“Krize İnat, Konut ve İşyeri Üretiyoruz”

06 Mart 2019 45 views 0

Arsuz Bölgesi’nde inşa ettikleri yapılarla birlikte aynı zamanda güven inşa ettiklerini de ifade eden Ulus İnşaat sahibi Semir Ulus, tek sıkıntısının fütursuzca artan maliyetler olduğunu, ancak krize inat konut ve işyeri ürettiklerini söyledi.

Son yıllarda özellikle Arsuz ilçesinde ürettikleri konut ve işyeri yapılarla sektörde dikkatleri üzerine çeken Ulus İnşaat firmasının sahibi Semir Ulus güveni inşa etmenin, bir inşaat projesini hayata geçirmekten çok daha zor olduğunu vurgulayarak “Biz firma olarak, kazanç öncesinde güven tesis ettik. Bölge insanı gözü kapalı bize güveniyor. İnşaatlarımız henüz proje aşamasındayken yüzde 90’nı satılıyor. Biz de elde ettiğimiz bu güveni kaybetmemek için daha bir titizle çalışıyoruz. Ben tüm servetimi kaybetmeye hazırım ama güveni asla” dedi.

2018 yılının genel olarak yaşanan ekonomik krize rağmen kendilerinin hazırladıkları projeleri hayata geçirmeye devam ettiklerine değinen Semir Ulus “Birçok firma, ekonomik krizle birlikte artan maliyetleri de göz önünde bulundurarak işlerini rölantiye veya askıya aldı. Bizler, krize inat, konut ve işyeri imal etmeyi sürdürüyoruz. Şu anda iki arazimiz üzerinde iki adet ikiz dubleks, 9 daire dört dükkan olarak projelendirilen inşaatımız, bir buçuk ay sonra sahiplerine teslim edilecek. Bir dubleks, 2+1’lik toplam 6 dairelik inşaatımız da haziran ayında tamamlanacak. Bunun dışında iki arazi üzerinde yaptığımız proje de bakanlıktaki sistemin açılmasını bekliyor. Sistem açılır açılmaz burada da inşaatlarımız yükselecek. Geçen yıl, farklı yerlerde toplam 33 daire ve dükkânlar inşa ettik” diye konuştu.

Sektörün canlanabilmesi için faizlerin bir an önce düşürülmesinin şart olduğunu kaydeden Ulus “Arsuz’da imar problemi ortadan kalktı. Bizim devletten beklentimiz, sektörün canlanabilmesi için faizleri düşürmesidir. Şu anda konuttaki faizler, 2,2.50’den hesaplanıyor. Bu da çok yüksek oranlardır. Bu rakamlar düşmezse kimse konut almaz. Bundan dolayı biz de çok az karla satışlarımızı yapabiliyoruz. Bizim firma açısından bakarsak satışlarımız iyi ama genele baktığımızda sıkıntı hat safhadadır. Arsuz’da bizden başka konut üreten ikinci firma yok dersem doğrudur. İşçilik hariç tüm ürünlerde fiyatlar uçtu. Aslında mevcut maliyetlerle konut üretmek kolay olmasa gerek. Biz bu uçuk maliyetlere rağmen kaliteden asla ödün vermiyoruz. Tüm malzemelerde kalitelisini kullanıyoruz. Yani yaptığımız tüm konutları kendim oturacağım gibi inşa ediyoruz” şeklinde konuştu.

Bankaların, ekonomik krizden dolayı, piyasaları canlandıracak formüller üretmek yerine, radikal kararlarıyla mevcut sıkıntıları arttırdığını ileri süre Ulus şunları söyledi: “Söz konusu kriz yetmiyormuş gibi, bankaların kararı piyasaları çıkmaza sokuyor.  Yani, devlet bankaları hariç, hiçbir özel bankadan, krediyi bir tarafa bırakın, çek karnesi alamıyoruz. Bu da bize ayrı bir sıkıntı veriyor. Özel bankaları, bu uygulamalardan vaz geçmelerini ve daha esnek davranmalarını bekliyoruz…”

BENZER KONULAR
YORUM YAZ