Okul öncesinde, KİGA Dorf model eğitimi

25 Mart 2019 48 views 0

Türkiye’deki klasik anaokullarımdan eğitim sistemi itibariyle farklı Butik bir okulu olarak Arsuz’un Karaağaç Mahallesinde, İskenderunlulara da hizmet veren KİGA Dorf Anaokulu üçüncü yılını geride bırakırken kendi alanında iz bırakarak ilerleyişini sürdürüyor.

KİGA Dorf Kurucusu ve aynı zamanda eğitmeni Burçak Çetin 14 yıllık özel okullardaki meslek hayatından sonra hayalini kurduğu anaokulunu açmak için Almanya’nın Münih, Hamburg şehirlerindeki anaokullarından aldığı Avrupa modelini orijinaline sadık kalarak İskenderun’da uygulamaya karar verdi.

Ardından Prof. Psikolog Üstün Dökmen’le Finlandiya’nın Helsinki şehrinde Helsinki Üniversitesinde tüm yaş gruplarını kapsayan detaylı bir eğitim programına katılan eğitmen Burçak Çetin KİGA Dorf butik Anaokulunun sorgulayan, üretebilen, saygı duyulan, güçlü kişilikli çocuklar yetiştirmek için kurulduğunu söyledi.

Oğlu Kuzey Çetin de 4 yaşında, Kiga Dorf’da okul hayatına başladığını anımsatan Burçak Çetin “Okulumuz 3 ile 6 yaş arasındaki çocuklara eğitim öğretim vermektedir. Çocuklar okuldan eve ”yeterliyim başardım” hissiyle eve gitmeli, eğitim kaybeden çocuğun mutsuzluğuyla başarıya ulaşamaz. Türkiye’deki devlet okullarında çoğunlukla her sınıfın bir birincisi olur ve geriye kalan sınıf kaybedilmiştir. Oysa Finlandiya’daki okul ziyaretlerimde bir öğretmenin ”kaybedecek bir öğrencimiz dahi yok” cümlesi Finlandiya’nın neden dünya çapında eğitim konusunda ilk sıralarda olduklarını bize çok net şekilde göstergesidir” dedi.

KİGA Dorf çocukların çocukluklarını doyasıya yaşamaları için kurulmuş bir eğitim kurumu olduğuna vurgu yapan Burçak Çetin “Günün büyük bir bölümü bahçede geçmektedir. Etkinlikler, beslenme çoğunlukla doğada yapılır. Limon, portakal ve çam ağaçları arasında hayvanlarla iç içe çevrelerinde olup bitenleri deneyimleyerek öğrenmeleri için fırsat verilir. KİGA’lı çocuklar beslenme öğünleri için zeytin kırarak, ekmeklerini mayalayarak, turşu hazırlayıp, mantı yapıp, yemeklerine katkıda bulunurlar. Hayatı olduğu gibi tüm gerçekliği, riskleri ile yaşayıp mücadele etmeyi, sabretmeyi ve karşılarına çıkan sorunlarla baş etmeyi öğrenirler. Diğer okullardaki sürekli müdahale ve yönlendirilmeye maruz kalan çocuklar kendilerini yetersiz ve değersiz hissetmektedirler” diye konuştu.

KİGA’da her şeyden önce çocuğa saygı duyulduğunu, öğretmenin de rehber olduğuna dikkat çeken Burçak Çetin “Çocuklar kendi potansiyelleriyle doğarlar ve yaratıcılardır. Dünyayı ve kendini algılamaya çalışan çocuğun varlığına saygı duyulup, yavaşlığına sabır gösterip, fırsat verirseniz iç huzuru olan bir çocuğumuz olur. Çocuğunuzu mutlu edebilmek için dış dünyada çok çaba harcamayın, mutsuzluğuna tahammül edebilmesi için ona fırsat verin. Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okulumuz Finlandiya Helsinki’de bir, Almanya’da iki kardeş okul ile iletişim halindedir. Almanya’dan gelen davetler doğrultusunda Heidelberg, Stuttgart, Münih şehirlerindeki anaokullarında sık sık bulunmakta ve KİGA Dorf aynı zamanda Alman basınında da yer almaktadır” şeklinde konuştu. KİGA Dorf Anaokulunun içsel motivasyonu kazanmış, sabır, ilgi, saygı ve şefkat gören çocuklar yetiştiren özellikleri ailelerin farkınlağını arttırmak ve tutumlarını değiştirmek için çalıştığını, aynı zamanda çocuk çizimleri eğitimleri alan Kurucu Burçak Çetin, karşılaşılan sorunlara profesyonel yollardan giderek kalıcı ve doğru çözümler ürettiklerini sözlerine ekledi.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ