İSTE’liden Dipte ‘Yunuslara Özgürlük’ Projesi

24 Temmuz 2018 200 views 0

İSTE İskenderun Teknik Üniversitesi öğretim üyeleri ve öğrencilerinin yaptığı bir çalışma ile İskenderun Körfezi’nde ‘Yunuslara özgürlük’ adı altında uluslararası çapta farkındalık yaratmayı amaçlayan bir projeye imza atıldı.

 

İSTE Denizcilik Meslek Yüksekokulu Sualtı Teknoloji Programı öğrencilerinin projesi, ‘Yunuslara Özgürlük İSTE’ çalışmasıyla ulusal ve uluslararası düzeyde bir farkındalık çalışması İskenderun Körfezi’nin 20 metre derinliklerinde gerçekleştirildi.

 

İskenderun Teknik Üniversiteli, denizlerin sevimli memelilerinden, ‘Yunus Terapisi’ adı altında yakalanarak yaşam alanlarından koparılan yunuslar için harekete geçerek çok anlamlı bir çalışma için kolları sıvadı. Proje sorumluluğunu öğretim görevlisi Menderes Şereflişan, dalış amirliğini öğretim görevlisi Necdet Uygur, operasyon sorumluluğunu öğretim görevlisi Onur Alptekin Ayan’ın yaptığı çalışmayı 17 öğrenci 75 gün gerçekleştirdi. Proje için bir metreküp beton, 100 kg demir kullanıldı.

Çalışma R/V İSTE-1 Araştırma gemisiyle beş günde tamamlandı.

 

İskenderun Körfezi’nde dalış turizminin yoğun yaşandığı Yayladağı Keldağı Kamışlı koyunda 20 metre derinliğe İSTE’li öğrenciler, yaptıkları yunus heykelleri ile çok anlamlı bir kompozisyonla konuşlandırarak ‘Yunuslara özgürlük iste’ projesiyle hem ulusal, hem de uluslararası farkındalık oluşturacak bir çalışmayı sonuçlandırdı.

 

İTSE Denizcilik Meslek Yüksekokulu ekibi, projenin travmatik şekilde yakalanan, çoğu yakalama sırasında ölen, küçücük tanklar içerisinde taşınan, bir parça balık için taklalar atan, beton havuzlar içerisinde delirmemek için kendi sonarını kapatarak ‘kör olan’ 45 yıllık ömürleri 5 yıla inen, ‘Yunus terapisi’ adı altında umut tacirliğine alet edilen, üstün zekanın getirdiği farkındalık yüzünden ruhen büyük acılar çeken, havuzlarda çoğunlukla ölü yavrular doğuran, nihayetinde pek çoğu intihar eden, tutsak yunusların özgürlüğü için farkındalık yaratmayı amaçladığını kaydetti.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ