İSADER’den üyelerine ekonomik dalgalanma uyarısı!

10 Ekim 2018 126 views 0

İskenderun Sigorta Acenteleri Derneği, acentelerin ekonomik dalgalanmalara karşı kendi sektörlerindeki maliyetleri düşürücü ve çeşitli önlemler alınması konusunda üyelerini uyardı.

 

RAMADA Otel de düzenlenen toplantıda, İSADER (İskenderun Sigorta Acenteleri Derneği) üye acentelerin katıldığı toplantıda sektörün sorunları, çözüm önerileri masaya yatırıldı. SAİK (Sigorta Acenteleri İcra Kurulu) üyesi Osman İnandıoğlu ve Hatay temsilcisi Celal Dönmez, sektörün sorunları, çözüm önerileri ile ilgili üyeleri bilgilendirdi.

 

İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası Meclis üyesi Yasin Keleş, son birkaç aydır ülkede yaşanılan ekonomideki durgunluk, talebin yavaşlaması her alanda olduğu gibi sigortacılık sektörünü de etkilediğine dikkat çekti.

 

İleriki günlerde sigorta sektöründe yer alan tüm oyuncuların ekonomik şartların getirdiği zorluklardan etkileneceği bir dönem olacağına işaret eden Keleş “Bu dönemde servislerin yedek parça ve işçilik fiyatlarını yükseltmesi, sigorta şirketlerinin de akabinde tarifeleri yükseltecek. Yetkili servislerin yeterli parça stoku ile çalışamaması nedeni ile yurt dışından parça beklendiği örnekler artabilecektir. Bu gecikme nedeni ile ikame araç süreleri sorun yaratabilecek ve ikame araç bulunmasında da zorluklar yaşanabilecek” dedi.

 

Yangın poliçelerinde hasar sırasında sigorta bedeli ile sigorta değeri uyumsuzluğunun da artacağı öngörüsünde bulunan Keleş “Açık hesap ya da ileri vadeli alınan çeklerin tahsilatında ciddi sorunlar yaşanacaktır. Bu nedenle de biz sigortalımızın borcunu finanse etmeyelim, çünkü biz banka değil acenteyiz. Sonuç olarak; ekonomideki gelişmelere bağlı olarak gerçekleşebilecek olan bu beklentileri asgari seviyede yaşamak için acenteler olarak maliyetleri düşürücü önlemleri almamız ve çok dikkatli olmamız gerekmektedir” diye uyarılarda bulundu.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ