Kırıkhan Tarım Şehri

25 Ekim 2018 148 views 0

Kırıkhan Belediye Başkanı Ayhan Yavuz, ilçenin Hatay ve Türkiye tarım üretiminde önemli bir yere sahip olduğunu belirterek bölgenin en önemli sorunun sulama suyu olduğunu, bunun da DSİ’nin dev projesiyle sonlanarak, tüm havzanın suya hasretinin biteceğini söyledi.

 

Hatay’ın on beş ilçesi arasında Kırıkhan’ın özellikle tarım alanında önemli bir yere sahip olduğunu vurgulayan Belediye Başkanı Ayhan Yavuz, “İlçemiz sebze ve meyvecilikte son yıllarda çok önemli yere geldi. Havucu, kavunuyla bilinen Kırıkhan’da son yıllarda her türlü tarımsal faaliyetler her geçen gün çiftçimizin de gelişmeleri yakından takip ettiği sektör ülkemizin sebze ve meyve ihtiyacına katkı vermektedir” dedi.

 

KAVUN VE HAVUCA COĞRAFİK TESCİL

Kırıkhan’ın öncelikli olarak kavun ile havucu Ticaret ve Sanayi Odası tarafından yapılan girişimle coğrafik işaret başvurusuyla tescillenme aşamasına geldiğini aktaran Başkan Yavuz “Kırıkhan’da kavun tarımına 1975 yılında başlandı, Türkiye’de 3 çeşit kavun üretilmektedir. 2017 yılında kavun ekili alan örtü altı ve açıkta olmak üzere toplam 20 bin dekara ulaştı. 2016 yılı TÜİK rakamlarına göre de, Hatay ilinde kavun yetiştiriciliğinin yüzde 64’ü Kırıkhan’da gerçekleştirildi. Önümüzdeki yıl Kırıkhan’da kavun ve ciğer festivalinin dışında havuç festivali de düzenlemeyi planlıyoruz. Bu yıl 11’incisi gerçekleştirilen Geleneksel Kavun Festivali’nde 17 kavun üreticisi tadı ve aroması en güzel kavun için yarıştı. Tat ve aroma açısından Türkiye’de üretilen havuçlara nazaran en kaliteli ve en iyisi ilçe çiftçimiz tarafından üretiliyor. Bu da Kırıkhan’ın havası ve humuslu toprak yapısı itibari ile çok verimli bir toprağa sahip olmamızdan kaynaklanmaktadır. Toprağı çok verimli olan Kırıkhan’da ne ekilirse en iyi ürünü alırsınız” diye konuştu.

 

Kırıkhan’da havucun ağustos ayında ekildiğini ve kışın hasat edildiğine değinen Başkan Yavuz “Oysa Türkiye’nin belli bölgelerinde havuç yazın hasat edilir. Ancak bizim çiftçimiz kışlık ürün olması nedeniyle mevsiminde hasat ediyoruz ve kaliteli ürün elde ediyoruz. Konya ve Ankara Beypazarı ile birlikte Türkiye’de Kırıkhan’ın havuç üretimi açısından ikinci sırada yer alıyor. Üretilen havucu iç ve dış piyasada değerlendiriliyor ve Türkiye ortalamasının yüzde 30 ilçede üretiliyor. Ayrıca Kırıkhan’da konsantrelik siyah havuç da üretilmektedir. Bunu çiftçimiz kendi tohumuyla başardı. Her yıl hibrit tohumlarına yüz binlerce lira veriliyordu. Ancak havuç üreticileri kendi tohumlarını elde etti. Çiftçimiz kendi tohum ve havucuyla hedef büyütüyor. Avrupa’da inanılmaz bir pazar payı var” şeklinde konuştu.

 

‘ADIM ADIM KIRIKHAN YEŞİLLENİYOR’

Dört bir yanı tarımla sarmalanmış ilçenin de tamamen betona teslim etmemek için proje geliştirdiklerini vurgulayan Kırıkhan Belediye Başkanı Ayhan Yavuz, ‘Adım Adım Kırıkhan Yeşilleniyor’ projesinin hayata geçirildiğine dikkat çekerek “Göreve geldiğimiz ilk günden itibaren Kırıkhan’ın yeşillendirilmesine çok önem verdik. Bu amaç doğrultusunda Kırıkhan Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü arazisi üzerinde Kırıkhan’ın Park, bulvar, cadde, kavşak ve refüjlerinde kullanılmak üzere 3 adet Çiçek Serasını hizmete geçirdik. Kırıkhan Denetimli Serbestlik Müdürü Hakan Hoşgören, İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim Cahit Ayazhan ve Orman İşletme Şefi Mehmet Karakaya ile birlikte “Adım Adım Kırıkhan Yeşilleniyor” projesi protokolünü imzaladık. Denetimli Serbestlik tedbiri altında bulunan hükümlüler ile birlikte 2018-2019 yılı içerisinde ilçe merkezindeki Bulvarlar, Caddeler, okullar ve parklara bu projeyle 20.000 ağaç dikmeyi hedefliyoruz” diye konuştu.

 

OVAYA CANSUYU

Kılavuzlu Barajı ve kanalları ile beraber, toplam maliyetinin 3 milyar lirayı bulan projenin bitirdiğinde 1 milyon 60 bin dönüm alana sulama suyu vermiş olacağına da dikkat çeken Kırıkhan Belediye Başkanı Ayhan Yavuz şunları kaydetti: “Bu proje ile Amik Ovası’nın suya olan hasreti sona erecek. Yıllar önce hayalini kurduğumuz Menzelet-Kılavuzlu Barajından Tahtaköprü Barajına, oradan da Karasu Kanalından Hatay Ovasının tamamına can suyu olacak. Dev projemiz için Kahramanmaraş’tan, bariyerlerin kaldırılıp barajdaki suyun Karasu Kanalı vasıtasıyla Ovaya ve tarım arazilerine can verecek çalışmaları yapan Doğuş şantiyesine ziyarette bulunduk yetkililerden çalışmalar hakkında bilgiler aldık Ovaya akıtılacak Baraj havzası üzerinde incelemelerde bulunduk. Ova çiftçilerimizi rahatlatacak olan projemizi Rabbim hayırlara vesile kılsın. Tüm ovaya ve çiftçilerimize hayırlı olsun”

BENZER KONULAR
YORUM YAZ