Mobilya Sektörü Can Suyu İstiyor

13 Haziran 2018 201 views 0

2017 yılında yaklaşık 2,7 milyar dolar ihracat gerçekleştiren ve 2018 yılında 3 milyar dolarlık ihracata ulaşmayı hedefleyen mobilya sektörü ham madde fiyatlarına gelen zamlarla birlikte kendine çıkış yolu arıyor.

 

Türkiye’nin öncü markalı mobilya firmalarını bünyesinde barındıran Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER), sektörün sorunlarına çözüm üretebilmek amacıyla mobilya liderlerini bir araya getirerek Kayseri’de bir sektör toplantısı düzenledi.

 

MOSDER üye firmalarının katılımıyla gerçekleşen toplantıda; MDF ve Yonga Levha Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Zengin ve DOW Türkiye Satış Direktörü Ali Fuat Yeşilyurt yer aldı.

 

MOSDER Başkanı Nuri Öztaşkın’ın başkanlığında düzenlenen toplantının önemli gündem maddeleri arasında döviz kurlarının sektöre etkileri ve ham madde zamlarındaki artış vardı. Ekonominin lokomotif sektörlerinin başında gelen ve istihdam deposu olarak kabul edilen mobilya sektörü, ham madde zamları nedeniyle zor bir süreçten geçtiğinin altının çizildiği zirvede 2017 yılında uygulanan ve sektöre önemli bir hareket getiren KDV indiriminin sona ermesi, sektörün hızını kesen faktörlerin başında geldiğine dikkat çekildi.

 

KDV İNDİRİMİ SEKTÖRE CAN SUYU OLACAKTIR

Döviz kurlarında yaşanan artışla birlikte sünger gibi yurt dışından ithal edilen ham maddelerin fiyatlarında ciddi bir artış yaşandığı, konunun taraflarıyla görüşmeler gerçekleştiren ve zamların tüketicilere yansımaması adına çözümler üretmeye çalıştıklarını söyleyen MOSDER Başkanı Nuri Öztaşkın, sorunların çözümünde devletin destek ve teşviklerine ihtiyaç duyulduğunu belirtti.

 

Öztaşkın, “Son 2 yılda sünger, yay, boru – profil, yonga levha, yongalam, MDF, MDFlam ve diğer girdi fiyatlarındaki ciddi artışlar, mobilya sektörünü tüm kazanımlarını kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya bırakıyor. 2018 yılının ilk aylarından itibaren ciddi zamlarla karşılaştık. Dövizdeki artış devam ettiği sürece üretici firmalarımızı zor günler bekliyor. Şu anda tüketiciye yansıyan bir zam söz konusu değil ancak artık üreticiler zamları tolere etmekte zorlanıyor. MOSDER olarak; mobilya sektörünü rahatlatabilmek adına zamların belirli bir düzeye çekilmesi ve KDV’nin sabit bir oranda tutulmasının isabetli bir karar olacağını düşünüyoruz. İnşaat sektörüne getirilen KDV indiriminin mobilya sektörüne de uygulanması üreticilerimize bir can suyu olacaktır. 2017 yılında hayata geçen ve 8 ay süren KDV indirimi, sektörümüzde var olan tüm branşlar üzerinde olumlu yönde etki gösterdi. KDV’nin tekrar yüzde 18 oranlarına yükseltilmesi ve sektörün düşük sezonunda arka arkaya uygulanan ham madde fiyatlarındaki zamlar, mobilya sektörünü durma noktasına getirdi. KDV indiriminin tekrar gündeme gelmesini ümit ediyoruz. Böylelikle sektörde yaşanan durgunluğu telafi edecek bir hareketlilik meydana gelmiş olacaktır.” dedi.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ