“Krizlerden hiç korkmadık!”

24 Eylül 2018 281 views 0

Form Metal Sanayi (FMS) Yönetim Kurulu Başkanı Şahin Kunt, istikrar, müşterilerle uzun ve kalıcı birliktelik ile çözüm odaklı sürdürülebilir çalışmalarla kendi alanlarında büyümeyi sürdürdüklerini belirterek “Krizlerden hiç korkmadık, aksine bir fırsat olarak gördük” dedi.

 

1990’lı yıllarda sektöre ilk adımını atan Form Metal Sanayi şimdi 5 dönümlük bir alanda imalatını sürdürüyor. Sürekli yükselme grafiği çizen FMS’nin Yönetim Kurulu Başkanı Şahin Kunt 28 yıl öncesine dayanan bu yolculukta birçok krizlerle karşılaştıklarını dile getirerek “Çeyrek asrı aşkın süredir çalışma hayatındayız. Aslında büyümenin kaynağı buradadır. Müşterilerimiz ile uzun bir birlikteliğimizin yanında hep çözüme kavuşturmak ve hizmetimizi, imalatımızı layıkıyla teslim etme arzusu içerisinde çalıştık, çalışırken öğrendik ve uyguladık. İlk başladığımızda küçük bir aileydik, bulunduğumuz yerde rahatça çalışabiliyorduk, zaman ilerledikçe aile büyüdü, sığamadık, çalışma alanımız yetmemeye başladı. Derken şimdi de Organize Sanayi Bölgesinde faaliyetimize başladık. Canla başla çalışmaya devam ediyoruz, umuyoruz ki burası da yetmez daha da büyürüz, istihdamı artırır, bölgedeki partnerlerimizi de beraberimizde taşır, hep beraber büyürüz” diye konuştu.

 

HAMLEMİZİ DOĞRU ZAMANDA YAPIYORUZ

Günümüzde yaşanan ekonomik kriz sürecinin zor bir zaman olduğuna değinen Kunt “Biz Organize Sanayi Bölgesi yatırım işlemi yapalı iki seneye yakın süre geçti. İlk revizyon hamlemizi 2017 Kasım ayında başlamıştık. Mayıs ayında taşınma sürecimizi tamamladık. İhtiyatlı ve öngörülü hareket etmek istedik, iyi ki de böyle düşünüp doğru zamanda hamlemizi yapmışız. Taşınma ve revizyon çalışmalarımızı yılın bu zamanına bıraksaydık aynı yatırımın maliyeti çok daha fazla olacaktı. Bu soruya cevap, doğru zamanda doğru finansal alt yapı ve planlama ile yatırım konusunda başarılı olabildik diyebiliriz. 5 dönümlük yeni bir yerlerde daha büyük ve farklı projelere imza atmayı planlıyoruz. Fabrika ile ilgili çalışmalarımızı henüz tamamlamadık. Bu vesile ile hem revizyonlarımız devam ediyor, hem de mevcut imalatlarımızı yetiştirmeye çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

 

Çelik şekillendirme, özel imalatlar konusundaki tecrübe ile işlerine devam edeceklerini vurgulayan Kunt kapasiteyi arttırıp müşterilere daha hızlı ve özel imalatlarda teknik, mühendislik altyapısı ile anahtar teslim hizmetler sunmaya devam edeceklerini söyledi.

 

İskenderun olarak Türkiye’de farklı bir konumda bulunduklarına işaret eden Kunt şu değerlendirmeyi yaptı: “Bölgemizin adı yurtiçi ve yurtdışı, ticaret ve sanayi mecralarında ilçe ismi ile çıkacak kadar önemli rakamlar üretiyor. İmalat sanayi olarak verdiğimiz desteklerimizi kapasitemiz yükseldiğinde yurt dışını da verebilmek isteriz. Bu konuda bir çalışma, bölgedeki ve sektördeki imalat sanayilerin gelişim hızını ve ivmesini arttıracağını düşünmekteyiz. Biz şu anda kalitemizi sürdürülebilir konuma taşıma ve belgeleme konusunda çalışmalar yürütüyoruz. İlerleyen zamanlarda kanıtlanmış ve belgelenmiş kalitemiz ile imalatlarımızı yurtdışına da taşıyabilme imkanını değerlendirmeyi planlıyoruz. Devletten beklentilerimiz var. Sürdürülebilir teşvik ve takip sistemleri ile teşviklerdeki bürokratik süreçlerin hızlandırılması basitleştirilip bizim gibi orta ölçekli firmalar için uygulanabilir olması beklentilerimiz arasında. Bu vesile ile gücünü sırtımızda hissettiğimiz teşvik sistemi çalışırken biz bütün eforumuzu imalat, imalatta kalite, sürdürülebilir tasarımlar ve akabinde global olarak rekabet edebilecek bir pozisyona gelebilmemiz amacına harcama gayesindeyiz. Bu gayedeyken maliyetlerimizi kontrol altında tutabilmek adına bu tip teşviklere ihtiyacımız var…”

 

En büyük yatırımı çocuklarını eğiterek yaptığına işaret eden Baba Kunt, büyük oğlu Kuntay Kunt’un Makine mühendislik eğitimini tamamlayarak tesiste görev aldığını, diğer oğlu da Batuhan Kunt’un da dört yıl sonra tamamlayacağını, bununla birlikte eğitimli insan gücüyle FMS’nin daha farklı noktalara ulaşacağına inandığını sözlerine ekledi.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ