Narenciyede Entegre Tesisleşme Şart

25 Ekim 2018 145 views 0

Dörtyol Turunçgil Üreticileri Birliği Başkanı Hacı İbrahim Seçer, narenciyeyi ekonomik ve kazançlı hale getirmek için entegre tesislerinin kurulmasının şar olduğunu belirterek özellikle mandalinanın tümünün ekonomik değere sahip olduğuna işaret etti.

 

Üç yıl önce görev geldiklerinde ilk yaptıkları icraatın narenciye üreticisini bir çatı altında toplamak olduğunu ifade eden Dörtyol Turunçgil Üreticileri Birliği Başkanı Hacı İbrahim Seçer, “Üreticilerimize ve tüketicilerimize maksimum fayda sağlamak için çalıştık. Dörtyol’un ilçe olarak yüzölçümü 350 Km kare, Erzin ise, yüz ölçümü 280 Km karedir. Bunun yanı sıra Payas’ta da kısmen narenciye üretimi yapılmaktadır. Özellikle narenciye çeşitleri içerisinde satsuma mandalina üretimi üzerinde yoğunluk var” dedi.

 

Birlik Başkanı İbrahim Seçer, ürettikleri ürünü yoğunluk olarak Rusya, D. Avrupa ülkelerine ve kısmen de Ortadoğu’ya ihracatını yaptıklarını, satsuma mandalinanın yüzde 70’i kendilerinin dış pazara sunduklarını açıklayarak “Bir an önce bir üretici olarak yapısal sorunlarımızın çözümlenmesini istiyoruz. Tabi ki çözümlenmesi hususunda da üreticiler öncelikle kendilerine sahip çıkması gerekiyor. Bir söz vardır ya; siz kendinize sahip olursanız sizi hiç kimse yok sayamaz. Ama siz kendinize sahip olmazsanız kimse de sizi varsayamaz. Öncelikle üreticilerimiz ve biz sivil toplum örgütü olarak yani demokrasimizin öznesi ve kaynağı olan bizler kendimizi var saymalıyız. Kolektif çalışmayı ortaya koyarak sinerji oluşturmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

 

Narenciyenin A’dan Z’ye kadar ürünün değerlendirilmesini hedeflediklerine vurgu yapan Seçer “Narenciye ürünü deyince yaprağı da, dalları da çiçekleri de birer üründür. Netice itibariyle birinci, ikinci, üçüncü ıskarta diye tabir ettiğimiz ürünler kabukları, hepsi bunların bir tarım değeri olduğunu görüyoruz. Bunların değerlendirilmemesi de bir ekonomik kayıp olarak önümüze geliyor. Şimdi ise biz narenciye ürünlerinin gereken değeri bulması için bölgemizde entegre tesisi kurmanın şart olduğunu görüyoruz. Narenciyenin kabuğundan çiçeğinden tabana dökülen her türlü meyveyi değerlendirmek suretiyle katma değer oluşturmak istiyoruz. Bu hedeflerimizi bir entegre proje yaparak gerçekleştireceğiz. Tüm bu çalışmalarımızı DOĞAKA kapsamında devam ettiriyoruz. Genel Sekreter Onur Yıldız’ın başkanlığında narenciye ile ilgili fizibilite çalışması yapılıyor. Bu çalışma sonuçlandığında bir kitapçık haline getirilecek ilgili makamlara sunacağız. İlgili makam dediğimiz gerek özel gerekse kamu sektörü olarak değerlendiriyoruz” şeklinde konuştu.

 

İktisadi hayatın içinde hızlı manevra kabiliyetine sahip olan kurumların belediyeler olduğunu kaydeden Seçer şöyle devam etti: “Gerek Büyükşehir, gerekse ilçe belediyeler olarak Belediye İktisadi Teşebbüsü adı altında anonim şirketler kurularak sivil toplum kuruluşlarımızın konsorsiyum ortaklığına dahil edilmesi neticesinde DOĞAKA ve Avrupa fonlarından da hibe desteği alınarak böyle bir işletmenin fevkalade hayata geçirilebileceğini düşünüyoruz.. Bu bağlamda bütün üreticilerimize bütün siyasetçilere özel sektör nezdinde belli kapasiteye ulaşmış sorumluluk duygusu ve bilincine sahip alan müteşebbislerimize yükümlülük düştüğünü algılamaktayız. Yani hep birlikte tarım değeri olan bu narenciyenin katma değer uluşturmak suretiyle hak ettiği yeri alacağı aşikar olarak anlaşılmaktadır.”

 

Geçen yıl Ekonomi Bakanlığı’nın UR-GE Projesi kapsamında Rusya’ya gerçekleştirilen seyahati sırasında Moskova’da yaptıkları görüşmeler neticesinde sadece bir firmanın 25 bin ton satsuma mandalina ithal ettiklerini belirten Seçer, bu ithalatı kendilerinden sağlayabileceklerini, yalnız coğrafi işaretler ile marka tescil belgelerini görmek isterken susup kaldıklarını hatırlattı.

 

Coğrafi işaretle marka tescili için girişim başlattıklarını da sözlerine ekleyen Seçer “MKÜ Rektörlüğü Ziraat Fakültesi Bölüm Başkanlığı talebimize istinaden çalışmalara başladı ve geniş bir raporu bize sundular. Raporda, Dörtyol mandalinasının ayrıştırıcı özellikleri rapora dökülerek en ince ayrıntıları belirtildi. Bu kapsamda marka ve coğrafi işaret belgesi alabilmek için danışmanlık gözetiminde belgeleri topladık.  Şimdi ise bizim ilgili dosya Tarım Bakanlığı’nda bulunuyor. Hedefimiz bu yıl 5.si düzenlenecek olan İlk Kurşun Kültür Sanat ve Turunçgil Festivali’ne yetiştirmektir. Bu belgeleri yaptırdığımız zaman ve Dörtyol mandalinası adı altında markalaştırdığımızda ürünümüz daha da değerli hale gelecektir. Tüm dünyada bilinirliliği artırılacak aynı zamanda da üreticilerimize ekonomik anlamda daha fazla kazanç sağlanması da gündeme gelecektir” şeklinde sözlerini tamamladı.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ