NewPower Jeneratör’le Şimdi de Avrupa’da

19 Mart 2018 381 views 0

İskenderun’da üretilerek önce iç piyasada, ardından Ortadoğu ve Türki Cumhuriyetleriyle alan genişleten, NewPower Jeneratör Avrupa sanayisinin başkenti Almanya’da uzandı. NewPower Jeneratör bugün dünyanın üç noktasından pazarlara yayılımını sürdürüyor.

 

Türkiye dışında Ortadoğu’da Dubai ve Avrupa’da da Almanya’nın Hamburg kentinde dağıtım deposu kuran Detay mühendislik, markası NewPower’i dünya markası yapmak için yeni projeler üretmeye hazırlanıyor.

 

Türkiye’de yaşanan elektrik enerjisi sıkıntısından yola çıkarak çözüm ortağı olmak iddiasıyla yola çıkan Detay Mühendislik, iç piyasada 27 bayi ve 34 noktada servis hizmeti veriyor. firma Detay Mühendislik firması sahibi Servet Akçay, kullanıcının enerji ihtiyacında yaşadığı sıkıntıları anında çözebilme amacıyla yola çıktıklarını belirterek “Önemli olan makinenin sorunsuz bir şekilde kullanılmasını sağlamaktır. En iyi malzemeyi kullanarak ürettiğiniz jeneratör işin çözüm noktası değildir. Satış sonrasında servistir önemli olan. Bunun için birçok bölgede yetiştirilmiş bilgi ve beceriye sahip bizim de ona kattığımız servisler oluşturduk. Türkiye genelinde 27 bayi ve 34 noktada servis ağı oluşturduk. Servisimizin olmadığı yere ürün vermiyoruz. Prensip ve gayelerimizden ödün vermeyerek bu noktaya geldik” dedi.

 

ÖNCE ORTADOĞU VE ASYA, SONRA AVRUPA

Detay mühendislik firması sahibi ve NewPower Jeneratör markasının kurucusu Akçay, iç piyasada faaliyet gösterirken sürekli yurt dışı pazarına çıkmak için çalışmalar yaptıklarını hatırlatarak “Avrupa’dan önce Ortadoğu’yu biz daha önce kaplamıştık. Ortadoğu’da Ürdün, Suriye, Irak, Dubai, diğer coğrafyada, Sudan, Tacikistan, Türkmenistan, Özbekistan, Azerbaycan, gibi ülkelerde bayi ve servis ağları oluşturduk. Ama Avrupa pazarına girmek için şartlar artık bizi zorluyordu. Avrupa’ya girmeden önce altyapı oluşturduk, talep edilen standartları yerine getirdik. Bunları oluşturduktan sonra adım adım Avrupa’ya yaklaştık. Şu anda Avrupa’ pazarını Almanya Hamburg’dan idare ediyoruz. O devletlerin kurumlarına bayiliklerimiz aracılığıyla önemli projelerde markamızı yazdırdık. Daha önce Avrupa’da etkinliğimiz ve ürün satışlarımız yüzde 2’lerdeyken, şimdi yüzde 40-50 dolaylarına ulaştı” diye konuştu.

 

Serbest bölgeler, antrepolar, lojistik hizmetleri ve bunun dışında ulaşım olanakları çok hızlı olduğu için Hamburg’u merkez seçtiklerini ifade eden Servet Akçay “Almanya üzerinden İspanya, Portekiz, Macaristan, Romanya, Çek Cumhuriyeti, Polonya, kısacası kuzeye kadar rahatlıkla gidiyoruz. Yaşanan ekonomik krizden dolayı yurt içi pazarında biraz geriledik ancak yerimizde oturmadık, yeni pazarlar bulmak için arayışlara girdik. Bu süreçte kapanan kapıların yanında açılanlar da oldu. Ama şu anda optimum derecede umutlarımız yeşerdi ve arttı. Avrupa’nın birçok noktada ürettiğimiz ürünleri görmeye başladık. NewPower olarak dünyada üç noktada varız. Türkiye, Dubai ve Almanya Hamburg. Üretimimizi İskenderun’da yaparken, Dubai ve Hamburg üzerinden dünyaya dağıtıyoruz” şeklinde konuştu.

 

SERBEST BÖLGE ŞART OLDU

Ürün güç aralığının 6 KW’dan, 3500 KW’ya kadar mevcut olduğunu sözlerine ekleyen Akçay şöyle konuştu: “Türkiye, jeneratör sektöründe dünyada lider konumundadır. Çin belki fiyat anlamında daha rekabetçi olabiliyor ama kalite anlamında Türkiye lider konumunda diyebilirim. Kalite ön planda tutulduğu için Türkiye bu sektörde iyi bir üretici. Bu pazarı daha canlı kılabilmek için de serbest bölge şarttır. Buradan hükümete, milletvekillerine, ticaret odalarına, üretim sektörünü destekleyen tüm kurumlara sesleniyorum. Bizim en büyük sıkıntımız İskenderun’da serbest bölge olmayışıdır. Burada bir serbest bölge olması artık çok zaruri hale geldi. Biz bir serbest bölge için ya İstanbul’da ya Mersin’de ya da başka yerlerde antrepolar kiralamak zorunda kalıyoruz. Bunlar bizi olumsuz etkiliyor. Burada bir limanımız var. Bu avantajla birlikte serbest bölge de olsa işimizi yüzde 70 dolayında arttırır. Ürünlerimizi, Ortadoğu, Avrupa ve deniz aşırı ülkelere gönderiyoruz. Ürünlerimizi buraya getirip millileştirmemiz gerekiyor. Serbest bölge olsa bu kadar sürece gerek kalmadan ihracatı gerçekleştirebiliriz.”

BENZER KONULAR
YORUM YAZ