşıyalar. Halkımız böyle bilmiyor. Ama hazır dönere güvenmeleri gerekiyor” şeklinde konuştu.

 

HAZIR DÖNER NASIL OLUR

Vatandaşın, askıda olan dönerin hazır olup olmadığını öğrenmek için sorma hakkı bulunduğunu sözlerine ekleyen Semir Ercan aradaki farkı da şöyle açıkladı: “Etin renginden dökülmelerinden, duruş şeklinden anlaşılabilir. Hazır döner, çok düzgün ve simetriktir. İnce uzundur. Etin rengi piştiğinde hafif kahverengi tonunu alır, kararmaz. Kararan et iyi bir et değildir. Hazır döneri keserken asla dökülmez. Bunlar eksi 40 derecede şoklanıyor. Bir gün kalıyor. Sonra eksi 18’de muhafaza edilir. Tavukta ise belli olmaz.”

BENZER KONULAR
YORUM YAZ