Mercanlar 55 Bin Çeşitle 45 Yıldır Ayakta

24 Eylül 2018 150 views 0

Merkezi İskenderun’da bulunan Mercanlar Teknik Hırdavat, 45 yıldan bu yana sektöründeki tüm gelişmeleri yakından takip ederek sanayide kullanılabilen 55 bin kalemlik ürün yelpazesiyle bölgenin hırdavat ihtiyacı ve tedarikinde aralıksız hizmet vermeyi sürdürüyor.

 

Mercanlar Teknik Hırdavat olarak 1950’li yıllarda torna ile başladıkları iş hayatında, 1973 yılında hırdavat sektörüne giriş yaptıklarını anımsatan Firma ortaklarından Bestami Mercan “45 yıldan bu yana aynı adreste gelişerek ve büyüyerek kesintisiz olarak hizmet veriyoruz. Firmamızda 55 bin kalem ürünümüz var. Cıvata, el aletleri, rulman çeşitleri, kayış, kasnak, dişli, krom cıvatalar, iş güvenlik malzemeleri, inşaat sektörünün el aletleri, başta olmak üzere 55 bin kalemi, bin 500 metrekare alanda pazarlıyoruz” dedi.

 

Dört servis ve dört de pazarlama aracıyla Osmaniye’den Antakya’ya kadar tüm bölgenin hırdavat ihtiyacını karşıladıklarını belirten Bestami Mercan “Bu ekibimiz, OSB’lerdeki, fabrikalara, devlet kurumlarına, belediye ve hastanelere hırdavat servisi yapıyor. Hırdavat işi çok zor olduğu kadar çok da zevklidir. Biz bunu 45 yıldan bu yana severek yapıyoruz. Bizim temelimiz, var oluşumuz hırdavatla oldu. Birçok sektörde iş yapmamıza rağmen hırdavat temel işlevimizdir. Hırdavatı daha da geliştirerek devam ettireceğiz” diye konuştu.

 

KALİTEYİ UCUZA ALIP UCUZA SATIYORUZ

Firma olarak kurumsallaşma sistem çerçevesinde ürünleri takip edebildiklerini kaydeden Bestami Meran “Kurduğumuz sistemle takip, işlerini çok rahat yapabiliyoruz. Kurumsallaşma olayımız olmasa bu kadar sağlıklı hizmet veremezdik. Firma olarak ürünlerimizin çoğunu birinci el ve fabrikalardan temin ediyoruz. Birinci elden ucuza aldığımız için yine müşterimize ucuza satıyoruz. Bizim anlayışımız bu. Ucuza alıp ucuza satarak sirkülasyonu devam ettiriyoruz. Yıllardır uyguladığımız sistem bu. Az kar ucuza satış politikasıdır. Hırdavatta Osmaniye ve Hatay bölgesini aşmak istemiyoruz. Var olduğumuz çelik sac sektöründe ülke genelinde pazarlama çalışmalarımız var” şeklinde konuştu.

 

YERLİ ÜRÜNE GÜVENİN, KALİTELİDİR

Bestami Mercan, hırdavat sektörünün, Türkiye’de son 15 yılda önemli bir aşama kat ettiğini dile getirerek şu değerlendirmede bulundu: “Sektörde değişim ve gelişim yaşanmasına rağmen birçok kalemde Çin malının etkisinden kurtulamadı. Çin ürünlerinin piyasaya girmesiyle bizim ürettiğimiz birçok kalemin pazarını daralttı. İş güvenliği malzemesi üreten ve satan firmalar vardı. Çin’in fiyat ve kalite düşüklüğünden dolayı ürünleri karşısında büyük sıkıntılar yaşadı. Hırdavatta, cıvatada, el aletlerinde de zorluklar yaşadı ama şu anda Türkiye aştı. Türkiye hırdavatta kendini aşarak uluslararası piyasalarda kendini kabul ettirdi. Şu anda birçok kalemi ihraç edebilecek konuma geldi. El aletleri, inşaat aletleri, salmastra ve cıvatada, Türkiye, ürettiği malların kalitesi özellikleri birçok Avrupa ülkesinden daha sağlam ve kaliteli ürünlerdir. Bu ürünler, özellikle Bursa, Konya ve G. Antep’te kurulan fabrikalarda kaliteli üretimin yanında Avrupa ülkelerine büyük ihracatlar yapılmaktadır.”

 

Tüketicilere çağrıda da bulunan Mercan, Türk ürünlerinin, birçok Avrupa ülkesinin ürünlerinden daha kaliteli ve işlevsel olduğuna dikkat çekerek, fiyata bakıp ucuz Çin ürünü almanın daha pahalıya mal olduğunu bilmeleri gerektiğini söyledi. Mercan, fiyata bakmadan çok uzun süre kullanılabilecek bir Türk malının tercih edilmesi hem yerli üretiminin desteklenmesi konusunda hem de uzun kullanım noktasında yarar sağlayacağına işaret etti.

 

2017-2018 döneminde bölgemizde yaşanan olumsuzluklar, Türkiye’nin içinde bulunduğu kıskaç, üzerindeki baskı ve ABD’nn Türkiye’ye açtığı ekonomik savaştan dolayı ülkede sıkıntılı süreçten geçildiğini de savunan Bestami Mercan “Ülke ekonomisinin çok sağlam temeller üzerinde olması nedeniyle bu sıkıntıları aşacağımıza inanıyorum. Bu kadar baskılara rağmen ekonomide çok bariz bir sıkıntının olmadığı sadece bir dolar kuru ile oynandığını görüyoruz” yorumunu yaptı.

 

Özellikle bölgede bulunan çelik, filtre, enerji ve elektrik enerjisi gibi sektörlerin güçlü bir şekilde çalışmalar yapmasından dolayı Hatay ekonomisi, ülke genelindeki gibi etkilemediği değerlendirmesinde bulunan Bestami Mercan “Ama 2017’den önceki rahatlığı şu anda göremediğimiz de bir gerçek. Biz devletin yanında olarak çalışmalarımızı daha da sıklaştırarak, devlete üretimde bulunarak ekonomideki zorlukları atlatacağımıza inanıyoruz” dedi.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ