İlk Kurşun ve Narenciye İle Türkiye’de Varız

25 Ekim 2018 121 views 0

Milli mücadelenin ilk kıvılcımını ateşleyen Dörtyol’un MHP’li Belediye Başkanı Yaşar Toksoy “19 Aralık 1918 sadece Türk milletinin değil tüm dünyanın tanık olduğu kutlu ve haklı bir zaferin tarihidir. İlk Kurşunun atılışının 100 yılının haklı gururunu yaşıyoruz” dedi.

 

İlk kurşunun atıldığı 100. yılında Dörtyol, bu özel ve milli günü adına yakışır programla kutlamaya hazırlanıyor. Dörtyol Belediyesi’nin önderliğinde hazırlanan İlk Kurşun Kültür Sanat ve Turunçgil Festivali, geniş kapsam ve katılımla 1-6 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirecek. Dörtyol Belediye Başkanı Yaşar Toksoy, Festival öncesinde 100. yılında işgalcilere karşı başlatılan direnişi gelecek nesillere en iyi şekilde anlatmak ve aktarmak için geniş kapsamlı program hazırladıklarını söyledi.

 

Bundan tam bir asır evvel başlatılan mukaddes gayenin ilk kıvılcımının Dörtyol’dan tüm Anadolu’ya inanç meşalesi olarak yayıldığını vurgulayan Başkan Toksoy “Bağımsızlık ve vatan müdafaası uğruna atalarımız nice canlarını göğe emanet ederek düşman işgaline karşı tüm Anadolu’ya inanç ve zaferin temsili olmuşlardır. 2018 yılı Kara Mehmet Çavuş ve kahraman silah arkadaşları ile başlatılan kutlu mücadelenin ve haklı zaferin 100. yılına tanık olmak şerefini ve gururunu yaşıyoruz. Tarihte hiçbir vakit düşman işgaline müsaade edilmemiş olan Anadolu’nun biricik Türkmen kahraman ilçesi Dörtyol’umuz şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonrada namus bilinip korunacaktır! Biz Dörtyol belediyesi olarak bu kutlu ve haklı zaferimizin 100. yılına yaraşır şekilde kahraman ulu şehit ve gazilerimizi rahmet ve minnet ile anma hazırlığı içerisindeyiz. Kutlu ve şanlı zaferimizin 100. yılına yaraşır şekilde Dörtyol’da atılan ilk kurşunun sesleri tüm ilçemizde yâd edilecek duyulacaktır” diye konuştu.

 

Mustafa Kemal Paşa’nın en sadık dostları yiğit Dörtyollu hemşerileri ile bağımsızlık mücadelesinin 100.  yılında büyük coşkuyla buluşacaklarını belirten “Kara Mehmet Paşa’nın 19 Aralık 1918 de Fransızlara attığı ilk kurşun ile başlatılan bağımsızlık ve şeref mücadelesi Anadolu’nun her köşesine dalga dalga yayılmış ve kahramanlar yurdu yaşatmak adına ruhlarını millete adamışlardır. Uzun yıllar tarihsel bir yanılgı ile şerefli gazeteci Hasan Tahsin’in 15 Mayıs 1919’da gösterdiği kahramanlık mücadelesi ile attığı ilk kurşun, Yunan’ın denize döküldüğü güzel İzmir’in bir gelinciğe dönüştüğü tarihtir.  Kara Mehmet Paşa, Hasan Tahsin gibi nice ulu kahramanlarımız memleketin her bir yanından gövdelerini ve yüreklerini siper etmiş bu kutlu kazanışa liderlik etmiştir.  Başta Mustafa Kemal Paşa olmak üzere nice isimsiz şehit ve gazilerimizin yerleri ışık mevkileri yücelerde olsun” şeklinde konuştu.

 

Bir asır önce atılan ilk kurşunla Anadolu’nun düşman istilasından kurtulmasına vesilen olan Dörtyol’un bu anlamlı günü çok önemsediğini kaydeden Başkan Toksoy “Belediye olarak bizlerde omuzlarımızdaki bu ağırlığın farkındayız. Bu ulvi günü geniş çapta kutlamayı, hale gözleri ve hesapları burada ezeli düşmanlarımıza da bir mesaj verme adına yapacağımız bu festivalde tüm ülke ve bayrak sevdalılarını bekliyoruz” dedi.

 

1-6 Kasım tarihleri arasında yapılacak etkinlikler programıyla ilgili de bilgilendirme yapan Başkan Toksoy şöyle devam etti: Festivalimiz şanına uygun etkinlik çeşitliliğinde gerçekleştirilecek. Fotoğraf sergisi, konferans, panel ve söyleşiler, ilk kurşun tiyatro, açık hava konserleri, futbol turnuvaları, yarı maraton koşusu, basketbol turnuvası, satranç turnuvası, karakucak güreşleri, voleybol turnuvası, atlı cirit gösterisi, atlı okçuluk gösterileri yer alacak. Ayrıca, Tük yıldızları da gösteri sunacak. Açık hava konserlerimizde, Medeniyetler korosu, Mustafa Yıldızdoğan, Aleyna Tilki, Buray, Bahadır Tatlıöz, Aysel Yakupoğlu, Burak king, Canan Başaran ve Mehmet Borukçu, hayranlarıyla buluşacak…”

 

 

NARENCİYEDE DE SÖZ SAHİBİYİZ

Belediye Başkanı Yaşar Toksoy, Amanos dağları ile Akdeniz arasında konumlanan Dörtyol denince akla narenciye geldiğini hatırlatarak “Yıllık yaklaşık 300 bin ton üretimle; TÜİK rakamlarına bakıldığında Türkiye Washington portakal üretiminin yüzde 9’u, satsuma mandarin üretiminin yüzde 18’i sağlanıyor.  Ağaç sayısı, üretim alanı, ihracattaki payı gibi birçok rakamla Türkiye narenciye üretiminde önemli bir yerdedir. Turunçgillerin, yaş meyve sebze ihracatında mal grupları arasında ilk 4 sırada bulunmaktadır. İlçemizin üreticileri açısından bakıldığında da mandalina ve portakal üretimimiz ilk 2 sırayı almaktadır” dedi.

 

Ülkede ve bölgede yeni bahçe tesisleri artarken, dünya piyasasında geçerli çeşitler, piyasanın talepleri gibi konularda bilgi eksikliği giderilmesi gerektiğini vurgulayan Başkan Toksoy şunları dedi: “Dünya piyasasına uygun üretim yapılmalıdır. Rekolte yıldan yıla fazlalaşmakta, ama kalitenin doğru orantılı olarak artmaması sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Hem ihracatta hem yurtiçinde tüketime arz edilecek üründe kalitenin birincil önemde bir faktör olduğu ortadadır. Kaliteli ürün için fiyat problemi olmadığı bir gerçektir. İlçe sınırlarında 8 yaş meyve sebze paketleme işletmesi bulunuyor. Meyvelerimiz yalnızca taze olarak değil, işlenmiş ürün üretecek tesislere de ihtiyaç vardır. Meyve suyu, reçel, marmelat, konsantre, esans gibi işlenmiş mamul ürün konusunda yapılmış yatırım bulunmamaktadır. Bu konuda tesis kurmayı planlayacak yatırımcılara da elimizden gelen kolaylığı sağlayacağımızı belirtmek istiyorum”

BENZER KONULAR
YORUM YAZ