Payas OSB’nin dezavantajı yer sıkıntısı!

24 Temmuz 2018 195 views 0

Payas Organize Sanayi Bölgesi’nin yeni Başkanı Süleyman Çelik, gelen yatırım taleplerinin arazi sıkıntısından dolayı değerlendiremediklerini, belirterek bu sıkıntının yerel ticaretin gelişimi ve istihdamın artmasının önünde büyük bir engel teşkil ettiğini söyledi.

 

Kısa bir süre önce gerçekleştirilen genel kurul ile Payas Organize Sanayi Bölgesi Başkanlığı’na seçilen işadamı Süleyman Çelik, sektörü değerlendirerek İskenderun havzasındaki çelik üretim ve pazarının ülke ve dünya genelinde önemli gelişme sağladığını ifade etti. İskenderun, Payas çevresi ile Osmaniye de dâhil edildiğinde toplam 16,7 milyon tonluk bir üretim kapasitesine işaret eden Süleyman Çelik “Bu kapasite yeni bir takım yatırımlarla daha da artacak gibi görünüyor. Şayet Türkiye Çelik üreticilerini, Marmara, Ege, Karadeniz ve İskenderun olarak gruplandırıp incelersek İskenderun bölgesinin diğer bölgeler arasında en yüksek üretim kapasitesine sahip olduğunu söyleyebiliriz” dedi.

 

İçerisinde yer aldıkları sektörün, kapasite kullanım oranlarının en hızlı değiştiği sektörlerden biri olduğuna dikkat çeken Payas OSB Başkanı Çelik “Fabrikalarımız piyasa şartlarına uyum sağlayabilmek adına, çalışma saatlerini ve kapasitelerini güncellemek zorunda kalmaktadır. Özellikle 1 Nisan itibariyle yürürlüğe giren Son Kaynak Tarifesi elektrik fiyatlandırması ile birlikte demir-Çelik fabrikalarının uluslararası piyasada rekabet gücü zayıfladı. Kapasite kullanım oranlarının piyasa şartlarına göre çok hızlı değişiyor olması, üreticilerin ton başı maliyetlerini ve bu doğrultuda ihracat rakamlarını büyük oranda etkilemektedir” diye konuştu.

 

Çin kaynaklı elektrot fiyatlarındaki artışının yansımaları, dünya genelinde hem üretici hem tüketici bazında herkesi etkilediği değerlendirmesi yapan Payas OSB Başkanı Çelik “Bu fiyat artışı genel kanının aksine sadece elektrot fiyatlarında değil, buna bağlı refrakter ve ferro-alyaj gibi diğer sektörleri de etkiledi. Çelik üreticilerin maliyetleri son iki yılda dünya genelinde yükseldi. Bu doğal olarak tüketiciye yansıyan çelik fiyatlarını da etkiledi. Genel kanı 2019 yılında da bu elektrot krizinin aşılamayacağı yönündedir. Ayrıca ABD’nin günümüzde olduğu gibi benzer vergi artırımları 2002 yılında Bush yönetimi tarafından denenmiş, lakin olumlu sonuçlar alınamamıştı. Bu tarz yaptırımlar sadece çelik sektöründeki son tüketici fiyatlarını arttırmakla kalmıyor, çelik sektörü dışındaki bazı sektörlerde de alınan misilleme önlemleri sebebiyle tüketiciye yansıyan fiyatları artırıyor. Vergileri arttırmak yerine, altyapı yatırımlarını desteklemek ülkeler için daha yapıcı sonuçlar doğuracaktır” şeklinde konuştu.

 

Çelik sektörünün sadece Türkiye’de değil, dünyada da dinamikliğini koruduğuna değinen Payas OSB Başkanı Süleyman Çelik şöyle devam etti: “Maliyetler ve fiyatlar günlük değişmektedir. Dolayısıyla yeni yatırımlar bu dalgalanmalardan dönemsel bazda etkilenmektedir. Üreticiler bu bağlamda devlet korumasına muhtaçtır. Devlet teşviklerinin yatırımcıları bu dalgalanmalardan koruyacak şekilde tasarlanması yeni yatırımların önünü açacaktır. Bölgemizde özellikle büyük yatırımcıların cesur yatırım hamlelerini büyük memnuniyetle karşılamaktayız. Ancak Payas OSB yer sıkıntısından dolayı gelen yatırım taleplerini karşılayamamaktayız. Payas OSB olarak bizlerin görevi yeni yatırımları elimizden geldiği ölçüde desteklemek, teşvik etmektir. Lakin Organize Sanayi bölgemizin yerinin kısıtlı olması maalesef yeni yatırımlara imkân tanıyamamaktadır. Bu sebeple son yıllarda yeni yatırımlar başka bölgelere kaymaktadır. Bu durum, yerel ticaretin gelişmesinin ve istihdamın artmasının önünde bir engel teşkil etmektedir. Payas’ın gerek lojistik gerek altyapı avantajlarından yeni yatırımcılarımızı faydalandırmak, teşvik etmek bizim en büyük motivasyonumuzdur. Bu konuda çalışmalarımız devam ediyor”

 

Amanos Tünel projeleri tarzındaki altyapı hizmetlerinin her daim sanayiye destek olduğuna vurgu yapan Süleyman Çelik “Lojistik kolaylıklar sağlayacak bu proje de hem sanayicilerin lojistik maliyetlerini düşürme açısından, hem de proje kapsamında sağlanacak istihdam ve ticaret hacmi açısından bölgeye ve ülkemize katma değer sağlayacaktır” dedi.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ