“Hedef İhracat Olmalı”

24 Temmuz 2018 209 views 0

Sektörde yükselmenin teknolojiyi yakından takip ederken, makine parkını güçlendirmekten geçtiğini belirten MAB Makine Yönetim Kurulu Başkanı M. Emin Bulut, bir diğer faktörün de ihracata yönelmek olduğuna dikkat çekti.

 

Dörtyol’da 9 dönümlük kapalı alanda üretim yapan MAB Makine, Erzin OSB’de aldığı 22 dönümlük alanda da yatırım yapmak için bölgenin harekete geçmesini bekliyor. MAB Makine Yönetim Kurulu Başkanı M. Emin Bulut, firma olarak, daha kaliteli ve Avrupa standartlarında üretim yapmak için sürekli makinelere yatırım yaptıklarını söyledi.

 

Firma olarak cirolarının büyük bir bölümünü makine yatırımlarında kullandıklarını da vurgulayan M. Emin Bulut “Üretimde eksikliğinizi gidermezseniz, daha kaliteli ürün ortaya koymak adına formüller üretmezseniz rekabet gücünüzü kaybedersiniz. Biz de bu anlayış çerçevesinde makine parkımızı güçlendirdi. Şu anda aldığımız makinenin diğerlerinden farkı, sac ve boru kesimini yapması, hem daha kaliteli hem de imalatı seri olarak gerçekleştirmesidir” dedi.

 

Avrupa’ya iş yaptıkları için imalat kalitesinin standardını yakalamak gerektiğini hatırlatan M. Emin Bulut “CNC makine ile elle kesimlerde doğabilecek hataları önlemiş oluyoruz. Bu makine sayesinde kapasiteyi de arttırdık. Plazma olarak sac ve boru kesebilme özelliğine sahip, 600’lük boruya kadar istenilen açıya kadar kesim yapabiliyor. Sac olarak da 200 mm’ye kadar oksijenle kesim yapabiliyoruz. Bir başka makineyi almak için de DOĞAKA’ya başvurduk. Bu da CNC plaka delme makinesi, yaklaşık 160 bin Avro değerinde, DOĞAKA’dan destek gelirse bu yatırımımızı da gerçekleştireceğiz” diye konuştu.

 

CİROMUZU 2.5 KATINA YÜKSELTTİK

Büyümek için ihracat ayağının güçlü olması gerektiğine vurgu yapan Emin Bulut “Bir firma yüzünü sürekli yurdumuzun sınırları dışına dikmeli, pazar arayışında bulunmalıdır. İhracat ayağı güçlü olan firma, ülkemizde yaşanan ekonomik krizden pek fazla etkilenmez diyebilirim. 2017 yılı bizim için çok verimli geçti. Ciromuzu 2.5 katına yükselttik. Bunun nedeni de ihracata yönelik çalışmış olmamızdır. Irak’a yaklaşık 3 milyon dolarlık iş yaptık. Özbekistan’a çimento fabrikası çeliği projesini yaptık. Bu yıl da Özbekistan’daki işin devamı gerçekleştirildi. Özbekistan’daki işle birlikte Atakaş Şirketler Grubu’nun 2. OSB’deki fabrikasını yapıyoruz. Bu sene de bizim için çok yoğun geçecek. Yatırımlarımız önümüzdeki yıllarda da hızla devam edecek” şeklinde konuştu.

 

ERZİN OSB’YE BEKLİYORUZ

Üretim yaptıkları kapalı alanın, bir dönüm daha katarak toplamda 9 dönüme ulaştığını hatırlatan Bulut şu bilgileri aktardı: “Toplam alanımız 18.5 dönüm, şimdi de bir dönümlük alanı da kapalıya katmamıza rağmen yetmez oldu. Çünkü farklı bir sektöre girmek için planlar yapıyoruz. Bunun için de Erzin OSB’de 22 dönüm bir alan aldık. Oranın faaliyete geçmesini bekliyoruz. Bu alanda Afrika ülkesinden gelen bazı teklifler var, araç üstü ekipmanları LPG tankları gibi özellikli işleri yapmayı planlıyoruz. Bunun yanında özel konteynır üretimi teklifleri geliyor. Bunları da geri çevirmek istemiyoruz. 300-1000 bin adet arası. Bu teklifler genellikle Afrika ülkelerinden geliyor. Bu konteynırlar okul binası olarak kullanılıyor. Bu üretimimizle de ülkemizin ihracat rakamlarını arttırmak istiyoruz”

 

DESTEĞE İHTİYACIMIZ VAR

Sektörde yaşanan sıkıntılarla ilgili de bir değerlendirme yapana M. Emin Bulut “Malzeme fiyat artışından kaynaklı sorunlar var. Bundan dolayı çok zarar gören, hatta iflas eşiğine gelen firmalar var. Faiz ve doların yükselmesinden kaynaklı maliyet yükselişleri olması aldığınız işten büyük zarar görebiliyorsunuz. KOBİ’lerin vergi ve sigorta konusunda desteğe ihtiyacı var. Aksi taktirde yabancı firmalarla rekabet edebilecek yanımız olmuyor. Geçen yıl Irak ve Özbekistan’a işi çok düşük kar marjıyla alabildik. Çin’in verdiği fiyatın altında teklif verdiğimiz için bu işleri alabildik. Maliyetleri düşürmek ve rekabet gücümüzü arttırmak için yeni teşvikler verilmesi lazımdır. Enerji maliyetlerinin yanında istihdamı arttırmak için sigorta primlerinin yüksek oluşu yükümüzü ağırlaştırıyor. Bu konularda iyileştirme yapılmasını bekliyoruz. Yani kısacası KOBİ’lerin desteğe, ülkenin üretime ihtiyacı var, üretim de destekle olur. Başka türlü olmaz. Sadece inşaatla büyüme olmaz” şeklinde sözlerini tamamladı.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ