MAB Makine Alan Genişletmeyi Sürdürüyor

19 Mart 2018 407 views 0

Sarıseki’de küçük bir atölyeden 8 dönümlük bir alanda fabrikaya dönüşen MAB Makine, mevcut alanı da dar gelmeye başladı. Gözünü Erzin OSB’ye diken firma, yakın gelecekte açılacak olan Hassa OSB’den de bir arazi almanın peşine düştü.

 

Dört yıl önce arazi darlığından Dörtyol’a taşınmak zorunda kalan MAB Makine, genişleyen iş hacmiyle yeni arazi arayışlarına girdi. Firma Sahibi Mehmet Ali Bulut, büyümenin ancak ve ancak çalışmak ve sürekli güncel olmaktan geçtiğine işaret ederek “Bizim formülümüz çalışmak, çalışmak ve kendimizi güncellemek” dedi.

 

Şu anda 8 dönümlük alanın iş hacmine yetmediğini belirten M. Ali Bulut “Büyük projeleri gerçekleştirme noktasında zorlanıyoruz. Bunun için Erzin OSB’de 20 dönümlük bir alan aldık. OSB’nin açılmasıyla birlikte yatırımımızı yapacağız. 20 dönümlük alanın da bize yetmeyeceğini düşünüyorum. Şimdiden tedbirimizi alarak açılacak tünelin ardından Hassa’da yapımı planlanan OSB’den de en az 100 dönüm bir alan almayı hesaplıyoruz” diye konuştu.

 

İMALATIN %85’İ İHRACAT

Son bir yılı değerlendiren, ancak 2015 -16 yıllarının da kendileri açısından dolu dolu geçtiğine dikkat çeken M. Ali Bulut “Çelik konstrüksiyon imalatçısı olarak son bir yılı dolu dolu geçirdik. Bu yılın ilk 8 ayında da hareketliydik. Bu hareketliliğimizi, pazar arayışlarına ve yurt dışı pazarlardaki ziyaretlerimize borçluyuz. Şu anda yaptığımız imalatın yüzde 80’ni ihracata yönelik, bu rakamı yüzde yüze çıkarmayı hedefliyoruz. Yeni dış Pazar arayışlarımız da hızla devam ediyor. İhracatımızı Özbekistan başta olmak üzere Türki Cumhuriyetler, Irak’ın başını tuttuğu Ortadoğu ülkelerine yapıyoruz. Şimdi rotamızı Avrupa’ya çevirmek istiyoruz. Önümüzdeki günlerde İTSO’nun Hollanda’ya yapacağı gezi var. Biz firma olarak bu geziyi çok önemsiyoruz. Orada kalacağımız süre içerisinde kendimizi ve imalatlarımızı anlatıp Avrupa’ya Hollanda’dan giriş yapmayı planlıyoruz” şeklinde konuştu.

 

İmalatları arasında kireç fabrikası tesisinin de bulunduğuna değinen M. Ali Bulut  şunları kaydetti: “Her ne kadar yoğunluğumuz çelik konstrüksiyon imalatı üzerinde olsa da tesisimiz her türlü projeyi rahatlıkla yapabilecek konumda. Gelen sipariş üzerine beşinci kireç fabrikası tesisi kurmaya hazırlanıyoruz. Kireç fabrikasına bağlı olarak silolarını yapacağız. Benzer teknolojik imalatlar da var, onları da gerçekleştiriyoruz. Mevcut tesisimizde başta çelik olmak üzere birçok alanda geliştirilebilecek dev projeleri hayata geçirebildik. O yüzden mevcut fabrikamızı faaliyete alırken, sürekli ileriyi düşünerek dizayn ettik. Kısa vadeyi değil, uzun vadeyi düşündük. Bölgedeki potansiyeli de değerlendirerek ona göre planlar yapıyoruz. Son dört yılda bu planlarımız tuttu. Bu düşünce çerçevesinde makine parkımızı güçlendirince, üretim kapasitemiz de üç katına çıktı.”

 

Kendi iş alanlarındaki genişlemenin istihdama da yansıdığını, en önemlisi de daha önce yer sıkıntısından dolayı yapamadıkları tank, araç üstü ekipmanları rahatlıkla inşa edebilir hale geldiklerini aktaran M. Ali Bulut “Demir çelik sektöründeki tüm teknolojik dediğimiz ark ocaklarının bağımsız parçalarının imalatını, yine ark ocaklarındaki su soğutmalı borularını, toz tutma filtrelerinin tüm ekipmanlarını işleyebiliyoruz. LPG ve su tankları, kireç fırınlarını daha teknolojik bir ortamda Avrupa Birliği standartlarında imal ediyoruz. Sadece bunlar değil çelik ve makine sektöründe yer alan tüm ekipmanları ile ilgili gelebilecek tüm teklifleri rahatlıkla yerine getirebiliyoruz. Söz konusu bu potansiyel yer sıkıntısını bir sorun olarak yeniden önümüze getirmeye devam ediyor, biz de o oranda üretirken, geniş alanlar arayışına devam ediyoruz…” şeklinde sözlerini tamamladı.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ