Modern Meyveciliğe Geçiş Kolay Değil!

25 Ekim 2018 122 views 0

BARAK Meyve Üretim A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Nevzat Barak, meyvecilik kültürüyle tanışan Amik Ovası’nda bu alandaki ekim sahalarının her geçen gün arttığına değinerek, bölgede en zengin ve çeşit tür üreten firma olduklarını aktardı.

 

BARAK Meyve Üretim A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Nevzat Barak, Amik Ovası’nda her geçen gün sert çekirdekli meyve (kayısı, erik, nektarin, şeftali, yassı şeftali, yassı nektarin ) üretiminin artmasından büyük sevinç duyduklarını belirterek “Bu sektörde öncü görevi görmemiz de bizi daha çok onurlandırmaktadır. Şirket olarak 1.500 dönüm arazi üzerinde, 24 çeşitten oluşan yaklaşık 110 bin kök meyve ağacına sahibiz, bu önemli bir ayrıcalıktır. Ağaçlarımızın tamamı İspanya menşeili ve sertifikalıdır. 2019 sezonunda hasadına başlayacağımız bir takım cinsler, birkaç yıl sonra ülkemize gelecek olan türlerdir. Biz farklı yollardan getirme şansına sahip olduk” dedi.

 

Buğday, pamuk ve mısır gibi geleneksel tarımdan, modern meyve üreticiliğine geçmenin hiç de kolay olmadığına dikkat çeken Nevzat Barak “Geleneksel tarımdan modern tarıma geçiş sonrasında bir takım sorunlarımız halen devam etmektedir. İlk yıllarda, sektörün taraflarının birçok bilgisizliği ve tecrübesizliği mevcut iken, alt yapı sorunlarımız her geçen gün azalmaktadır. Meyve üreticiliği yüksek maliyetli bir faaliyet alanıdır. En az 3 yıl ticari gelir elde etmeden yatırım harcamaları yapılmaktadır. Kaliteli mal üretiminin maliyetleri her geçen gün artmaktadır. Pazarlama ayrı sorunlar taşımaktadır. İhracat boyutunda istediğimiz ivmeyi yakalayamadık” diye konuştu.

 

Bu işe başlarken, Ortadoğu, Rusya pazarlarından hangisine hitap edileceğinin bilinmesi ve meyve çeşitlerinin buna göre belirlenmesinin önemli olduğunu belirten Barak, “Türkiye’nin farklı bölgelerinde faaliyet gösteren ihracatçıların bölgeye getirilmesi amacıyla 2017 yılında önemli çalışmalar ve tanıtımlar gerçekleştirdik. Ancak fidan alımı ve kimden alınması gerektiği de başlı başına bir sorun olarak önümüzde duruyor. Besleme ve ilaçlama materyalleri son döviz kurlarıyla bir hayli yüksek maliyetlere ulaştı. Sektörde yaşanılan belirsizlikler gelecek planlamamızı olumsuz etkilemektedir. Bugün itibariyle dönem başı üretim maliyetlerimiz 3.500 TL civarına yükselirken, ciddi finansman sıkıntısı yaşanılmaktadır” şeklinde konuştu.

 

Cari yılda havaların sıcak geçmesi nedeniyle Akdeniz Sineği adı verilen hastalık meyveler üzerinde önemli olumsuz etki yarattığını ve milli ekonominin bundan ciddi zararlar gördüğüne değinen Barak şöyle konuştu: “Devletin bu konuda üzerine düşeni ve mücadele yönteminde sorumluluk üstlenmesini bekliyoruz. Satış fiyatlarının belirlenmesi büyük handikaplar oluşturmaktadır. Bunu önlemenin en kolay ve etkili yolu kooperatifleşmekten geçmektedir. Kooperatifçilik ruhunun acilen uygulamaya geçme zorunluluğu vardır. Meyve üretim yatırımları ve işletme masraflarının yüksekliği sektörün gelişimini engellediğinden Tarım Bakanlığı ile Ziraat Bankasına önemli sorumluluklar yüklenmelidir. Ziraat Bankaları çeşitli bahaneler üreterek, çiftçiye vereceği kredileri kısmakta ve hatta engellemektedir. Hazinece karşılanan faiz maliyeti farkları nazara alınmadan ticari bankacılık mantığıyla davranılmaktadır. Kredi ve Tarım Sigorta maliyet ve miktar belirlemelerinde Ziraat Bankaları realiteden uzak hareket etmektedirler. Bu düşünce zafiyeti sektörün genişlemesini ciddi oranda engellemektedir. Buna rağmen geleneksel tarımdan modern meyve üretimine geçmek doğru ve iyi bir tercih olmuştur. Şirket olarak mevcut pazar payımızı arttırma yönünde önemli görüşmeye ve araştırmalar yapmaktayız. Elde ettiğimiz sonuç bizleri mutlu etmiştir. Şimdi geleceğe daha bir umutla bakmaktayız”

BENZER KONULAR
YORUM YAZ