“İmplant Tedavisinde Dişsiz Kalınmaz”

05 Aralık 2018 60 views 0

Dentapark Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği kurucularından Dt. İlker Sözer, implant tedavisinde bir süre dişsiz kalma korkusunun hastaların tedaviden kaçmasına neden olduğunu, bunun ortadan kalkması için geçici protezlerin kullanıldığını söyledi.

 

Dt. İlker Sözer Dt. Levent Taşgıt, Yrd. Doç. Dr. Özlem Akıncı Sözer tarafından kurulan Dentapark Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği, İskenderun’da diş sağlığı yönünde hizmet vermeyi sürdürürken, son nesil tedavi yöntemleriyle hastalarına yaşam konforu sunan sağlık hizmeti sunuyor.

 

Tüm dişleri ya da dişlerin büyük bir kısmı çekilen hastaların tedaviye başlamadan önce en çok merak ettikleri ve tedaviye başlayıp başlamamakta en çok tereddüt ettikleri konunun implant operasyonu sonrası yerine geçici bir protez yapılıp yapılamayacağıdır.

 

Dentapark Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği kurucularından Dt. İlker Sözer, bu konuya açıklık getirerek hastaların sorun ettiği konulara açıklık getirerek “Biz hekimlerin de isteği, hastalarımızı bir ayla altı ay arası sürebilecek bir tedavi sürecinde dişsiz bırakmamaktır. Dişsiz gezme, hastaların sosyal hayatlarını etkilediği gibi genel sağlık ve fonksiyonunu da etkiler. Bu durum morallerinin bozulmasına ve depresif olmalarına yol açabilir. Biz hekimlerin görevi, bu dönemde hastaların konforundan hiçbir şey kaybettirmeden tedavi sürecini tamamlatmaktır” dedi.

 

Protez yapılacak hastaların çekim bölgeleri kanama bitiminden sonra geçici bir protezle kapatılabileceğini ifade eden Dt. İlker Sözer, “Bu da hastamızın daimi protezinin takılacağı güne kadar estetik açıdan rahatlamasını sağlar. Bu geçici protez hem hasta, hem de hekime yapılacak daimi protez hakkında fikir verir. Geçici kaplamaların hekimin önerileri doğrultusunda kullanılması, ağız ve dişlerin bakımının düzenli olarak gerçekleştirilmesi önemlidir” diye konuştu.

 

Geçici protezlerin kürdanla zorlanması veya diş ipiyle aralara girilmeye çalışılmasının kaplamanın yerinden çıkmasına neden olduğunu belirten Dt. İlker Sözer, “Geçici protez kullanımı sırasında sert ve yapışkan gıdalardan kaçınılması gerekir. Geçici kaplamaların yapıldığı madde genel olarak akrilik (plastik) esaslı olduğu için çok sağlam değildir ve sert gıdalar geçici protezin kırılmasına yol açabilir. Uzun süre ya da hekimin tavsiyelerine uyulmayarak kullanılan veya gevşediği halde yapıştırılmayan kaplamaların çıkması, kırılması veya yutulması söz konusudur ve hekim bu durumdan sorumlu değildir. Daimi dişler yapılana kadar geçecek süreçte implantların da dişler gibi fırçalanarak temizlenmesi, en az kendi dişleriniz kadar önemlidir” şeklinde konuştu.

 

İMPLANTLA BİRLİKTE AYNI GÜNDE DİŞ PROTEZİ
Dt. İlken Sözer, kayıp dişler yüzünden zorluk çeken hastalar için dental implantların en etkin çözüm olduğunu vurgulayarak şöyle devam etti: “Dental implantlar; kendi doğal dişleriniz gibi bir görüntü verir ve fonksiyonlarını o şekilde gerçekleştirir. All On Four tekniği tam dişsiz hastalarda belirli açılarla yerleştirilen dört adet dental implant üzerine aynı gün diş protezinin sabitlenmesini sağlayan bir tekniktir. All On Four tedavisi planlanan hastalara öncelikle klinik ve radyolojik muayene yapılması gerekir. Bilgisayarlı tomografi (BT) üzerinde ölçümler yapılarak hastaya uygun bir planlama yapılır. Bu tedavi cerrahi ve diş protezi işlemleri olarak iki aşamadan oluşur. Tedavi günü planlandığı şekilde hastaya dört adet dental implant yerleştirildikten sonra, aynı gün, geçici diş protezi dental implantların üzerine sabitlenir. Üç ay sonra ise hastaya daimi diş protezleri yapılır. Bu teknik, 10 yılı aşkın diş hekimliğinde başarıyla uygulanıyor. Teknik, hastalara güvenilir, hızlı ve düşük maliyetli bir tedavi seçeneği sunarken  ekstra maliyet, teknoloji ve beceri gerektirmesine rağmen hekimler tarafından sıklıkla kullanılıyor”

ORTODONTİK TEDAVİ HER YAŞTA YAPILABİLİR

Ortodonti uzmanı Yrd. Doç. Dr. Özlem Akıncı Sözer de, ortodontik (diş teli) tedavisiyle dişlerdeki çapraşıklık, gömük kalmış dişlerin sürdürülmesi, çeneler arasındaki uyumsuzlukların düzeltilmesi gibi uygulamalarla yüz estetiğine büyük katkı sağladığını dile getirdi.

 

Ortodontik tedavi belirli yöntemler kullanılarak dişleri hareket ettirip yerlerini değiştirmek suretiyle iyileşme sağladığını aktaran Ortodonti uzmanı Yrd. Doç. Dr. Özlem Akıncı Sözer “Bu problemlerin çözümü dişlerdeki bozuklukların düzeltilmesinin yanı sıra yemek yeme, konuşma hatta nefes alma fonksiyonlarının daha iyi yapılabilmesine ve uyku kalitesinin dolaylı olarak artmasına katkı sağlamaktadır. Ortodontik tedavi konusunda bilinen bir yanlış sadece çocuklara yönelik olduğudur. Halbuki her yaşta yapılabilir. Ancak çene büyümesini içeren bazı tedavilerin erken yaşta yapılması daha avantajlı olabilmektedir. Bu konuda ortodonti uzmanınıza danışabilirsiniz. Ortodonti Uzmanı/Ortodontist 5 yıllık diş hekimliği eğitiminden sonra en az 4 yıl süren ortodonti uzmanlık eğitimi sonucunda alınan bir unvandır” şeklinde bilgi verdi.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ