Milli Ruh 100 Yıl Önce Şahlandı

05 Aralık 2018 20 views 0

Milli Mücadelede ilk kurşunun atıldığı 100. Yıl dönümü kutlamaları, kendine yarışır bir şekilde gerçekleşti. Dörtyol belediye Başkanı Yaşar Toksoy, “Mustafa Kemal Paşa’nın ‘En sadık dostlar’ dediği Dörtyolluların 100. yılı muhteşem bir şekilde sahiplendi. Milli Ruh, dün olduğu gibi, bugün ve yarın da ayaktadır” mesajını verdi.

 

Milli Mücadelede atılan ilk kurşun yıl dönümü kutlamalarını değerlendiren Döryşol belediye Başkanı Yaşar Toksoy “Burada 19 Aralık 1918 sadece Türk milletinin değil, tüm dünyanın tanık olduğu kutlu ve haklı bir zaferin başlangıç tarihidir. Bundan tam da bir asır evvel; ilk kıvılcımı Dörtyol’dan ateşlenen mukaddes gaye tüm Anadolu’ya inanç meşalesi olmuş, bağımsızlık ve vatan müdafaası uğruna nice atalarımız canlarını Allah’a emanet ederek düşman işgaline karşı duruşun, inanç ve zaferin temsili olmuşlardır” dedi.

 

2018 yılı Kara Mehmet Çavuş ve kahraman silah arkadaşları ile başlatılan kutlu mücadelenin ve haklı zaferin 100. yılına tanık olma şerefini ve gururunu yaşadıklarını kaydeden Başkan Toksoy, duygularını şöyle dile getirdi: “Tarihte hiçbir vakit düşman işgaline müsaade edilmemiş olan Anadolu’nun biricik Türkmen kahraman ilçesi Dörtyol’umuz şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da vatan toprağını namus bilip koruyacaktır!  Biz Dörtyol Belediyesi olarak bu kutlu ve haklı zaferimizin 100. yılına yaraşır şekilde kahraman ulu şehit ve gazilerimizi rahmet ve minnet ile andığımıza inanıyoruz. Kutlu ve şanlı zaferimizin 100. yılına yaraşır şekilde Dörtyol’da atılan ilk kurşunun sesleri tüm ilçemizde yâd edilerek duyuldu. Mustafa Kemal Paşa’nın en sadık dostları yiğit Dörtyollu hemşerilerimiz ile bağımsızlık mücadelesinin 100.  Yılında büyük coşku ve ilham ile buluştuk.”

 

Başkan Yaşar Toksoy, Kara Mehmet Çavuş’un 19 Aralık 1918’de Fransızlara attığı ilk kurşun ile başlatılan bağımsızlık ve şeref mücadelesinin Anadolu’nun her köşesine dalga dalga yayıldığını, kahramanlar yurdu yaşatmak adına ruhlarını yüce milletimize adadıklarını kaydederek  “Uzun yıllar tarihsel bir yanılgı ile şerefli gazeteci Hasan Tahsin’in 15 Mayıs 1919 da gösterdiği kahramanlık mücadelesi ile attığı ilk kurşun Yunan’ın denize döküldüğü güzel İzmir’in bir gelinciğe dönüştüğü tarihtir. Kara Mehmet Çavuş, Hasan Tahsin gibi nice ulu kahramanlarımız memleketin her bir yanından gövdelerini ve yüreklerini siper etmiş bu kutlu kazanışa liderlik etmiştir.  Başta Mustafa Kemal Paşa olmak üzere nice isimsiz şehit ve gazilerimizin yerleri ışık mevkileri yücelerde olsun. Dörtyol Belediyesi olarak bizler de omuzlarımızdaki bu ağırlığın farkında olup Dörtyol ve değerli hemşerilerimiz için çalışmaya, mücadeleye her gün ilk günün şevkiyle yeniden başlıyoruz” şeklinde konuştu.

 

Milli Mücadelede İlk Kurşun’u atan kahramanların evlatları olan tüm Dörtyolluların bu vesileyle milli ruhu bir kez daha şahlandırırken, sosyal, spor ve kültürel etkinliklerle de bu tarihsel ana şahitlik yaptıklarını ifa ederek sözlerini  “Dörtyol şehrinin sonsuza kadar Türk – Türkmen yurdu olarak kalacağına söz veriyorum. Ne mutlu Türk’üm diyene!” diyerek tamamladı.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ