Markaları Buluşturduk

19 Mart 2018 371 views 0

Markalı ürünleri İskenderunluların beğenisine sunduklarını belirten Point Giyim Mağazası sahibi Muhsin Yeter, kent merkezinde iki AVM’nin bulunmasını eleştirirken, internet üzerinden alışveriş yapılmamasını, şehir esnafının desteklenmesini istedi.

 

İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası’nda aynı zamanda Başkan Yardımcısı olan Muhsin Yeter, dede mesleği tekstil sektöründe otuz yıldır bulunan bir esnaf olduğunu vurgulayarak “Çocukluk çağımda dedemin ve dayımların yanında çalışarak bu işe başladım. Kendi mağazamda tekstil ürünlerini satış ve pazarlamasını yapıyorum. Bünyemizde dünyaca ve Türkiye’nin ünlü markalar bulunuyor. Dagi, US Polo ASSN, Eros, lisanslı taraftar ürünleri, Çift Kaplan, Yeni İnci, Ten, Pier Cardin, Catherine’s, Penye Mood, Penti ve Muss Cleor markalarıyla anlaşmamız var. Bu ürünleri bayiliğini yapıyoruz” dedi.

 

Marka ürünlerinin satışının birçok avantajlarının bulunduğunun altını çizen Muhsin Yeter, “Bu ürünleri müşteriye gönül rahatlığıyla satıyoruz. Olası bir sıkıntı durumunda anında değiştirme imkânımız var. Ürünlerimizin arkasındayız. 2004 yılında ilk LC Vakiki’yi kuran biziz. Tabi o zamanki ürünler Türkiye’de yapılıyordu. Bu markanın ürünleri pahalı ve kaliteli olduğu için herkes alamıyordu. Müşteriler şimdiki markayla kıyaslamıyorlar. Mağazamız, marka ürünlerini satarak bugüne geldi” diye konuştu.

 

ÇİN KALİTEYİ DÜŞÜRDÜ

Şu anda piyasalardaki tekstil ürünlerinin çok farklı kulvarlarda üretildiğine dikkat çeken Muhsin Yeter “Çin malları piyasayı olumsuz etkiledi, kalite, fiyatla birlikte düştü.  Bizim sattığımız ürünlerin hemen hemen hepsi ülkemizde üretilmektedir. Kesinlikle mağazamıza Çin ürünü sokmuyoruz. Bu tür ürünler hijyen olmamakla birlikte sağlık açısından da sıkıntılı. Kim ne derse desin kanserojen madde içermektedir. Cilt rahatsızlığı yapmaktadır” iddiasında bulundu.

 

İskenderun’da kendi sektörleriyle birlikte diğer sektörde yaşanan birçok sıkıntının bulunduğunu ifade eden Muhsin Yeter “İl pozisyonunda bir ilçeyiz ama bakıyoruz ki, Türkiye’de hiçbir ilçede şehir merkezinde iki tane AVM yok! Bizler bunları tenkit etmiyoruz, kurulsun; rekabet için güzel şeylerdir ama bunların hepsinin arkasında kurumsal markalar var. Açanların yüzde 95’i İstanbul menşeili. Bunların vergileri ve paraları İstanbul’a gidiyor. Burada sadece çalışan üç-beş eleman var. Bunlar da havuz sistemi var. İskenderun’da kar etmiş etmemiş önemli değil. İstanbul ve diğer önemli şehirlerden aldıkları ciroları merkezde topluyor. Bunlar toplam ciroya bakıyor. AVM’lerdeki kiralar ve ekonomik şartlarla söz konusu mağaza zincirlerinin kar ettiğini düşünmüyorum. Onların tek istedikleri, tabelalarının bulunmasıdır” şeklinde konuştu.

 

Eski mağaza oldukları için müşterilerinin kendilerine gelmeyi sürdürdüğünü belirten Muhsin Yeter şöyle konuştu: “Bugün internetten online satışlar sadece bizim değil diğer sektörler için de sorun. Tüketicilere internet satışlarını tavsiye etmiyorum. Sebebi de oradaki fiyatlar bizim fiyatlardan daha yüksek, ben bunu yaşadım. Bir müşterimiz ürünün fiyatına internetten bakıyor ve aynı ürünün fiyatını da bize soruyor. Müşterimiz, bizde fiyatların en az yüzde 10 daha ucuz olduğunu söylüyor. İnternette fiyatlar abartılıyor ve belirledikleri fiyatlar indirim diye sunuyorlar. Örneğin internetten beğendiği ürün, eğer medyum veya modelin aynısı gelmiyor. Bir kere alışveriş yapan vatandaşımız tekrar bize geliyor. Vatandaşımızın bu konuda daha bilinçli olmasını istiyoruz. Ama yaşamadan da öğrenemiyor”

 

Vatandaşlardan, sadece tekstil değil, diğer ihtiyaçlarını da İskenderunlu mağazalardan yapmalarını isteyen Muhsin Yeter “Esnafımıza sahip çıksınlar. Sahip çıkarlarsa İskenderun’un da gelişmesine katkı sağlayacaklardır. Ayrıca son altı yıldır ülkelerinde yaşanan savaş yüzünden Türkiye’de özellikle de Hatay’da konuk ettiğimiz Suriyeli komşularımızın da ülkesindeki savaş ortamının biran önce tamamen bitmesini, barış içinde iki komşu ülke insanları olarak karşılıklı ticaretimizin gelişmesini umut ediyorum” şeklinde sözlerini tamamladı.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ