Ovada Pamuk Tekrar Beyaz Altın Oldu

19 Mart 2018 373 views 0

Tarma Tarım Ürünleri Firması Genel Koordinatörü Mustafa Yarar, geçen yıla kadar üreticisini zarar etiren pamuğun, şimdi çiftçinin yüzünü güldürdüğünü ve Amik Ovası’nın yeniden ürününe kavuştuğunu söyledi.

 

Yıllardır beş bin dönüm arazi üzerinde ekim yaparak bu günlere kadar gelen TARMA Tarım Ürünleri Firması, dört yıl önce aldığı bir kararla tesisleşmeye gitti. Kumlu ilçesi yolu üzerinde kurduğu çırçır ve prese tesisinde kendi ürettiği pamuğun yanı sıra Ova çiftçilerinin de ürününü işleyen TARMA Tarım, tekstil sektörüne ürün hazırlayarak tarımdan endüstriye katkı sunuyor.

 

TERMA Tarım Genel Koordinatörü Mustafa Yarar, çiftçilik yapan bir ailenin teknolojiye ve günün gelişmelerine ayak uydurarak kurduğu bir tesisle yoluna devam ettiklerini belirterek “Firma olarak kendimize ait beş bin dönüm arazi üzerinde ekim yapmaktayız. Kendi pamuk işletmeciliğimiz var. Daha önce arazilerimizde ektiğimiz pamuğu fabrikalara veriyorduk. Sonra bizler aldığımız bir kararla 2016 yılında kurduğumuz tesisimizde kendi ürünümüzü işlemeye başladık” dedi.

 

YILLIK İŞLEME HACMİMİZ 600 BİN TON

Üretimlerinin yüzde 50’si kendi pamukları, yüzde 50’sinin de üreticiden aldıkları ürünleri işlediklerini aktaran Genel Koordinatör Mustafa Yarar “Bununla beraber yıllık işleme hacmimizi 600 bin tona çıkardık. İşlediğimiz pamuğu Türkiye’nin tanınmış firmalarına satıyoruz. G. Antep, Çorlu, Malatya, İstanbul, K. Maraş, gibi şehirlerdeki firmalara vererek onlar da kendi ürünlerini üretmek için işliyorlar” diye konuştu.

 

PAMUK ÜRETİCİSİNİN YÜZÜNÜ GÜLDÜRÜYOR

Devletin verdiği desteklemeyle çiftçinin pamukla yüzünün güldüğünü dile getiren Mustafa Yarar, “Firma olarak arazilerimizde pamuk ve buğday ekiyoruz. Ama mevsim pamuk olduğu için ağırlığımız bu ürün üzerinde. Bölgemizde narenciye ve meyvecilik gelişiyor. Bu konuda da işlemeler yapmak istiyoruz. Bunun yanında pamuğa destekleme verildiği için talep bir hayli fazla. Fiyatlar çok iyi, çiftçi memnun. Kütlü pamuk 2.40’tan satılıyor. Artı kilo başına da 80 kuruş destekleme alıyor. Desteklemenin artmasıyla birlikte pamuk ekimi yüzde 70 oranında arttı. Geçen yıl 200 bin dönüm olan ekili alan, şimdi 780 bin dönüme ulaştı. Ben sadece Kırıkhan için konuşuyorum. İkinci ürün olan buğday şimdi yerini pamuğa bırakıyor. Daha önce buğdayı topladıktan sonra tarlasını boş bırakan çiftçi,  şimdi vakit kaybetmeden pamuk ekiyor. Yani beyaz altın yeniden Ovaya hayat getirdi” şeklinde konuştu.

 

Genel Koordinatör Mustafa Yarar bölgenin çok verimli ve kaliteli topraklarında yetiştirilen pamuğu tesislerinde işleme sırasında çiğitti de ayırarak yağ fabrikalarına gönderdiklerini hatırlattı. Beş bin dönüm tarlanın pamuğunun yaklaşık 2 bin 600-2 bin 700 ton yaptığına dikkat çeken Mustafa Yarar, maliyetinin de bugünün parasıyla 4-5 milyon lira tuttuğunu,  bunu bir fabrikaya verdiklerinde de büyük bir risk oluşturduğunu vurgulayarak “Biz bu riski kendi tesisimizi kurarak göze aldık” dedi.

 

MAKİNE YATIRIMI BİZİ KAZANDIRDI

Kurdukları tesiste çırçır makinelerini 1 milyon liralık harcamayla yenileyerek daha kaliteli ürün elde etmeye başladıklarını da sözlerine ekleyen Mustafa Yarar şunları söyledi: “Makineleşme sayesinde işçilerin bir günde topladığı pamuğu 2 saatte toplayıp hem zaman hem de personel giderlerinden tasarruf ettik. Şu anda pamuk toplama işleminin yüzde 80’ini makineler yapıyor. Bölgede 48 adet makine tarlalarda pamuk topluyor. Bu oran gelecek yıl yüzde yüz seviyelerine gelecek. Yani pamuk toplama işlemini tamamen makineler yapacak. Her pamuğun kalitesini sınıflandırarak ayrı ayrı işleyip paketleyip pazara hazırlıyoruz. Çiftçi pamuktan zarar ettiği için meyveciliğe yöneldi. Ama şimdi pamuk tekrar beyaz altın oldu”

BENZER KONULAR
YORUM YAZ