Özova Group Hedef Büyüttü

19 Mart 2018 532 views 0

Merkezi Hatay’ın Kırıkhan ilçesinde bulunan ve bünyesinde oluşturduğu 12 şirketle tarım sektörünün her alanında varlığını ortaya koyan Özova Group, her geçen gün hizmet ağını genişletiyor.

 

Hububattan pamuğa, yemden tohuma, dış ticarete kadar aktif faaliyette bulunan Özova Group,  gerek istihdam ve gerekse katma değer açısından, bölgenin yanında ülke ekonomisine de sağladığı katkılarla ödüllendiriliyor.

 

Özova Group Yönetim Kurulu Üyesi Mete İçcan, ‘Doğruluk ve güvenirlilik ilkesiyle çiftçimizin yanındayız’ sloganıyla 1987 yılından bu yana büyüyerek sektörde yer aldıklarını dile getirerek “Özova Tarım Ürünleri Ltd. Şti. olarak buğday ve mısır üzerine yatırımlarımızı yoğunlaştırdık. Bu doğrultuda depolama kapasitemizi 160 bin ton seviyesine çıkarttık. 60 bin m2 alan üzerinde 32 bin m2 kapalı alanda bulunan fabrikamız, bölgemizin ve Türkiye’nin en büyük mısır kurutma tesisine sahiptir. Firma olarak gelişmeleri yakından takip ederek hem en son teknolojiyi kullanmakta hem de dünyanın en verimli tarım alanlarına sahip Amik Ovası’ndaki buğday, mısır, pamuk ve diğer tarımsal ürünlerinin alınımının yapmaktayız. Bunun yanında tesislerimizde üretilen pamuğun çırçır ve preslenmesi işlemlerini de yapmaktayız. Firmamız, sağlam ve uzun soluklu olarak kurduğu ticari ilişkileri sayesinde sadece Amik Ovası’nda değil, tüm Türkiye’de mal alımı ve satımı yapmaktadır” diye konuştu.

 

Bünyelerindeki şirketlerin faaliyetlerini anlatan Özova Group Yönetim Kurulu Üyesi Mete İçcan “Grain Tarım Ürenleri Lisanslı Depoculuk A.Ş. firmamızın esas faaliyet konusu olan toprak mahsulleri ticaretini yurt geneline yaymak. Yaptığımız fizibilite çalışmalar doğrultusunda 2016 yılında kuruluşunu yaparak Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’ndan 29.06. 2017 tarihinde Hatay’ın ilk lisanslı depoculuk lisansını alarak faaliyetlerini sürdürüyor” dedi.

 

Şubelerini 25 bin m2 alan üzerine kurulduğunu belirten Mete İçcan “Günde bin 250 ton kapasiteli mısır kurutma tesisi, 70 bin ton lisanslı depoculuk hizmeti vermektedir. Aynı yıllarda Aydın Germencik ilçesinde de faaliyetine başlayan firmamız, burada da 22 bin m2 alan üzerinde hizmet veriyor. Günde bin 250 ton kapasiteli mısır kurutma tesisimiz, 20 bin ton lisanslı depoculuk hizmetini de yürütmektedir. Çırçır ve prese tesislerimizin biri Kırıkhan Karadurmuşlu yolu üzerindi 100 makineli, diğeri de Reyhanlı yolu üzerinde 140 makineli çırçır ve prese tesisleriyle ovada ekilen pamuk ürünleri için hizmet veriyor. Karadurmuşlu yolu üzerindeki fabrikamız sezonluk 15 bin ton pamuk, Reyhanlı yolu üzerindeki tesislerimizde de 20 bin ton kütlü pamuk çırçır ve prese kapasitene sahiptir. Firma olarak günlük 350 ton kütlü pamuk kapasitesi ile işlem yapmaktayız” şeklinde konuştu.

 

Özova Organik Gübre adı altında kurulan şirketlerinin, Türkiye’de ilk defa doğal olarak kendi kendini şelatlayan mamul olan gübrenin, her türlü bitki ve tarım şartlarına uygun olarak üretildiğine değinen Mete İçcan bilinçsiz tarımın ne yazık ki, toprakların çoraklaşmasını hızlandırdığını söyledi.

 

Toprakta su ve oksijeni tutan, besin maddelerini absorbe eden, mikro-organizma faaliyetlerini hızlandıran en önemli etmenin organik gübre olduğunu ifade eden Mete İçcan şöyle konuştu: “Özova’da organik tarım, tarımsal üretimin insana ve çevreye zarar vermeden gerçekleştirildiği, ekolojik sistemdeki kimyasal ve bu kimyasalların hatalı uygulamaları sonucu kaybolan doğal dengeyi yeniden kurmaya yönelik bir yöntemdir. Özova Tohumculuk, Türk çiftçisine daha kaliteli ürün kazandırma prensibiyle hizmet veriyor. Hatay Ovası, Türkiye’nin en verimli arazilerinden biridir. İlin topraklarının yüzde 50’si yani, 270 bin 776 hektar tarım alanı bulunmaktır. İç piyasa ve ihracat taleplerini karşılamak için kurduğumuz tesisimiz, çiftçilerimizin de tohum ihtiyacını rahatlıkla karşılayabilmektedir”

 

Grouplarının, gurur abidesi olan GrainTürk’ün 2014 yılında kurulduğunu hatırlatan Mete İçcan, “Merkez ofisin Ankara’da, artan iş hacmi dolayısıyla İstanbul’da da şubeleştik. GrainTürk, olarak her türlü tarım ürünleri, yem hammaddelerinin ithalat ve ihracatını yapmaktayız. İskenderun, Mersin, Samsun, Bandırma, Derince ve İzmir limanlarında birlikte çalıştığımız disiplinli, güvenilir nakliyecilerimizle müşterilerimize zamanında sevkiyat gerçekleştiriyoruz. Profesyonel iç ve dış piyasada ismini duyurmuş uzman ekiple ithalatta ve ihracatta bir numarayı hedefledik. Kısa sürede hedefine ulaşan firmamız, ülkemizi ithal hububat ürünlerindeki ihtiyacını büyük oranda karşılamaktadır. Bugüne kadar aldığımız ödüllerle de başarımızı kanıtladık” şeklinde sözlerini tamamladı.

 

İçcan, daha önce faaliyette bazı nedenlerden dolayı üretimine ara verdikleri biodizel tesisini de 2017 yılı içerisinde lisansını yenileyerek yeniden modernize edip hizmete geçirdiklerini kaydetti.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ