İSTE’den Sürücüsüz Araçlarda Anti-Buğu Sistemi

05 Mart 2019 66 views 0

İSTE (İskenderun Teknik Üniversitesi) Rektörü Prof Dr Türkay Dereli, sürücüsüz araçlarda kullanılmak üzere geliştirilen otomatik anti-buğu sisteminin patentini aldıklarını söyledi.

Üniversite olarak teknoloji konusunda ektikleri tohumların meyvelerini almaya başladıklarını belirten İSTE Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli, “Endüstri 4.0’ı destekleyen Teknoversite vizyonu ile beslenen İSTE’li akademisyenlerimizce sürücüsüz araçlarda kullanılmak üzere geliştirilen otomatik anti-buğu sisteminin patentlenmesi Üniversitemiz adına gurur vericidir. Bu gururu bizlere yaşatan buluşçu öğretim üyelerimizi kutluyor ve başarılarının devamını diliyorum. Fikri ve sınai mülkiyet hakları konusunda büyük bir farkındalık oluşturan ve ayrıca patent işlemlerinin takibini gerçekleştiren İSTE-TTO’ya da (İskenderun Teknik Üniversitesi – Teknoloji Transfer Ofisi) teşekkür ediyorum. Otomotiv endüstrisinde sürücüsüz (otonom) araçların prototipleri yapılıp kullanılmaya başlandı. Otomatik anti-buğu sistemi de bu araçların konforunu artırıcı bir unsur olarak sektördeki yerini en kısa zamanda alacaktır. Bu buluşun, Üniversitemize ve Ülkemize hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.

HER HAVA ŞARTINDA BUĞULANMAYI ÖNLEYECEK

İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi, Mekatronik Mühendisliği Bölümü ile Makine Mühendisliği Bölümü öğretim üyeleri tarafından geliştirilen ‘Taşıt Camlarında Otomatik Anti-buğu Sistemi’ Öğretim Üyeleri Dr. Öğr. Üyesi Hüseyin Turan Arat, Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Kaan Baltacıoğlu ve Prof. Dr. Ertuğrul Baltacıoğlu tarafından geliştirildi.

Taşıt camlarındaki buğulanmayı otomatik olarak önleyen sistem farklı hava koşullarında araç içi camlarında oluşan ve sürücülerin korkulu rüyası haline gelen buğunun giderilmesinde de kullanılacak bir sistem. Geliştirilen sistem için, iç ve dış sıcaklık, nem-basınç ölçen araç içi, araç dışı sensörler tasarlandı. Elektrik kontrol ünitesi ile çalışabilecek olan buğu çözücü mekanizmanın tasarımında, nano-teknoloji imkânlar kullanıldı. Nanoteknolojinin, araç camlarının üretimi esnasında PVB (polivinil butiral) katmanı içerisinde kullanılması ile şeffaf yapılı ve uzun ömürlü rezistanslar hızlı ısı taşınımını artıracak. Araç içinde zeki iklimlendirme ile buğu çözme işleminin elle yapılmasının önüne geçecek, sistem; sürücü ve yolcu konforunu artırmanın yanında, sürücüler için daha güvenli bir sürüş imkânı da sunacak.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ