İnsana ve Ekipmana Yatırım Önümüzü Açtı

19 Mart 2018 393 views 0

İnsana ve ekipmana büyük yatırımlar yaptıklarını belirten Kahraman Sarsılmaz Makine ortaklarından Halil Sarsılmaz insan faktörü ile teknolojiyi bir araya getirerek çok önemli projelerin üstesinden rahatlıkla geldiklerini söyledi.

 

Sektörlerinin katma değere büyük bir katkısı olduğunu ve ülke olarak bunun iyi değerlendirilmesi gerektiğini savunan Halil Sarsılmaz “Son bir yıl içerisinde iki büyük proje gerçekleştirdik. Biri Kardemir’de kok ayrıştırma tesisini anahtar teslimi olarak yaptık. İstedikleri tonajın üzerine çıkmak kaydıyla başarıyla yaptık. Bu projede rakibimiz Alman firmasıydı. Gerek fiyat, gerek kapasite ve gerekse kalite anlamında o firmanın önüne geçmemizden dolayı bizim için çok önemli ve yaklaşık 1.5 milyon Avro dolayında bir projeydi. Burada bazı tesislerin vinçlerini yenilemenin yanında yüksek fırınların mekanik imalatlarını yaptık” dedi.

 

MAKİNE TERCİHİ %70 ARTTI

Makine sektörünün daha önceleri gelişmiş ustaların maharetiyle yapıldığını hatırlatan Sarsılmaz “Türkiye’de mühendislik fakültelerinin çoğalmasından dolayı bu alana ilgiyi artırdı. Önceden öğrenci üniversite için tercihini elektrik-elektronik yaparken şimdi makineyi de seçiyor. Bu tercihler ise son yıllarda yüzde 70 oranında yükseldiğini söyleyebilirim. Üniversite mezunu mühendislerin yetişmesiyle makine sektörüne yönelik yatırımlarda da artış var. Üniversiteli elemanda pek fazla bir sıkıntı yok ama yardımcı eleman sorunumuz devam ediyor. Biz bu sıkıntıyı kendi içimizde çözmeye çalışıyoruz, elemanı kendimiz yetiştiriyoruz. Örneğin staja gelen öğrenciler arasında en iyilerini seçerek değerlendiriyoruz. Stajyerleri meslek yüksekokuluna da gitmelerini sağlayarak hem okul hem atölye ortamında yetişmelerinde gayret sarf ediyoruz. 15 yıldır bizler bu formülle başarılı elemanlar yetiştirdik. Tabi başka yerde yetişmiş elemanı bünyeye almıyoruz. Çünkü uyum sorunları yaşanabiliyor” şeklinde konuştu.

 

ÜNİVERSİTE İLE DİYALOG HALİNDEYİZ

Üniversite-sanayi ilişkisini en üst düzeyde tutan firmaların başında geldiklerini de vurgulayan Sarsılmaz şöyle devam etti: “Üniversitelerin sanayiye katkısının çok büyük olduğuna inanıyoruz. Bu düşünceyle daha önce MKÜ ile ortaklaşa Teknokent projemiz vardı. Biz de firma olarak ortağız. İSTE’nin kurulmasıyla birlikte Teknokent’in MKÜ’den ayırıp İskenderun Teknik Üniversitesi’ne devredilmesi daha yararlı olacağını düşünüyoruz. Bürokratik engellerin bir an önce aşılmasını ümit ediyoruz. İSTE Rektörüyle sürekli fikir alışverişi içerisindeyiz. Ortaya çıkan fikirleri değerlendirerek bölge için projelendirmeye çalışıyoruz. Bu konuda sayın rektör çok istekli ve atak. Bizim gibi sanayiciler de üniversiteye daha çok sahiplenip kolektif çalışmaların her safhada yoğunlaşması gerektiğini düşünüyorum. Gerek öncesinde MKÜ ile gerekse şimdi de İSTE‘deki hocalarımızla sürekli fikir teatisinde bulunuyoruz. İSTE ile bu diyaloglar daha da sıklaştı.”

 

YATIRIMIMIZ İNSAN VE MAKİNEYE

Firmalarında iş kültürü ve becerisinin artmasıyla bünyelerinde yetiştirdikleri teknik insanların çoğalmasıyla birlikte anahtar teslimi projeleri rahatlıkla yapabildiklerini aktaran Sarsılmaz “Şu anda devletin çok büyük bir projesinde Korelilerle ortak bir çalışmamız var. O projenin belli başlı malzemelerini biz üretimle tedarik edeceğiz. Firma olarak en büyük yatırımımız, insan ve makine üzerindedir. Teknik insanları ve teknolojiyi bir araya getirerek imkan sağladığınızda kısa zamanda çok güzel ürünler ortaya çıkabilmektedir. Bundan 20 yıl önce yapılan işlemlerin aldığı zaman ve kalite ile şimdiki süre ve kalite arasında büyük farklar var. İnsan ve teknolojiyi bir araya getirip imkan sağladıktan sonra bizlere de gerek ülkemizde ve gerekse yurt dışındaki potansiyelleri araştırarak fabrikaya yönlendirmek kalıyor. Biz firma olarak projeleri takip etmeye odaklandık” diye konuştu.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ