İSTE de 30 Üniversite Tanıtım Günlerinde

25 Mart 2019 33 views 0

Yurt geneli ve KKTC’den toplam 30 üniversitenin stant kurduğu İskenderun Teknik Üniversitesi Mustafa Yazıcı Devlet Konservatuarı’nda gerçekleştirilen ‘Üniversite Tanıtım Günleri’ fuarı liselilerden yoğun ilgi gördü.

Üniversite Tanıtım Günleri Fuarı çerçevesinde İskenderun ve çevresinde bulunan liselerdeki öğrenciler, otobüslerle Mustafa Yazıcı Devlet Konservatuarı’na taşınarak stantları gezme, 30 farklı üniversitenin bölümleri hakkında bilgi ve broşürlerini alma imkânı sunuldu.

EKET Fuarcılık genel koordinatörü Oğuzhan Aydın, üniversiteye girecek öğrencilerin burada açılan stantlarda bilgiler aldığını belirterek burs imkânları ve geleceğin meslekleri, kariyer planlama meslek seçimleri gibi konularda bilgilenme imkanı bulduklarını söyledi.

Aydın, ayrıca gün içerisinde İSTE Mustafa Yazıcı Devlet Konservatuarı salonunda yaptıkları seminerlerin de yer aldığını, Üniversitelerin hocaları tarafından çeşitli sunumlarla üniversiteli adaylarına üniversite, meslek, kariyer tercihlerinde yardımcı olmaya çalıştıklarını da sözlerine ekledi. 

Geleceğin Üniversite öğrencileri ile seminerde bir araya gelen Atılım Üniversitesi İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Doktor öğretim üyesi Bahram Lotfisadıge, çeliğin, demirin yüksek ısılarda nasıl yaprak gibi kesilerek işlendiği ve metala şekil veren mühendisleri yetiştirmek istediklerini anlattı.

METAL ŞEKİLLENDİRME TÜRKİYE VE DÜNYADA TEK Bölümlerinin öğrenciler ve insanlar tarafından pek bilinmediğini ifade eden Öğretim üyesi Dr. Bahram Lotfisadıge “Dünyanın birçok yerinde Makine mühendisliğinin altında anabilim dalı olarak yer alıyor. Üniversitemizde kendi mühendislik bölümü olarak kuruldu. Metal şekillendirme mükemmeliyet merkezi de bu bölüm kapsamında yer alıyor. Metal Şekillendirme merkezi aslında Türkiye de ve dünyada tek. Metal şekillendirme araştırma konuları, test ve analizlerle ilgili bayağı hizmet verebilen bir merkez halinde. Nerede imalat ve üretim faaliyetleri varsa bizden mezun olan öğrencilerimizin büyük bir bölümü çalışıyor bu alanlarda. Çok büyük firmalarda savunma sanayi olsun, medikal olsun otomotiv sektörü olsun, kimya sektörü olsun herhangi bir yerde imalat süreçleri, üretim varsa bizden mezun olan öğrencilerin çalışma imkanları var” şeklinde konuştu.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ