On Parmağında On Marifet

05 Aralık 2018 70 views 0

Concept Eğitim & Danışmanlık firması sahibi Sevgi Özge Özdilek, İskenderun’da gerek sağlık ve gerekse eğitim alanında faydalı olabilmek için ilk etapta merak ettiği ve ilgi duyduğu işaret dili eğitimi alırken kendini bir anda on farklı alanda buldu.

 

M.K. Ü. Dış Ticaret ön lisans mezunu Sevgi Özge Özdilek, “İşitme engelli insanların zekâsına hep hayranlıkla bakardım. Bu hayranlık beni işaret dili eğitimi almaya yöneltti. Bu eğitimi alabilmek için Halk Eğitim Merkezi’ne başvurdum ancak yeteri sayıda eğitmen olmadığından bu eğitim alamamıştım ama Türk İşaret Dili Eğitmenlik eğitimi aldıktan sonra Halk Eğitim Merkezi’nde kısa süreli eğitim verdim” dedi.

 

İşaret dilinde uzman olmak için beden dili derslerini araştırırken sadece Türkiye’de bin kişiyle sınırlı olan ‘Bu günün gençleri, yarının liderleri’ projesine katılarak on dalda uzman eğitmenlik için Dünya Motivasyon lideri Ali İlseven’den sahne eğitimini aldığını belirten Sevgi Özge Özdilek şunları söyledi: “İskenderun’da katkı sağlamak için farklı dallarda eğitimler aldım. Uzmanlık alanlarım; ISO 9001:2015 Baş Denetçi ve İç Denetçiliği, Liderlik, Etkin Yöneticiliği, Beden dili, Etkili İletişim, Motivasyon, Otohipnoz, NLP Master Practitioner, NLP Practitioner, Yaşam koçluğu, Öğrenci Koçluğu uzmanlığını sayabilirim. Bunun yanında Freud Üniversitesi Klinik Psikolog Öğrencisiyim. UNİ ACADEMY‘nin uzman eğitmeni ve işaret dili eğitmeniyim, Eylül 2018‘den bu yana Türkiye geneli işaret dili sertifikalı eğitimim açıldı. Yukarıda bahsettiğim eğitimlere ek olarak; Profesyonel Senaryo Yazarlık uzmanlığı eğitimi, Network Marketing uzmanlık eğitimi ve proje uzmanlık eğitimlerini de aldım…”

 

Bu eğitimleri alan bir uzmanın uzman eğitmenin verdiği hizmetlere de değinen Sevgi Özge Özdilek, “NLP ile; başta yakın çevremdeki insanlara, daha sonra onların da yakınlarına bireysel seanslarla değişim ve dönüşümleri konusunda faydalı olmayı başardım. Nisan 2017‘den bu yana Concept Eğitim ve Danışmanlık olarak, UNİ ACADEMY&SUREKDER‘in Hatay Tali Bayisi olarak hizmet veriyoruz. Uzmanlık alanlarımla kişilere bireysel seanslar, işaret dili ve beden dili ile özel ders, firma ya da kurumlara günlük eğitimler veriyoruz. UNİ ACADEMY& SÜREKDER Hatay Tali Bayii olarak Mesleki, teknik ve uzmanlık alanlarında yaklaşık 2 bin 500 ayrı alanda sertifikalı eğitim programları var ve verdiği sertifikalar, Türkiye’de ve dünyada 196 ülkede geçerli. Firma olarak biz bu eğitimlere kursiyer olmak isteyen kişilerin başvuru kısımlarında destek veren kurumuz. Mesela bu ay başlatılan kamu ve özel sektörde görev yapan öğretmenlere uzman eğitmen projesi Türkiye’de ilk kez Hatay’da açılacak ve Dünya Motivasyon Lideri Doç. Dr. Klinik Psikolog Ali İlseven sahne eğitimini burada verecek. İlgi duyanlar başvuruları direk olarak bize yaparak eğitime dahil olabilirler” şeklinde konuştu.

 

İşaret dilinin işitme engellilerin konuşma dili olduğunu, beden dilinin, hem işitme engelli hem de işiten-konuşan insanların kullandığını vurgulayan Sevgi Özge Özdilek, “Beden dili, iç dünyamızın dışa yansımasıdır. Beden dili kullanabilen ve kullanamayan olarak iki gruba ayrılıyoruz. Beden dilini çok iyi kullanamayanlar için geçmiş zamanlarda bir şok almış olabilir, biz bu konuda NLP teknikleriyle, insanlara yardımcı oluyoruz. Dolayısı ile beden dilini de daha rahat kullanabiliyor hale gelebiliyorlar. Türkiye geneline baktığımızda 2,5 -3 milyon işitme engelli var. İşitme engellilerin, diğer engel gruplarından farkı sadece konuşamamak. Eğer konuşma dillerini öğrenen yeterli insan sayısına ulaşılırsa, kamu ve özel sektörde kendilerini daha rahat ifade ederek, sessiz dünyalarına ses olduğumuza çok sevinecekler. Biz konuşabilen ve işaret dili eğitimi alan insanlara işsizlik vurmayacak! Çünkü işaret dili bilenler KPSS sınavına girmeden kamuya atanabiliyor. Yani diğer işsizlere oranla +1 farkla önde olabilme şansına sahipler” diye konuştu.

 

Hataylıların, eğitime, spora önem verdiğini ve yeniliklere açık olduğunu bildiğini aktaran Özdilek “İskenderunlu olarak öncelikle kendi memleketime faydalı olmayı tercih ettim.

Yaptığımız işe bakacak olursanız, sadece kendimize fayda sağlamıyoruz, topluma ve yani bütüne fayda sağlıyoruz. Henüz adını duymadığınız ancak gelecekte ciddi paralar kazandırabilecek, yeni mesleklerin eğitimlerini satıyoruz ve piyasa değerinin çok altında! Yeni ve farklı olan şeyleri her zaman için çok seven ve yakalamaya çalışan birisiyim. İşitme engellilerle, aramızdaki farkı gördüğümde biz kendimizi çok hor kullandığımızı fark ettim. Kendimin daha çok farkına vardım. Beden dili eğitimi alayım dedim uzman olayım diye. 10 dalda uzmanlık geldi. Mevcut sorun ve sıkıntılarımı gördüm. Kendi yaşamımda eğitim öncesi ve sonraki 3 senesinde çok ciddi aydınlanma yaşadım. Bu manada da Allah’ın bana vesile olarak gönderdiği kişi ile iş partnerliği yapma şansı yakaladım.  Bende insanlara aynı faydayı sağlayarak farkındalık yaratmak istedim. Hatay ‘da İskenderunlu olarak ufkumuzu daha da açma noktasında yardımcı olabileceğimi düşünüyorum. En büyük iddiam bu” şeklinde özlerini tamamladı.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ