İskenderun’u Da ‘Hızlı Tren’ Heyecanı Sardı

24 Temmuz 2018 183 views 0

TCDD 6. Bölge Müdürü Oğuz Saygılı’nın, Ticaret ve Sanayi Odası meclis üyelerine anlattığı Türkiye’nin belirli şehirleri arasında hayata geçirilen ‘Hızlı Tren’ projesinin İskenderun’da da uygulanacak olması iş dünyası ile kentte da heyecan yarattı.

 

İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası’nda üyelere bilgi veren TCDD (Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları) 6.Bölge Müdürü Oğuz Saygılı, hükümetin devlet demir yollarına çok önemli kaynaklar aktardığını belirterek “Biz de hükümetimizin 2023 hedeflerinden olan 500 milyar dolar ihracat hedeflerin tutturmak için demir yolları yatırımlarına devam ediyoruz. Ve çok önemli yatırımlar yapıyoruz. Bu kapsamda 2018’de bölge müdürlüğümüze 131 yatırım projesi için bir buçuk milyarlık ödenek tahsis edilmiştir” dedi.

 

Bölge Müdürü Saygılı bu hızlı tren projelerinin ve onunla ilgili yük merkezleri, hızlı tren projesi tamamlandığında mutlaka o hatta tüm hızlı tren güzergahında elektrikli ve sinyalli tren işletmeciliğine geçileceğini söyledi.

 

6. Bölgenin Konya’dan Mardin’e kadar 12 ili kapsadığını vurgulayan Oğuz Saygılı “Buralarda yatırımlarımız devam ediyor. İskenderun hızlı tren garı yapmak istiyoruz. Bununla ilgili İskenderun gar sahasının yeni imarını yaptık ve belediye meclisinden geçti, onaylandı, kesinleşti bu. 1/1000’lik planlarının hazırlanması için başvurduk. Onlara çalışıyoruz şimdi belediye ile. Mete Aslan Bulvarı ile D400 kesiminde belirledikleri yer üzerine bir gar binası planlıyoruz. Onunla ilgili proje ihalesini yaptık. Hayata geçirilmesi ile İskenderun’da yolcu, yük ve lojistik yönden önemli artışlar sağlanacak” diye konuştu.

 

Bölge Müdürü Oğuz Saygılı, Hızlı Tren projesi ile ilgili İskenderun’da yapılacak olan Gar binası için tekliflerin alındığını belirterek “Hazırlamış olduğumuz projede İskenderun, Sarıseki, Payas, Dörtyol Erzin Adana güzergahı üzerinde Hızlı tren projesini hayata geçirmek için alt yapı çalışmalarımız sürüyor” dedi.

 

İskenderun’a yapılacak olan son derece modern ve yeni Tren Garı için talepler alındığını ve değerlendirdiklerini aktaran Bölge Müdürü Saygılı “Öncelikle Sarıseki İsdemir-Sarıseki istasyonları arasında bulunan ve sanayi kuruluşlarına hitap eden 6 adet hemzemin geçit alt geçide dönüştürülecek. İsdemir İstasyonu İskenderun cihatinden ayrılarak yaklaşık 2 bin 600 metre uzunluğunda bir iltisak hattı bağlantısı ve yaklaşık 320 dönüm büyüklüğünde İskenderun OSB’ye Yük Merkezi planlanmaktadır. Proje firmasına yer teslimi yapıldı, çalışmalar devam ediyor. 2018 Ağustos ayı sonunda tamamlanması planlanmaktadır” şeklinde konuştu.

 

Bunun yanı sıra Toprakkale-İskenderun hat kesiminde 38 adet hemzemin geçit bulunduğunu vurgulayan Bölge Müdürü Saygılı şunları kaydetti: “Bu hemzemin geçitlerin alt veya üst geçit yapılarak iptal edilmesi için Hatay Valiliğinden olur alınmış ve projelendirme çalışmalarına başlanmıştır. Demir yolunun kotu yükseltilerek ve geosentetik duvar yöntemi kullanılarak hemzemin geçitlerin alt geçitlere dönüştürülmesi planlanmaktadır. Böylece 20 adet hemzemin geçit alt geçit veya üst geçit yapılarak iptal edilecektir.  İskenderun Hızlı Tren Garı binasının yoğun yolcu potansiyeline hizmet edebilecek şekilde yapılması sağlanacaktır. Hızlı Tren projesinin hayata geçirilmesi ile İskenderun’da gerek yolcu ve yük gerekse lojistik yönden önemli artışlar sağlanacaktır”

 

İTSO Başkanı Levent Hakkı Yılmaz, TCDD 6. Bölge müdürü Oğuz Saygılı’ya İskenderun için son derece önemli bir proje hakkında verdiği bilgilerden dolayı teşekkür ederek, günün anısına kahve ve fincan takımından oluşan plaketi takdim etti.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ