“Obezite Önemli Bir Sağlık Sorunu!”

05 Aralık 2018 84 views 0

Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Sedat Belli, halk arasında şişmanlık olarak bilinen obeziteden kurtulmanın artık eskisi gibi zor olmadığını belirterek, gelişen teknolojinin bu hastalığı ortadan kaldırdığını söyledi.

 

Obezitenin önemli derecede ölüm riski taşıyan, vücutta aşırı yağ alımıyla ortaya çıkan, genetik zeminli ve çevresel faktörlerle tetiklenen kronik bir hastalık olduğunu kaydeden Genel Cerrah Doç. Dr. Sedat Belli, dermansız da olmadığını anlattı. Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Sedat Belli, bugüne tüm dünyada bir numaralı sağlık sorunu olmaya aday olan şişmanlığın, vücutta aşırı yağ birikiminin hastalıklara neden olması olarak tanımlandığını söyledi.

 

Obezitenin oluşma sebebinin enerji dengesizliği olarak da tanımlayan Genel Cerrah Doç. Dr. Sedat Belli  “Yani yeme içme ile alınan kalorinin harcanan kaloriden fazla olmasıdır. Bu durum uzun süre devam ettiği takdirde fazla kaloriler yağ dokusuna dönüşür ve aşırı kilo sorunu oluşur. Genetik faktörler bu nedenler arasında yüzde 60’lık bir oranla ilk sıradadır. Arkasından yüzde 30’luk bir oranla çevresel faktörler gelir. Kişisel faktörler ise yüzde 10’luk bir dilimi oluşturuyor. Şişmanlığa yol açan nedenlerden biri, yüksek kalorili ve yağlı, vitamin ile minerallerden fakir ancak lezzetli gıdalara kolay ulaşılabilmesi ve alınmasıdır. Diğer de  artan şehirleşme, ulaşımın ve çalışmanın giderek daha hareketsiz hale gelmesi sonucunda alınan enerjinin harcanamaması, tüketilememesidir” dedi.

 

OBEZİTE MODERN ÇAĞ SALGINIDIR.

Türkiye’de ve Dünyada Obezite hastalığının sıklığıyla ilgili bilgiler aktaran Doç. Dr. Belli, “Dünya Sağlık Örgütü (WHO) raporuna göre; obezite görülme sıklığının çok tehlikeli bir oranda arttığı ve bu artışın hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkeleri etkilediği bildirilmektedir. Yapılan çalışmalarda obezite görülme oranlarının kadınlarda yüzde 30-40, erkeklerde de yüzde 20-25 olduğunu göstermektedir. Bu oran kadınlarda erkeklerin yaklaşık 2 katıdır. Tüm dünyada 1,5 milyar kişi fazla kilolu, 500 milyon kişi şişmandır. Obezite, sigaradan sonra önlenebilir en önemli ölüm nedenidir” diye konuştu.

 

Obez olan bireylerin birçok hastalığın riskini taşıdığına vurgu yapan Genel Cerrahi Uzmanı Sedat Belli “Obezite şikâyetleri fiziki ve psiko-sosyal olarak ikiye ayrılabilir.  Her ikisi de hastanın yaşam kalitesini etkileyen faktörlerdir. Fiziki ve psikolojik şartların neler olduğunu şöyle sıralayabiliriz: Fiziki şikâyetler: Şeker hastalığı (tip 2 diyabet), kalp damar hastalıkları, akciğer rahatsızlıkları (KOAH, astım, gece horlaması, uyku apnesi), hipertansiyon, eklem ağrıları ve omur hasarı, felç, safra kesesi taşı gelişmesini hızlandırır, reflü, sindirim bozuklukları, bayanlarda rahim, meme ve erkeklerde kalın barsak kanser, infertilite riskini arttırır. Psiko-sosyal şikâyetler: Depresyon, sosyal yalıtım, dışlanma, özgüven eksikliği, düşük benlik saygısıdır” şeklinde konuştu.

 

DEĞİŞİK TEDAVİ YÖNTEMLERİ VAR

Şişmanlık hastalığını tedavi etmek ve hastaların kilo vermesini sağlayan cerrahi yöntemlerinin hepsine bariatrik cerrahi dendiğini, buna bağlı olarak değişik tedavi yöntemlerinin bulunduğuna işaret eden Genel Cerrahi Uzmanı Sedat Belli şunları kaydetti: “Şişmanlık hastalığının tedavisi için çok sayıda ameliyat yöntemi bulunmaktadır. Ameliyat yöntemleri, hastanın Vücut Kitle İndeksi (VKİ) değerinin 40’ın üzerinde olması veya 35’in üzerinde olup hastanın yandaş hastalıklarının (şeker, tansiyon, kalp damar, akciğer, kas-eklem hastalıkları) olması gerekir. Bu arada kişinin en az 6 ay boyunca diğer kilo verme yöntemlerini denemiş olması beklenir. Morbid obezite dediğimiz, artık hastalık safhasına gelmiş olgularda cerrahi seçenek tek tedavi yöntemidir. Bugüne kadar yapılan çalışmalar göstermektedir ki, şişmanlık hastalığının tedavisinde diğer yöntemler maalesef başarısız olmaktadır. Diyet, yaşam tarzı değişikliği, fiziksel aktivite ve medikal tedavi ile zayıflayan hastaların yüzde 97’si kaybettikleri kiloları tekrar geri almaktadırlar. Bu nedenle BKİ>35 ve yandaş hastalığı olan hastalar (şeker, yüksek tansiyon, kas-eklem, kalp damar hastalıkları) ile yandaş hastalığı olmamasına rağmen VKİ>40 olan olgularda cerrahi tedaviyi önermekteyiz.”

 

Şişmanlık cerrahisinde uygulanan ameliyat tekniklerini de dile getiren Sedat Belli “Şişmanlık hastalığı cerrahisinde girişimler veya ameliyatlar temelde 2 grup altında sınıflandırılmaktadır. 10’a yakın teknik var. Birincisi, kısıtlayıcı yani hacim azaltıcı işlemler, ikincisi, emilim azaltıcı işlemlerdir. Bazı işlemler ise bu iki tekniğin birleştirilmesinden oluşur. Bilimsel verilere göre obezite cerrahisinde özellikle tip 2  diyabet hastalarında 80-90%’a varan iyileşme oranları elde etmek mümkündür” şeklinde sözlerini tamamladı.

 

BENZER KONULAR
YORUM YAZ